PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  17.11.2020
38. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w dniach 29 listopada – 6 grudnia. Po raz pierwszy, w niemal sześćdziesięcioletniej historii, Festiwal przeniesie się z sal kinowych na platformę alekino.com.
Program filmowy

Tegoroczny program filmowy to niemal 120 tytułów z 35 krajów świata, wśród których prym wiodą produkcje z Belgii i Holandii, choć widzowie trafią również na perełki z Nepalu, Izraela, Korei Południowej czy Iranu. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się filmy krótko- i pełnometrażowe, fabuły i animacje, przeznaczone dla Widzów od czwartego roku życia (w ramach sekcji Ale Kino! Najmłodszego Widza), przez sześcio- i ośmio-latków, nastolatków od dwunastego roku życia i widzów dorosłych.

Wśród największych hitów festiwalu znajduje się z pewnością polska premiera “Czarnego Młyna” Mariusza Paleja (widz 11+ ), luźno opartego na książce Marcina Szczygielskiego. Reżyser ceniony za familjny film “Za niebieskimi drzwiami” opowiada tym razem historię Iwo i grupy jego przyjaciół mieszkających w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają coraz bardziej fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń.
Na festiwalu premierowo w Polsce pokazane zostaną też "Siostry. Lato naszych supermocy" Silje Salomonsen i Arild Østin Ommundsen (widz 8+ ). Kameralna w formie, ale trzymająca w napięciu familijna opowieść o znajdywaniu w sobie tytułowych supermocy. Kolejna premiera, czyli austriacki film "Oskar i Lilli" (reż. Arash T. Riahi, dla widzów 13+ ) to poruszająca, symboliczna opowieść o czeczeńskim rodzeństwie szukającym domu w Austrii. Bilety warto zakupić też na australijską "Szczęściarę"(reż. John Sheedy, dla widzów 10+ ) - to połączenie kina... Wesa Andersona z Pippi Pończoszanką! Film, który otwierał tegoroczne Berlinale i od tego czasu szturmem zdobywa serca publiczności festiwalowej na całym świecie.

Punktem obowiązkowym dla nieco starszych widzów (16+ ) jest z pewnością produkcja “Randki z Amber”  Davida Freyne’a. To komediodramat o parze przyjaciół licealistów, odrywających swoją tożsamość seksualną, starających się w latach 90. XX wieku w Irlandii, w małym miasteczku przetrwać do końca szkoły udając heteroseksualną parę. Zabawny, ciepły i ważny film o dorastaniu w małym miasteczku katolickiego kraju, będąc osobą "niepasującą" do otoczenia. To również wzruszający obraz prawdziwej przyjaźni.

Wśród filmów krótkometrażowych warto zwrócić uwagę na odjazdowy film animowany na podstawie znanej polskim czytelnikom dziecięcej książeczki "Dziwolągi" z Chile (reż. Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio, dla widzów 10+ ), pokazywany na Festiwalu w Berlinie aktorski film o chłopcu sam na sam z tajemnicami nowozelandzkiej przyrody ("Starszyzna" w reżyserii Tony’ego Briggsa dla widzów 6+ ) czy “Przechodzień” Pietera Coudyzera (widz 14+ ) - enigmatyczna belgijska animacja prosto z Annecy zwracająca uwagę widzów na to, jak krzyżują się losy nasze i nieznanych nam osób.

Tematem dominującym w filmach wyselekcjonowanych do programu 38. edycji Ale Kino! są szeroko rozumiane relacje międzyludzkie, zwłaszcza te dotyczące stosunków wewnątrzrodzinnych. Widzowie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się życiu bohaterów w całej ich różnorodności: towarzyszyć im w ich radościach i smutkach, obserwować proces podejmowania trudnych decyzji i ich konsekwencji.
Nie umyka uwadze również zainteresowanie filmowców bieżącymi problemami świata, takimi jak sytuacja imigrantów i uchodźców, problematyka wykluczenia czy kwestie ekologii, którym poświęcony zostanie cały zestaw krótkich filmów dla dzieci. Niektóre filmy opowiadają o tym wprost, a inne sięgają po konteksty historyczne, na przykład realia drugiej wojny światowej, które w pewnym sensie wydają się nieustannie zyskiwać na aktualności.

Festiwal otwarty jest również na widzów ze szczególnymi potrzebami: filmy “Tarapaty 2” (reż. Marta Karwowska) oraz „Czarny Młyn” (reż. Mariusz Palej) będą dostępne w wersji z tłumaczeniem na PJM (polski język migowy) oraz audiodeskrypcją.

Platynowe i Piłkarskie Koziołki

Jak co roku wśród najważniejszych nagród festiwalu znalazły się Platynowe i Piłkarskie Koziołki. Platyną jak zwykle pokrywana jest osoba, miejsce lub instytucja, która w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju kinematografii dla dzieci i młodzieży. Wśród laureatów nagrody są m.in. Andrzej Wajda, Jiří Menzel, Witold Giersz, Dorota Kędzierzawska, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Reksio czy Koziołek Matołek. W tym roku Platynowe Koziołki przyznane zostały firmie produkcyjnej BosBros z Amsterdamu (twórców nagradzanych perełek, “Całego świata Romy”, “ZigZag Kid”, “Konik Świętego Mikołaja”) za nieoceniony wkład w rozwój kina nie tylko w Europie!

Z kolei Piłkarskie Koziołki, prawdopodobnie jedyna piłkarska nagroda filmowa na świecie, powędruje do chilijskiej produkcji “Mój przyjaciel Alexis” w reżyserii Alejandro Fernándeza Almendrasa. To historia 12-letniego Tito, niezwykle utalentowanego gracza w piłkę nożną. Pewnego dnia przypadkiem poznaje swojego idola Alexisa Sáncheza. Przyjaźń, jaka się między nimi zawiązuje, sprawia, że Tito odkrywa swoją ścieżkę życia, a Alexis przypomina sobie, dlaczego kocha piłkę

Spotkania z twórcami

Na festiwalu nie zabraknie okazji do spotkania z twórcami - choć w tym roku nie odbędzie się to w przestrzeniach kinowych. Organizatorzy zapraszają widzów na kilkadziesiąt zarejestrowanych wcześniej wywiadów i rozmów z reżyserami, scenarzystami i aktorami pojawiającymi się w prezentowanych filmach. Spotkania pojawią się na platformie alekino.com, pod tym samym adresem dostępne są też okołofilmowe rozmowy z twórcami przeprowadzone przez znanych młodych polskich krytyków - Kubę Armatę i Piotra Czerkawskiego.

Industry / Education Pro

Ale Kino! Industry / Education Pro to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Ale Kino!, stanowiące szeroką platformę wspólnego spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych. Tegoroczna odsłona projektu odbędzie się między 2 a 5 grudnia w formie spotkań i dyskusji online. Na stronie alekino.com ruszył już proces akredytacji.

Tegoroczne Ale Kino! Industry / Education Pro online będzie się składało z dwóch „ścieżek” dla uczestników: branżowej, filmowej, „Industry Pro” i edukatorskiej „Education Pro”. Program układany jest jednak tak, aby jego uczestnicy nie musieli się trzymać wyznaczonej trasy, lecz aby mogli nawigować po nim zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Niektóre punkty na tej mapie będą miały charakter wspólny z założenia, to w nich najpełniej spełni się idea spotkania dwóch branż: filmowej i pedagogicznej.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Bilety i dostęp do filmów


Bilety na wszystkie festiwalowe seanse kosztują 10 złotych i zakupić je można wyłącznie na stronie alekino.com. Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu pokazu z danego bloku godzinowego.
Każdy film dostępny jest w czterogodzinnym bloku - jeśli dany blok zaczyna się o godzinie 17:00, to widzowie do godziny 21:00 rozpoczynać mogą domowy seans.

Seanse filmowe oglądać można wyłącznie z terytorium Polski.

Szczegóły dostępne są na stronie alekino.com oraz w social mediach: www.facebook.com/alekinofestival i www.instagram.com/alekinofestival
JB
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Ostatnia aktualizacja:  17.11.2020
Zobacz również
Serial „Osiecka” wkrótce w TVP
Nadchodzi 10. edycja Filmteractive
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll