PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
24. edycję Festiwalu Filmowego Black Nights w Tallinie zaplanowano w dniach 13-29 listopada. Ze względu na pandemię koronawirusa przyjął w tym roku formułę hybrydową.
Wśród dziewięciu polskich filmów, oprócz koprodukcji „Parkiet” Aleksandra Mindadze (Konkurs Główny), w sekcji Current Waves znalazły się "Magnezja" Macieja Bochniaka, czesko-polsko-słowacko-irlandzki "Szarlatan" Agnieszki Holland, „Aida” Jasmili Žbanić, która jest koprodukcją aż ośmiu państw (polską producentką jest Ewa Puszczyńska) i hinduski „The Disciple” w reżyserii Chaitanya Tamhane (autorem zdjęć jest Michał Sobociński).

W konkursie debiutów jest jeszcze film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, w sekcji Midnight Shrivers – „Komar” Filipa Jana Rymszy, w kategorii Screen International Critics’ Choice – „Sweat” Magnusa von Horna, a w konkursie filmów dziecięcych „Czarny Młyn” Mariusza Paleja.

***

„Parkiet” to film rosyjsko-polsko-brytyjski w reżyserii Aleksandra Mindadze. W rolach głównych występują Agata Kulesza i Andrzej Chyra. To historia trójki tancerzy tanga, którzy spotykają się po wielu latach od rozstania. Bohaterowie wykorzystują tę okazję, aby wykonać po raz ostatni swój popisowy spektakl sprzed lat, a przy okazji wskrzesić na jeden wieczór łączące ich kiedyś uczucia. Dawne namiętności oraz urazy odżywają na nowo. Wspólne tango jest dla nich ostatnią szansą na rozliczenie przeszłości.


„Magnezja" Macieja Bochniaka to osadzony w dwudziestoleciu międzywojennym i na pograniczu polsko-sowieckim kryminał w poetyce westernu. W filmie w zaskakujących aktorskich metamorfozach występują m.in. Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Borys Szyc, Małgorzata Gorol, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska, Bartosz Bielenia, Piotr Głowacki czy Helena Norowicz. Scenariusz powstał w wyniku współpracy Macieja Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Autorem zdjęć jest Paweł Chorzępa, a za scenografię odpowiada Marek Warszewski.


Fotos "Magnezja", fot. Kino Świat


"Szarlatan" Agnieszki Holland opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku. Był on medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach.


„Aida” jest koprodukcją aż ośmiu państw: Polski, Bośni i Hercegowiny, Austrii, Rumunii, Holandii, Niemiec, Francji i Norwegii. Polskim producentem jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Reżyserką i autorką scenariusza jest Jasmila Žbanić, której debiut fabularny – „Grbavica” zdobył w 2006 roku Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie. "Aida" dzieje się w Bośni w 1995 roku. Aida jest tłumaczką ONZ w małym miasteczku Srebrenica. Kiedy serbska armia przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ.


"The Disciple" indyjskiego reżysera Chaitanya Tamhanego opowiada o Sharadu Nerulkaru, który już w dzieciństwie zostaje wtajemniczony przez ojca w świat indyjskiej muzyki klasycznej. Chłopak jest niezwykle zdyscyplinowany i poświęca się muzycznej pasji całkowicie - nawet kosztem relacji przyjacielskich i rodzinnych.Autorem zdjęć do filmu jest Michał Sobociński.


"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka  to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. Młody mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Ta poruszająca fabularna opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie, pełna jest napięcia i mocnych, wyrazistych postaci. W obsadzie znaleźli się m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki, a rolę Tomasza Komendy zagrał Piotr Trojan.


Fotos z filmu "Sweat", fot. Gutek Film


„Komar” Filipa Jana Rymszy opowiada o odosobnionym w swoim penthousie z widokiem na Central Park, obsesyjny analityk danych z Wall Street, Richard Boca, dostrzega złowieszcze wzorce: jego modele komputerowe zachowują się nieregularnie, podobnie jak roje komarów rozmnażające się w jego mieszkaniu; plaga, która towarzyszy jego załamaniu nerwowemu. W obsadzie filmu znaleźli się: Beau Knapp, Charlotte Vega, Jack Kesy i Olivier Martinez.


„Sweat” Magnusa von Horna to trzy dni z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości. W filmie występuje debiutująca w roli głównej Magdalena Koleśnik, której partnerują: Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna i Zbigniew Zamachowski.


„Czarny Młyn” opowiada o dwunastoletnim Iwo, mieszkającym w małej post PGR-owskiej wsi. Symbolicznym punktem w tym opustoszałym miejscu jest zniszczony Czarny Młyn – niegdyś miejsce pracy wielu rodziców. Jest to cały świat Iwa i jego przyjaciół. Łamiąc zakaz zbliżania się do starego młyna, dzieci przypadkowo uruchamiają jego złą energię. Film powstał na motywach bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Reżyserem jest Mariusz Palej, autorkami scenariusza Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz-Gacek, a za kamerą stanął: Wojciech Węgrzyn.


MR
Black Nights, PISF
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
„Oficer i szpieg” na DVD
Zmarł Andrzej Burzyński
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll