PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Eastern" Piotra Adamskiego, znakomity debiut z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka, wszedł do regularnej dystrybucji VOD w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Prestiżowy dziennik "The Guardian" przyznał filmowi aż cztery na pięć gwiazdek.
"Debiutant Piotr Adamski, zanim zajął się reżyserią filmów, był artystą konceptualnym, co uwidacznia się w precyzyjnej inscenizacji <Easternu> i tłumaczy sukces, z jakim reżyser przenosi brutalny, średniowieczny kodeks honorowy w nowoczesne polskie przedmieścia" - napisała Ellen E. Jones w znakomitej recenzji w "The Guardian".

W Hiszpanii film jest dostępny na platformie Filmin. W Wielkiej Brytanii film dystrybuuje On Screen Films, jest dostępny na kilku platformach online jednocześnie, prezentuje go m.in. prestiżowa sieć Curzon oraz Modern Films. "Blood is thicker than water" ("Krew jest gęstsza niż woda"), głosi hasło reklamowe brytyjskiego dystrybutora filmu. W omówieniach medialnych podkreślany jest dystopijny charakter filmu, świat "krwawej zemsty i zrytualizowanego zabijania", osadzony w patriachalnym, konserwatywnym świecie, zwraca się uwagę również na odniesienia do współczesnej rzeczywistości politycznej i społecznej.


Piotr Adamski, fot. Robert Jaworski

W swoim filmie Piotr Adamski kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty. Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece - dwie odważne dziewczyny, rewelacyjne Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska.

Reżyser podkreśla, że u podłoża jego opowieści leży chęć zmierzenia się z mitami, które wciąż podprogowo kształtują rzeczywistość. Jednym z nich jest podrzędna pozycja kobiet wobec mężczyzn. - Kobiety próbują się emancypować z takiego stanu rzeczy od wielu lat z różnym skutkiem i dlatego w "Easternie" to dziewczyny rzucają rękawicę systemowi - mówi Piotr Adamski. - Współscenarzysta Michał Grochowiak opowiedział mi pewnego dnia o średniowiecznym kodeksie prawa zwyczajowego, który funkcjonował na terenach współczesnej Albanii. To był kodeks właściwy dla tamtych czasów, ale został bardzo dobrze udokumentowany. W pewnym momencie uznaliśmy, że byłoby bardzo interesujące zasady tego patriarchalnego kodeksu, z jakimś dziwnym prawem krwi i zemsty, przenieść do współczesnej Polski.


"Eastern", fot. Robert Jaworski

- Wraz z OnScreen Films, brytyjskim dystrybutorem filmu, byliśmy przygotowani na wprowadzenie "Easternu" do kin w Wielkiej Brytanii, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Podjęliśmy decyzję, żeby nie czekać dłużej i wprowadzić film na VOD ze względu na trwający w Wielkiej Brytanii lockdown i zamknięcie kin - mówi Izabela Kiszka-Hoflik, reprezentująca firmę IKH Pictures Promotion, zajmującą się międzynarodową dystrybucją filmu.

  Międzynarodowa premiera filmu Piotra Adamskiego odbyła się w czerwcu 2020 roku na Ischia Film Festival. Film otrzymał wówczas Grand Prix festiwalu, a Piotr Adamski został uznany za najlepszego reżysera. Film otrzymał trzy nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz nominację do Nagród Empiku w kategorii Odkrycie Roku.

Film powstał w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami „Easternu” są: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski. Koproducentem filmu jest Canal+ . Partnerami produkcji są: Coloroffon, Dreamsound i ATM. Program „60 Minut” został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.11.2020
Zobacz również
Już wkrótce 30. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”
Znamy wykładowców Młodzieżowych Warsztatów Reportażu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll