PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Trwa doskonała passa dokumentu „Harda” Marcina Polara. W ostatnim czasie film otrzymał dwie nagrody na międzynarodowych imprezach filmowych.
"Harda", fot. Studio Munka SFP

Pod koniec października 2020 roku na Pärnu Film Festival w Estonii film  wygrał konkurs Between Life and Death. Pärnu Film Festival to jedna z najstarszych imprez filmowych w krajach bałtyckich.  Zwycięski film Marcina Polara to opowieść o tytułowej jaskini. "Harda" niesie za sobą wiele znaczeń:  niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie - miejsce, któremu stawia czoła  i  którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i  popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii. Bohaterem filmu jest Jarosław Surmacz, jeden z odkrywców Jaskini Harda w Tatrach.

"Harda", fot. Studio Munka SFP

W listopadzie podczas holenderskiego Dutch Mountain Film Festival "Harda" została uhonorowana nagrodą Spiegel Best Newcomer  dla najlepszego debiutu.  Mountain Film Festival to trwające osiem dni wydarzenie, w czasie którego zaprezentowano w tym roku ponad 40 filmów o tematyce górskiej. Holenderski festiwal należy do International Alliance of Mountain Film, organizacji promującej górską kinematografię. „Czuliśmy się, jakbyśmy jako jury zostali dosłownie wciągnięci w to nieznane miejsce – czytamy w uzasadnieniu jury. - Twórca filmu stworzył mieszankę trudnej przygody i uważnej obecności, budując obóz w nieznanym miejscu, w tym przypadku wewnątrz góry. Jako jury czuliśmy, że jesteśmy dosłownie częścią przygody i chcemy zobaczyć więcej z tej inspirującej podróży w przyszłości”.

"Harda", fot. Studio Munka SFP

W ostatnich tygodniach film pokazywany był m.in. w Chinach, na West Lake International Documentary Festival. Festiwal odbywał się stacjonarnie, a Marcin Polar połączył się z widzami na rozmowę na żywo przez komunikator internetowy. W listopadzie 2020 roku został zaprezentowany na francuskim Rencontres Ciné Montagne. W najbliższym czasie film zostanie zaprezentowany w Hiszpanii w Kraju Basków na Mendi Film Festival w Bilbao.  Festiwal odbędzie się w formie hybrydowej. Film będzie dostępny online na terenie Hiszpanii, a seanse kinowe zaplanowano na 5 i 12 grudnia 2020 roku.


"Harda" w Chinach - spotkanie z reżyserem po projekcji, fot. organizatorzy festiwalu


Film „Harda” miał swoją premierę na festiwalu Sundance w styczniu 2019 roku. Od tego czasu film został pokazany na sześciu kontynentach (wśród krajów: Japonia, Kolumbia, USA, Kanada, Chiny, Południowa Afryka, Niemcy, Dania, Holandia, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Łotwa, Turcja, Estonia, Albania, Argentyna, Brazylia, Macedonia, Portugalia, Czechy, Słowacja i oczywiście Polska). Brał udział w tak prestiżowych festiwalach, jak  , IDFA, Sapporo Short Fest, Krakow Film Festival,  Bogotá Short Film Festival, Warszawski Festiwal Filmowy, Encounters Film Festival czy Camerimage. W sumie „Harda” ma już na swoim koncie blisko 60 międzynarodowych festiwali i siedem ważnych nagród.


Marcin Polar, materiały promocyjne

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „Pierwszy Dokument”. Koproducentem i producentem wykonawczym jest LeLe Crossmedia Production. Zagraniczną promocją i festiwalową dystrybucją filmu zajmuje się agencja KFF Sales&Promotion, działająca w ramach Krakowskiej Fundacji Filmowej.WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2020
Zobacz również
Filmowy gambit Rafała Marszałka
Triumf "Maryjek w Hiszpanii. Najlepszy film, najlepsza aktorka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll