PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W tym roku Nowe Horyzonty po raz pierwszy otwierał film animowany. O tym, co sprawia, że film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” jest tak wyjątkowy, na spotkaniu 6 listopada 2020 roku rozmawiali twórcy: reżyser animacji Mariusz Wilczyński, montażysta Jarek Barzan i dźwiękowiec Franek Kozłowski oraz krytyczka filmowa Adrianna Prodeus. Rozmowę prowadził Maciej Kędziora.
"Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest niewątpliwie filmem jedynym w swoim rodzaju. Ta animacja, będąca bardzo intymną i poruszającą opowieścią o dzieciństwie, rodzinie i przyjaźni, powstawała aż czternaście lat. - Film na początku miał trwać 20 minut, bo tyle miał mój dotychczasowy najdłuższy film - powiedział reżyser Mariusz Wilczyński. Wszystko zmieniło się po nagraniu dialogów pierwszej postaci, której głosu użyczyła Irena Kwiatkowska. - Wtedy już wiedziałem, że chcę, żeby to był film mówiony. Nagranie Ireny Kwiatkowskiej wywołało całą lawinę doboru obsady - wspominał reżyser.


A obsada, tak jak sam film, jest wyjątkowa. Twórcom udało się zebrać głosy wielu wielkich aktorów i twórców kultury, których już z nami nie ma. To nie tylko wspomniana Irena Kwiatkowska, ale także Andrzej Wajda czy Gustaw Holoubek. Spytany o to, czy "Zabij to i wyjedź z tego miasta" może stać się także pomnikiem dla wielkich polskich twórców, którzy odeszli, reżyser odpowiedział: Taka była moja intencja, chciałem utrwalić wielkich artystów, którzy mieli wpływ na moje dzieciństwo. Ja ich po prostu kochałem.

Nie wszystkie dialogi udało się zdobyć bezpośrednio. Mariusz Wilczyński opowiedział o tym, jak nie zdążył się spotkać z Gustawem Holoubkiem przed jego śmiercią, jednak jakiś czas później spotkał syna aktora, Jana Holoubka. Po obejrzeniu materiału, podarował Wilczyńskiemu niewykorzystany fragment ze swojego filmu, w którym jego ojciec wygłasza piękne wyznanie przyjaźni Tadeuszowi Konwickiemu. - Zostawaliśmy obdarowywani emocjami od innych osób - podsumował tę historię reżyser.

Adriana Prodeus, krytyczka filmowa i znawczyni animacji, a prywatnie także przyjaciółka reżysera, obecna była przez cały czas tworzenia filmu. - Proces powstawania tego filmu jest absolutnie wyjątkowy, jest unikatem w historii kina - mówiła na spotkaniu. - Ma się poczucie, że nie mógł powstać inaczej.

Film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" trafi do kin 22 stycznia 2021.
Alicja Gąsiewska
SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2020
Zobacz również
fot. Gutek Film
Kino Extreme. Masterclass z Elizą Kubarską
"Magnezja" na festiwalu w Tallinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll