PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  1.12.2020
Podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Fort Lauderdale film „Geniusze” otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Jury dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego. Dzięki hybrydowej formie imprezy opowieść o życiu Stanisława Ulama widzowie mogli oglądać zarówno w kinie, jak i w czasie seansów on-line.
Po światowej premierze, która odbyła się w styczniu tego roku na Festiwalu w Palm Springs (USA), biograficzny film o życiu polskiego matematyka Stanisława Ulama kontynuuje swoją drogę festiwalową - film otwierał między innymi International Peace Film Festival in Pyeongchang w Korei, a ostatnio prezentowany był online w ramach festiwalu AMPLIFY! na terenie Wielkiej Brytanii. Kolejnym przystankiem jest festiwal filmowy w Cottbus, który odbędzie się w grudniu w formie cyfrowej. Polska premiera „GENIUSZY” planowana jest na 2021 rok, po ponownym otwarciu kin.

Trzeba podkreślić, że pandemia nie wpłynęła negatywnie na losy filmu. Festiwalowym pokazom towarzyszy zainteresowanie międzynarodowych dystrybutorów - już wkrótce film trafi między innymi do widzów Ameryki Północnej (dystrybutor Samuel Goldwyn Films), Francji, oraz Chin i Rosji. Agentem sprzedaży międzynarodowej jest firma Indie Sales. Film „Geniusze” zrealizowano w koprodukcji między Niemcami (Dragonfly Films), Wielką Brytanią (Mirror Productions) i Polską (Shipsboy) ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej oraz Łódzkiego Funduszu Filmowego.Film wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein, a główną rolę gra polski aktor Philippe Tłokiński, któremu partneruje Fabian Kocięcki, jako Johnny von Neumann.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

fot. Mirjam Kluka
JB
Shipsboy
Ostatnia aktualizacja:  1.12.2020
Zobacz również
fot. Mirjam Kluka
Muzeum Kinematografii otworzy nową wystawę stałą
45. FPFF w Gdyni online. Relacja z konferencji prasowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll