PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Debiut Darii Woszek "Maryjki" wygrał hiszpański Gijon International Film Festival. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do odtwórczyni głównej roli Grażyny Misiorowskiej.
Bohaterka "Maryjek", 50-letnia Maria jest żyjącą samotnie dziewicą, której dwiema życiowymi pasjami jest czytanie groszowych romansów i kolekcjonowanie figurek Panny Marii. Jej mieszkanie jest pełne kolorowych Maryjek, a wyobraźnia buzuje od obrazów wielkiej, wyśnionej namiętności. Kiedy rutynowa wizyta u ginekologa owocuje źle poprowadzoną kuracją hormonalną, zmysły Marii budzą się do życia. Jednocześnie w mieszkaniu Marii (Grażyna Misiorowska) zatrzymuje się jej imprezowa siostrzenica Helena (Helena Sujecka), mająca serdecznie dość relacji damsko-męskich. Czy obserwowany z oddali przystojny nieznajomy (Sylwester Piechura) może pomóc zrealizować fantazję Marii o kochanku idealnym…?

"Maryjki", materiały promocyjne

Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce na amerykańskim festiwalu SXSW wiosną 2020 roku. Film otrzymał także nagrodę główną w konkursie Cheval Noir na Fantasia International Film Festival. Także na tym festiwalu Grażyna Misiorowska otrzymała nagrodę za rolę kobiecą. Na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" film otrzymał Nagrodę Publiczności.


Helena Sujecka, Daria Woszek, Grażyna Misiorowska na zdjęciach, fot. materiały promocyjne

- Nagrody dla "Maryjek" bardzo mnie cieszą - są dla mnie dowodem na to, że nie należy się bać mówić własnym głosem, a przede wszystkim są prezentem dla całego maryjkowego teamu, który obdarzył mnie zaufaniem i oddał kawał serca tej historii - mówi Daria Woszek w rozmowie z naszą redakcją. - Dodatkowo uznanie Grażyny Misiorowskiej (wybitnej aktorki teatralnej) jest dowodem na to, że nigdy nie jest za późno na debiut, że nie ma czegoś takiego jak bariera wiekowa w aktorstwie. To przebija szklany sufit myślenia o dojrzałych kobietach w showbiznesie. Film o kobiecości, poszukiwaniu siebie poza formami społecznymi i kulturowymi był moją bardzo osobistą wypowiedzią, która w świetle dzisiejszych wydarzeń, Strajku Kobiet - walki o wybór i wolność - zyskuje bardzo aktualny i ważny wymiar. Myślę, że Maria wraz z koleżankami ze sklepu i Heleną, protestowałyby na ulicach.

Laureatka nagrody aktorskiej Grażyna Misiorowska od 1990 roku jest związana z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dla Misiorowskiej jest to pełnometrażowy debiut, w którym prezentuje bogaty warsztat wszechstronnie doświadczonej artystki.  W rolach drugoplanowych występują m.in. Janusz ChabiorAgnieszka Wosińska, Barbara Kurzaj, Magdalena Koleśnik.

  Film Darii Woszek ma wyrazisty styl wizualny, posługujący się elementami baśniowymi i realistycznymi jednocześnie. Wspólnie z autorem zdjęć, Michałem Pukowcem („Diablo. Gra o wszystko”) i scenografką Alicją Kazimierczak („Hycel”, „Atlas”), reżyserka wykreowała wyjątkowy świat cukierkowych barw, skrzyżowany z siermiężnymi elementami estetyki PRL, zapamiętanej z dzieciństwa przez reżyserkę, dorastającą na Śląsku w latach 80. Producentem filmu jest Studio Jutrzenka, koprducentami: All Muses, Super Krak, Telewizja Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe (RFF w Krakowie). Film został wsparty przez PISF.
 

 
WRÓB, MR
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2020
Zobacz również
"Harda" - 60 festiwali i kolejne nagrody!
"25 lat niewinności" z prestiżową nagrodą w Tallinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll