PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zakończyły się zdjęcia do debiutu Marcina Filipowicza „Braty”. Film powstaje w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. To film z gatunku „coming of age” - intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej siedemnastoletniego Filipa.
Bohater filmu, Filip, ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który  pogrążony w żałobie zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu.

 
Hubert Miłkowski, fot. Maciej Bernaś

- Siedemnastoletni Filip i dziewiętnastoletni Bartek muszą bardzo szybko wydorośleć. Przed nimi poważny egzamin dojrzałości oraz niezwykle trudny egzamin z braterstwa – mówi reżyser Marcin Filipowicz. - Chcę opowiedzieć o niezwykle interesującym mnie wewnętrznym świecie nastolatka. To stan totalnego zagubienia i pomieszania pomiędzy wieloma płaszczyznami – w relacji z bratem, ojcem, z młodzieńczą miłością, przede wszystkim z samym sobą. To ten czas, kiedy szuka się swojego miejsca na świecie oraz po omacku buduje się własną tożsamość, wrażliwość i spojrzenie na świat. „BRATY” będą filmem o dużym ładunku emocjonalnym, nasiąkniętym klimatem młodości: klimatem buntu, seksu, zranionych uczuć, poszukiwania własnej tożsamości oraz rozczarowaniem dorosłością.

Na planie filmu "Braty", fot. Maciej Bernaś

Ta historia dzieje się w świecie skateboardingu. Jej bohaterowie jeżdżą na deskorolce, dla zabicia nudy włóczą się po ulicach i palą gumę pierwszymi samochodami. I słuchają muzyki. Dlatego muzyka (jak choćby w wykonaniu zespołu Syny czy Piernikowskiego) jest niezwykle ważnym elementem filmu. W jednej ze scen zobaczymy podziemny koncert Synów. - Muzyka jest integralną częścią świata młodych ludzi, jest z nimi wszędzie -  dodaje Marcin Filipowicz.

Jest to już czwarty film z Programu „60 minut” realizowanego przez Studio Munka SFP  w koprodukcji z Canal+ Polska, po obsypanych nagrodami „Supernovej” Bartosza Kruhlika i „Easternie” Piotr Adamskiego oraz „Wiarołomie” Piotra Złotorowicza, który obecnie znajduje się na etapie postprodukcji. Program „60 Minut” został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.  Partnerami produkcji są: ATM System, Heliograf sp. z o. o., Grip 7, Yellowóz, DI Factory.

Zdjęcia do filmu realizowane były w Warszawie od września do listopada 2020 roku. W głównych rolach zobaczymy młodych zdolnych aktorów: Huberta Miłkowskiego (Filip), Sebastiana Delę (Bartek), Martę Stalmierską (Klaudia). Wielowymiarową postać Ojca kreuje  znakomity aktor teatralny i filmowy Cezary Łukaszewicz („Komornik”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Belfer”, „Paradoks”, „Kruk”, „Ślad”).

Na planie filmu "Braty", fot. Maciej Bernaś
 
Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentami liniowymi są Tomasz Hryniszyn i Artur Kotowski. Kierownictwo filmu spoczęło w rękach Aleksandry Musiał. Film „Braty” powstał na podstawie scenariusza Łukasza M. Maciejewskiego, laureata konkursu Hartley-Merill, autora scenariuszy do filmów i seriali (m.in. „Najmro”, „Król”, „Czerwony pająk”). Autorem zdjęć jest Mateusz Skalski, który pracował już z Marcinem Filipowiczem przy jego krótkiej fabule zrealizowanej w Studiu Munka SFP „Chłopcy z motylkami”. Za scenografię odpowiadają Maria Dziewanowska-Kowalska i Jędrzej Kowalski, za kostiusamy – Paulina Sieniarska. Film montuje Irek Grzyb.

Marcin Filipowicz, fot. Maciej Bernaś

  Marcin Filipowicz ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach a także kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jest autorem licznych krótkometrażowych filmów, docenionych szeregiem statuetek i wyróżnień: fabuł „Chłopcy z motylkami”, "Lato miłości" „Echo” oraz dokumentów: "Trampkarze", "Mój tata Lazaro", „7109 KM”.  Ojciec dwójki dzieci.

"Braty", fot. Łukasz Bąk/Studio Munka-SFP   


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2020
Zobacz również
Światowa premiera "Trochę raju" Andrzeja Cichockiego na IDFA!
„Skandal. Ewenement Molesty” na VOD i DVD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll