PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 14-21 listopada w formule online odbędzie się 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Podczas Festiwalu zostanie zaprezentowanych 20 polskich produkcji i koprodukcji. Patronem Konkursu Debiutów Reżyserskich i Konkursu Debiutów Operatorskich jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Konkurs Główny

O tegoroczną Złotą Żabę powalczy dwanaście międzynarodowych produkcji, w tym dwa polskie: „Szarlatan” Agnieszki Holland oraz „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Konkurs Główny odbywa się od pierwszej edycji festiwalu, a jego celem jest wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych oraz prezentacja tytułów, które szczególnie wyróżnia aspekt wizualny. „Szarlatan” to historia legendarnego, czeskiego zielarza Jana Mikoláška, który zapragnął zapanować nad naturą. Za zdjęcia tej polsko-czesko-irlandzkiej produkcji odpowiada Martin Štrba. Najnowszy film Agnieszki Holland miał swoją premierę na tegorocznym Berlinale. Natomiast debiutujący na festiwalu w Wenecji film „Śniegu już nigdy nie będzie” to produkcja polsko-niemiecka, którego operatorem obrazu jest Michał Englert. Żenia, główny filmowy bohater, to przybysz ze wschodu, masażysta jednego z luksusowych podmiejskich osiedli. Mężczyzna staje się powiernikiem swoich klientów, którzy doświadczają jego niezwykłych zdolności.

„Szarlatan”fot. Gutek Film/ Marlene Film Production

Konkurs Filmów Polskich

W Konkursie rywalizować będzie ze sobą sześć tytułów. Wśród nich film „Eastern” w reżyserii Piotra Adamskiego, ze zdjęciami Bartosza Nalazka, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Naprzeciw regułom występują dwie młode dziewczyny, które starają się przełamać krąg przemocy i terroru. W Konkursie weźmie udział też „Supernova” w reżyserii Bartosz Kruhlika, ze zdjęciami Michała Dymka. W filmie, w ciągu jednego dnia, w jednym miejscu los trzech mężczyzn zostaje spleciony przez jedno zdarzenie. Oba filmy powstały w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W sekcji zaprezentowany zostanie również tytuł „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, ze zdjęciami Bartłomieja Kaczmarka, przywołujący jedną z najgłośniejszych polskich spraw kryminalnych, w wyniku której niewinny człowiek spędził w więzieniu blisko dwie dekady. Kolejnym tytułem jest „Polot” w reżyserii Michała Wnuka, ze zdjęciami Michała Popiela-Machnickiego, którego bohaterem jest 25-letni Karol. Chłopak zmuszony przez rodzinną tragedię do pozyskania środków na życie, decyduje się zbudować sterowiec według projektu nieżyjącego ojca. W Konkursie udział weźmie również film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, ze zdjęciami Witolda Płóciennika, opowiadający o legendarnym księdzu Janie Ziei. Widzowie będą mogli również obejrzeć „Magnezję” według reżyserii Maćka Bochniaka i ze zdjęciami Pawła Chorzępy, którego akcja rozgrywa się na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Film to barwny, pełen humoru dramat gangsterski. 

„Supernova” fot. Forum Film Poland/ Studio Munka-SFP

Konkurs Debiutów Reżyserskich

W Konkursie biorą udział dwie polskie produkcje, wyżej opisane: „Magnezja” Maćka Bochniaka oraz „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka. Patronem tej sekcji jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Konkurs Debiutów Operatorskich

W Konkursie bierze udział jedna polska produkcja – „Magnezja” Maćka Bochniaka. Patronem tej sekcji jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Pokazy Specjalne Dokumentów

W ramach tej sekcji  zostaną zaprezentowane 3 polskie produkcje i koprodukcje. Wśród nich „Latawce” w reżyserii Franciszka Dźwierżyńskiego i Łukasza Stryjewskiego, dokument poświęcony kitesurfingowi na wybrzeżu helskim, „Czarne błoto” w reżyserii Ryszarda Kruka, film skupiający się na postaci hodowcy kóz i właściciela gospodarstwa ekologicznego oraz koprodukcja polsko-niemiecko-szwajcarska „Ściana cieni” w reżyserii Elizy Kubarskiej opowiadającą o wyprawie na świętą górę Jannu.

„Latawce” fot. Warszawska Szkoła Filmowa

Pokazy Specjalne

Do tej sekcji zostały zakwalifikowane „The Disciple” w reżyserii Chaitanya Tamhane oraz „Wojna światów” Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego. Operatorem zdjęć do filmu jest Michał Sobociński. Głównym bohaterem „The Disciple” jest Sharad Nerulkar, zafacynowany światem indyjskiej muzyki klasycznej. Tytuł nie będzie dostępny w formule online. „Wojna światów” to dokument stworzony na podstawie zrekonstruowanych filmów archiwalnych z wojny polsko-rosyjskiej w 1920 roku.

„Wojna światów” fot. Telewizja Polska S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, MWM media sp. z o.o.

Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych „OBRAZ ŚWIATA I ŚWIAT W OBRAZACH”

Widzowie w tej sekcji konkursowej zobaczą trzy polskie produkcje i koprodukcje. Wśród nich dokumenty: „Gorzka miłość” Jerzego Śladowskiego, ze zdjęciami Wojciecha Staronia opowiadający o uczestnikach rejsu po Wołdze, którzy zmagają się z problemami sercowymi, „Odmienne stany świadomości” w reżyserii i ze zdjęciami Piotra Stasika, obrazujący podróż w świat myśli osób dotkniętych autyzmem oraz zespołem Aspergera, a także „Wieloryb z Lorino” przybliżający jedno z najstarszych plemion syberyjskich i ich tradycyjne połowy na wieloryby.

„Wieloryb z Lorino” fot. Pokromski Studio, Telewizja Polska

Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych

Jednym polskim filmem zakwalifikowanym do Konkursu jest „Synek” w reżyserii i ze zdjęciami Pawła Chorzępy. To portret trudnej miłości między ojcem i synem. „Synek” powstał w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

„Synek” fot. Studio Munka - SFP

Konkurs Etiud Studenckich

O Złotą Kijanką - Studencką Nagrodą im. Laszlo Kovacsa powalczy w tym roku dwadzieścia jeden etiud studenckich, w tym trzy produkcji polskiej. Wśród nich „Uległość” Michała Ciechomskiego ze zdjęciami Pawła Grabarka, „Szabat” Davida Bajerskiego i Damiana Kosowskiego, ze zdjęciami tego pierwszego oraz „Sukienka” Tadeusza Łysiaka ze zdjęciami Konrada Blocha. Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrodzi zwycięzcę Konkursu Etiud Studenckich czekiem w wysokości 10 000 zł.

„Sukienka” fot. Warszawska Szkoła Filmowa

First Look - Konkurs Pilotów Seriali

Do tej sekcji został zakwalifikowany serial „Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, ze zdjęciami Kacpra Fertacza. Serial powstał w oparciu o powieść Szczepana Twardocha o tym samym tytule. „Król” opowiada o losach Jakuba Szapiro, żydowskiego boksera oraz gangstera w międzywojniu.

Pełen program Festiwalu jest dostępny tutaj.

JB
EnergaCAMERIMAGE
Ostatnia aktualizacja:  13.11.2020
Zobacz również
Tomasz Orlicz – obrazem i głosem
Stowarzyszenie Filmowców Polskich wygrywa z Cinema City proces o miliony złotych dla twórców
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll