PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Maciej Strzembosz – znany producent i scenarzysta, wieloletni prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, 21 listopada 2020 roku obchodzi swoje 60. urodziny.
Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Całe swe zawodowe życie związał – jako producent, a także scenarzysta i reżyser – z kinematografią. Jest współwłaścicielem firm produkcyjnych – Studio A oraz Prasa i Film. Od 2004 roku pełni funkcję prezesa Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, z ramienia której bierze aktywny udział w pracach nad nowelizacją prawa medialnego i autorskiego. Warto wspomnieć jego duży udział nad ostatecznym brzmieniem aktualnie obowiązującej ustawy o kinematografii.

Jako scenarzysta ma na swym koncie m.in. „Kto nigdy nie żył…” (2006), przejmującą opowieść o dylematach moralnych młodego duchownego dowiadującego się naglę, że jest nosicielem śmiertelnego wirusa, która stała się debiutem reżyserskim Andrzeja Seweryna, pełne suspensu i nieoczekiwanych zwrotów akcji „Sługi boże” (2016) i „Sługi wojny” (2019) Mariusza Gawrysia oraz wiele odcinków popularnych seriali, m.in. „Bar Atlantic” (1996), „Miodowe lata” (1998-2003; niektóre odcinki „Miodowych lat” Strzembosz także reżyserował), „U fryzjera” (2006), „Twarzą w twarz” (2007), „Dziewczyny ze Lwowa” (2018).

Jest również współscenarzystą – razem z Wojciechem Marczewskim i Witoldem Zalewskim – „Czasu zdrady” (1997), ekranizacji frapującego dramatu Zalewskiego, wyreżyserowanego przez Marczewskiego, którego akcja toczy się w okresie wygnania Machiavellego, czekającego na akt łaski nowego władcy i możliwość powrotu na dwór. Ta znakomita telewizyjna realizacja, z Januszem Gajosem i Jerzy Radziwiłowiczem w rolach głównych, wyprodukowana przez Studio A (Jan Dworak, Maciej Strzembosz), została uhonorowana na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1997) Nagrodą Specjalną Jury.

Pośród filmów wyprodukowanych przez Strzembosza znajdują się m.in. nagrodzony w Lundzie – polsko-szwedzki krótkometrażowy „Wielki skok” (2013) Kristoffera Karlssona Rusa czy w Gdyni – „Letnie przesilenie” (2014) Michała Rogalskiego, a także wiele popularnych seriali, m.in. „Miodowe lata” (1998-2003), „Kasia i Tomek” (2002-2003), „Camera Cafe” (2004), „Ranczo” (2006-2016), „Ludzie Chudego” (2010-2011), „Siła wyższa” (2011), „Dziewczyny ze Lwowa” (2015-2019).

Strzembosz niekiedy pojawia się osobiście na planie swoich filmów i seriali, w „Barze Atlantic” (1996) wciela się w strażaka, w „Miodowych latach” (2000) w agenta Urzędu Ochrony Państwa, w „Całkiem nowych latach miodowych” (2004) w ochroniarza, a w 103. odcinku „Rancza” (2014), zatytułowanym „Nie rzucaj ziemi, skąd twój ród”, w jednego z mieszkańców Wilkowyj.

Drogi Jubilacie, dalszych udanych produkcji, „Nie rzucaj filmu…”.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.11.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Camerimage: znamy laureatów!
Maciej Karpiński – odbicie prawie doskonałe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll