PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.11.2020
W dniach 17-22 listopada w formule online odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Etiuda&Anima. Widzowie będą mogli zobaczyć produkcje z całego świata. Tradycyjnie poznamy laureatów trzech konkursów, którzy otrzymają Jabberwocky, Dinozaury i Żmije.
Festiwal zainauguruje jubileusz 90-urodzin Daniela Szczechury. „Klasyk, nie tylko polskiej, a i światowej animacji, autor wielu znakomitych filmów animowanych, ale i kilku  znaczących tytułów dokumentalnych, także uwielbiany przez studentów pedagog, laureat prestiżowych nagród festiwalowych, z krakowskim Smokiem Smoków na czele, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich”. – tak o jubilacie pisze Jerzy Armata w artykule „Daniel Szczechura – myślenie ma przyszłość”. Z tej okazji zaprezentowane zostaną dwie produkcje twórcy: „Hobby. Daniel Szczechura. Kilka filmów animowanych jednego autora”, pełnometrażowy film animowany, będący autorskim uszeregowaniem własnej twórczości oraz animacja „Czy koń wie, że wygrał?”, która opowiada o tygodniu z życia jeźdźców wybierających się na zawody hippiczne. Twórca próbuje uchwycić w filmie istotę relacji łączących człowieka i zwierzę w tej widowiskowej, lecz trudnej dyscyplinie sportu.

Po oficjalnej Gali odbędzie się pokaz, nagradzanej m.in. w Annecy i pokazywanej na Berlinale, animacji „Zabij i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Film jest zwieńczeniem 14-letniej pracy twórcy na filmem stanowiącym przywołanie obrazów, osób i miejsc z przeszłości, opowieść o rodzinie i podróż w głąb siebie.  

Najważniejszym punktem festiwalu są, wzorem ubiegłych lat, trzy konkursy. Dwa z nich – konkurs ETIUD zrealizowanych przez studentów szkół filmowych i artystycznych oraz konkurs ANIMA, krótkometrażowych, profesjonalnych, studenckich i niezależnych animacji – mają charakter międzynarodowy. Trzeci konkurs ANIMA.PL to rywalizacja twórców krótkich profesjonalnych, studenckich i niezależnych animacji polskich.

W konkursie ANIMA zostały zakwalifikowane 53 filmy, w tym 7 polskich produkcji (pełna lista: tutaj). Wśród nich „We have one heart” w reżyserii Katarzyny Warzechy, łączący animację, zdjęcia archiwalne, prawdziwą korespondencję z lat 80. i współczesne ujęcia filmowe. Adam, bohater animowanego dokumentu, odnajduje korespondencję, którą przed laty wymieniali między sobą jego rodzice, matka Polka i ojciec, którego nigdy nie poznał, Kurd mieszkający w Iraku. „We have one heart” powstał w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Laureat konkursu otrzyma Złoty Jabberwocky.

„We have one heart” fot. Studio Munka/SFP

W konkursie ETIUDA rywalizować będzie ze sobą 31 filmów, w tym jedyny polski tytuł - „Efekt Halo” w reżyserii Patrycji Polkowskiej. Etiuda skupia się na mieszkańcach zakładu poprawczego dla młodzieży w Studzieńcu. Stawką w tym konkursie jest Złoty Dinozaur.

„Efekt Halo” fot. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna

O Złotego Żmija w konkursie ANIMA.PL powalczy 40 rodzimych produkcji. Wśród nich filmy „Re-cycle” w reżyserii Mateusza Lenarta, portretujący samotność i  tęsknotę za przeszłością, „We have one heart” Katarzyny Warzechy oraz "Własne śmieci" Darii Kopiec, przedstawiający rodzinny obiad, podczas którego oprócz dań, trzeba również przełykać gorzkie słowa swoich bliskich. Wymienione tytuły powstały w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

"Własne śmieci" fot. Studio Munka/SFP

W ramach tegorocznej edycji odbędą się również przeglądy włoskiej, irlandzkiej i portugalskiej animacji przygotowane przez festiwale filmowe: Animaphix International Animated Film Festival z Sycylii, Edinburgh Short Film Festival, Monstra – Lisbon Animated Festival, a także pokazy filmów wyselekcjonowanych przez organizatorów Kraków Green Film Festival.  Przedstawione zostaną również wyniki plebiscytu wśród znanych twórców filmowych na najlepsze krótkie filmy animowane zrealizowane w szóstej dekadzie istnienia (2011-2020) międzynarodowej organizacji ASIFA – Association Internationale du Film d’Animation.

Wśród wydarzeń towarzyszących odbędą się m.in. sesje Q&A, Forum Sekcji Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, warsztaty animacji dla dzieci oraz dorosłych.

https://etiudaandanima.pl/
JB
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2020
Zobacz również
Nadchodzi 10. edycja Filmteractive
Polish Docs Pro na IDFA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll