PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  9.11.2020
„Magnezja” w reżyserii Maćka Bochniaka zakwalifikowała się do sekcji Current Waves Black Nights Film Festival w Tallinie.

Organizowana od 1997 impreza roku urosła do miana jednej z największych w Europie Północnej. Tegoroczna edycja odbędzie się online i potrwa od 13 do 29 listopada. Estoński festiwal to nie jedyny sukces na koncie „Magnezji”. Produkcja jako jedyna z Polski prezentowana była w Konkursie Głównym Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Obraz będzie można zobaczyć także podczas tegorocznego Festiwalu ENERGACamerimage w Toruniu w Konkursie Polskim, Konkursie Debiutów Reżyserskich i Konkursie Debiutów Operatorskich oraz w oficjalnej selekcji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

"Magnezja" to oryginalny, barwny i przesiąknięty szalonym humorem dramat gangsterski, który ukazuje okres XX-lecia międzywojennego w zupełnie nowej, świeżej perspektywie. Najnowsze dzieło twórców „Disco polo” i producentów „Bożego Ciała” już teraz porównywane jest przez widzów do stylu Quentina Tarantino, a na filmowych forach można przeczytać, że "Magnezja" to „Polski Marvel w kowbojskich klimatach”. Najnowsza produkcja Aurum Film zbiera pozytywne recenzje nie tylko od widowni. Dziennikarze również zwracają uwagę na sprawną żonglerkę gatunkową, techniczną sprawność twórców i zaskakujące rozwiązania fabularne. „Western wódczano-zakąskowy”, „gatunkowy sztafaż”, „pokaźna dawka kina przygodowego”, „kino rozrywkowe z autorską wizją” –"Magnezja" z pewnością zaskoczy widzów.


Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem.


"Magnezja" to projekt, który zgromadził imponujący zestaw artystów po obu stronach kamery. Scenariusz filmu powstał w wyniku współpracy Maćka Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany dokumentalista, Paweł Chorzępa, a za scenografię odpowiada Marek Warszewski, laureat nagród m.in. za „Najlepszego” i „Miasto 44”. Autorką kostiumów jest wielokrotnie nagradzana Orłem i na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Dorota Roqueplo, której prace można podziwiać m.in. w „Mieście 44” czy „Hiszpance”. Niezwykła charakteryzacja jest dziełem Waldemara Pokromskiego, który pracował przy polskich i międzynarodowych produkcjach takich jak „Katyń”, „Biała wstążka”, „Pachnidło” czy „Zimna wojna” oraz Agnieszki Hodowanej odpowiedzialnej za charakteryzację m.in. w „Człowieku z magicznym pudełkiem”, „Demonie” i „Miłości”. Montażystą filmu będzie jest współpracownik Małgorzaty Szumowskiej,  Jacek Drosio, zaś muzykę skomponował laureat  Oscara za „Marzyciela” Jan A.P. Kaczmarek.

 

MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
NH: Spotkanie z twórcami „Zabij to i wyjedź z tego miasta”
Rusza nabór na 9. Festiwal Animacji O!PLA '21
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll