PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Konkursie Głównym 28. EnergaCAMERIMAGE zaprezentowano najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej (powstał we współpracy z Miachłęm Englertem), który jest polskim kandydatem do Oscara - „Śniegu już nigdy nie będzie”. W panelu dyskusyjnym po seansie wzięli udział: Michał Englert - operator, scenarzysta, reżyser; Małgorzata Szumowska - reżyserka, scenarzystka; Jagna Janicka - scenografka; Agnieszka Wasiak - producentka; Mariusz Włodarski - producent oraz aktorki Maja Ostaszewska i Weronika Rosati.
Głównym bohaterem  "Śniegu już nigdy nie będzie" jest urodzony w Czarnobylu kilka lat po katastrofie elektrowni atomowej Żenia, który od dzieciństwa przejawia tajemnicze, bioenergoterapeutyczne zdolności. Mężczyzna decyduje się na wyjazd do Polski w celach zarobkowych. Uciekając się do podstępu, załatwia sobie zezwolenie na pobyt i rozpoczyna pracę jako masażysta na zamkniętym osiedlu. Z przenośnym łóżkiem odwiedza rodziny, których członkowie pomimo materialnego dostatku czują się nieszczęśliwi. Żenia pomaga odzyskać im nie tylko kondycję fizyczną, ale również psychiczną.

Goście Q&A EnergaCAMERIMAGE

- Mam wrażenie, że jeśli robisz film nie zastanawiasz się nad dokładnym przekazem - mówiła Małgorzata Szumowska. - Istotne było dla mnie ciało, które w moich filmach staje się świątynią, a konflikt ciała i duszy daje mi i Michałowi Englertowi siłę napędową do robienia kinia. Ten film jest najbardziej podobny - w swojej niedosłowności - do "Body/Ciało". Michał Englert przyznał reżyserce rację. Mówił, że tematyka filmu wiąże się z tajemnicą, trudno mówić o jego bezpośrednim przekazie, bo on jest również zawarty w wizualnej warstwie filmu. - Sposób mojej współpracy  z Małgośką nie zmienił się. Rozumiemy się bez słów, bo nasza przygoda życiowa i zawodowa zaczęła się w szkole filmowej - oznajmił operator.


W głównej roli występuje Alec Utgoff, urodzony na terytorium Ukrainy brytyjski aktor, znany m.in. z  serialu "Stranger Things". Na ekranie zobaczymy m.in. Maję Ostaszewską, Agatę Kuleszę, Andrzeja Chyrę, Krzysztofa Czeczota i Katarzynę Figurę. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który jest również autorem zdjęć do filmu.

- Najważniejsze było oddanie prawdy tej postaci. Ekipa pomogła mi stworzyć moją bohaterkę również w warstwie wizualnej - mówiła Weronika Rosati. Maja Ostaszewska przyznała, że cała historia opowiedziana w filmie jest niezwykła i aktualna. - Film opowiada o niepokoju, który towarzyszy nam dziś. Każdy zadaje sobie pytanie, co sprawia, że możemy poczuć się bezpieczni. Całe osiedle pokazane w filmie okazało się złudne. Gubimy się w duchowym rozumieniu świata, jesteśmy samotni, naszą świątynią stało się ciało - mówiła aktorka. 

Maja Ostaszewska, fot. Kino Świat

- Najważniejsze było to, że robimy razem ten sam film. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy i zaufania po obu stronach - mówili Agnieszka Wasiak i Mariusz Włodarski z Lava Films, który jest producentem filmu.

Weronika Rosati, fot. Kino Świat

"Śniegu już nigdy nie będzie" miał światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego MFF w Wenecji. Film zostanie pokazany w grudniu w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nie ma jeszcze oficjalnej premiery kinowej "Śniegu już nigdy nie będzie" .
MR
EnergaCAMERIMAGE
Ostatnia aktualizacja:  18.11.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Już wkrótce 29. Euroshorts
Grand Prix Komeda online
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll