PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na specjalny pokaz filmów Mariusza Wilczyńskiego, który odbędzie się 22 listopada o godz. 19.00 na platformie MOJEeKINO.pl
Z okazji 75-lecia Łodzi filmowej i 3. rocznicy członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO zaprasza na specjalny pokaz filmów pochodzącego z Łodzi i związanego z nią artysty Mariusza Wilczyńskiego. Będzie to szczególne wydarzenie dla pasjonatów kina. Widzowie zobaczą dwa krótkometrażowe obrazy "Kizi Mizi" i „Niestety” oraz pełnometrażowy debiut "Zabij to i wyjedź z tego miasta".


Wydarzenie jest tym bardziej wyjątkowe, albowiem "Zabij to i wyjedź z tego miasta" to jedyny polski tytuł, który został zaprezentowany na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - Berlinale 2020, w nowej sekcji Encounters. Od tego czasu obraz cieszy się uznaniem na festiwalach filmowych na całym świecie, zdobywając m. in. wyróżnienie jury 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, nagrodę główną w kategorii animacji pełnometrażowej podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie (OIAF) czy nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na 58. Viennale. 5 listopada, pierwszym polskim pokazem "Zabij to i wyjedź z tego miasta" otwarto 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Film został wyprodukowany przez łodziankę – Ewę Puszczyńską (producentkę obrazów takich jak „Ida”, „Zimna Wojna”) i Agnieszkę Ścibor (właścicielkę firmy„Bombonierka”). EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi, które od lat wspiera i promuje rodzimych twórców, jest koproducentem obrazu. Dzięki temu projekt Wilczyńskiego otrzymał w 2018 roku dofinansowanie produkcji z Łódzkiego Funduszu Filmowego w wysokości 200 tys. złotych.

Uciekając przed rozpaczą po stracie najbliższych bohater Wilczyńskiego ukrył się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu i wszyscy bliscy wciąż żyją. Przez lata w jego wyobraźni rozrasta się miasto, do którego pewnego dnia wprowadzają się nieproszeni bohaterowie literaccy oraz kreskówkowi idole z dzieciństwa, w świadomości kolejnych pokoleń wiecznie młodzi, w krótkich spodenkach. Gdy nasz bohater odkrywa, że są dziś starcami oraz że wieczna młodość nie istnieje - postanawia wrócić do realnego życia.

Produkcja może również poszczycić się imponującą obsadą – filmowym postaciom głosu użyczyli, między innymi: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Na miano jednego z głównych bohaterów filmu zasługuje muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. Film powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.

Zrealizowana w 2004 roku krótkometrażowa animacja „Niestety” przedstawia niepokojące sny starszego mężczyzny-anioła oraz jego żony. Małżonkowie powracają do czasów młodości, gdzie czułość przeplata się z okrucieństwem i nie wszystko układa się pomyślnie. Skomponowana specjalnie do filmu sugestywna muzyka Tomasza Stańki domyka tę oniryczną opowieść. Autor poświęcił ten film pamięci swoich rodziców.

"Kizi Mizi" (podtytuł: „Pierwsza Dobranocka dla Szczypiorka”) to zabawna historia miłosna o kotku i myszce, film o samotności, zdradzie i zemście. Jego światowa premiera odbyła się w 2007 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.


Link do wydarzenia: www.mojeekino.pl/vods/vod.614

JB
Łódź Miasto Filmu UNESCO
Ostatnia aktualizacja:  19.11.2020
Zobacz również
14 polskich projektów dokumentalnych na wydarzeniach branżowych IDFA, DOK Leipzig i Ji.hlava
Rusza pilotażowa edycja programu Golden Fruit Plan
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll