PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Magnezja" w reżyserii Macieja Bochniaka ze zdjęciami Pawła Chorzępy pokazywana jest na 28. EnergaCAMERIMAGE aż w trzech konkursach tj. Konkursie Filmów Polskich, Konkursie Debiutów Reżyserskich i Konkursie Debiutów Operatorskich. W krótkim panelu po seansie filmu wzięli udział: Paweł Chorzępa - autor zdjęć, Maciej Bochniak - reżyser, Leszek Bodzak - producent, Mateusz Kościukiewicz - scenarzysta i aktor oraz Dorota Roqueplo - kostiumografka.
Akcja najnowszyego filmu Macieja Bochniaka rozgrywa się na pograniczu polsko-sowieckim, na przełome lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan.


"Magnezja" jest filmem bardzo oryginalnym. To pogłębienie naszych fantazji filmowych – mówił Maciej Bochniak"Magnezja" jest drugim po "Disco Polo" filmem Macieja Bochniaka zrealizowanym wspólnie z Mateuszem Kościuiewiczem. – Poszliśmy o krok dalej, jeżeli chodzi o odwagę realizatorską. Rzuciliśmy się na western, na film gangsterski, który jest przesycony atrybutami filmów tego gatunku. Silną inspiracją były spaghetti westerny - dodał reżyser. - Na poziomie scenariusza mieliśmy pozytywny odzew od aktorów - mówił Mateusz Kościukiewicz. - Dostarczyliśmy im materiał, który ich uruchomił i zainteresował. Aktorzy chętnie przyjmowali role. A jeśli chodzi o moją współpracę z Dawidem Ogrodnikiem to muszę powiedzieć, że my przez chwilę studiowaliśmy razem. Potem nie mieliśmy okazji razem pracować. Dopiero teraz, po 15 latach, spotkaliśmy się na planie. Zastanawialiśmy się,  jak zagrać naszą postać. Spędziliśmy razem dużo czasu i udało się to wypracować bardzo naturalnie - przyznał aktor. 

Mateusz Kościukieiwcz i Dawid Ogrodnik, fot. materiały prasowe Kino Świat

Paweł Chorzępa opowiedział o procesie powstawania zdjęć do filmu: - Ten film jest moim debiutem fabularnym. Wcześniej zrobiłem wiele dokumentów. Do "Magnezji" przygotowaliśmy się bardzo dobrze, ale zmienialiśmy też wiele ustawień kamery już na planie filmowym. Zależało nam na klasycznym podejściu w pracy kamery. Stawialiśmy na jej rozważne przemieszczanie się i statyczność. Obraz miał wyglądać szlachetnie, ale było też trochę szaleństwa ze względu na specyficzny gatunek. Staraliśmy się w całej tej opowieści nie zgubić stylu.

Maciej Bochniak i Paweł Chorzępa, fot. materiały prasowe Kino Świat


Dla Doroty Roqueplo najważniejszy był scenariusz. -  Dał mi galopującą wyobraźnię - mówiła. - Każda z postaci jest wyrazista,  dlatego mogłam za sprawą kostiumu dodać jej charakteru. Kosiumów szukaliśmy w Europie, wiele uszyliśmy i patynowalismy - powiedziała kostiumografka. Z kolei producent Leszkek Bodzak (Aurum Film) przyznał, że cieszy się z całego procesu realizacji filmu. - Maciek przyszedł do mnie z ideą spisana na kartce. Dziś oglądamy skończony film. Barwny świat "Magnezji jest oryginalny i to duży sukces, że udało nam się wspólnie zrobić ten film.

W "Magnezji", oprócz wspomnianego Kościukiewicza i Ogrodnika, zagrali m.in. Agata Kulesza, Magdalena Boczarska, Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Małgorzata Gorol, Andrzeja Chyra i Bartosz Bielenia.

Za produkcję "Magnezji" odpowiada Aurum Film, które ma na koncie takie tytuły jak "Boże Ciało" czy "Ostatnia Rodzina". Dokładna data premiery kinowej nie jest jeszcze znana. "Magnezja" zostanie pokazana w grudniu w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnyhc w Gdyni.


MR
EnergaCAMERIMAGE
Ostatnia aktualizacja:  17.11.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Polish Docs Pro na IDFA
Ruszyły zgłoszenia na Młodzieżowe Warsztaty Reportażu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll