PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Publikacja jest pracą doktorską niezwykle cenionej i znanej w świecie sztuki filmowej profesor Ewy Braun, która przybliża czytelnikom ważną rolę dekoratora wnętrz, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem. Autorka wprowadza czytelnika nieco „za kulisy”, snując wspomnienia z planów filmowych, opowiadając ciekawostki i dzieląc się inspiracjami.
Publikacja stanowi pierwsze tego typu opracowanie, łączące w całość rozmaite aspekty pracy dekoratora wnętrz: ukazujące jego rolę w procesie tworzenia dzieła filmowego, obszary działania, pola współpracy oraz źródła natchnienia będące inspiracją w procesie twórczym.

Opisując tajniki pracy dekoratora, prof. Ewa Braun wzięła na warsztat film „Nieciekawa historia” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Dzieło umożliwia wielowątkowe spojrzenie na pracę dekoratora, a dzięki zamknięciu prawie wszystkich scen w obrębie studia filmowego nadaje jego działaniom szczególnej ostrości. W publikacji nie brakuje również odwołań do innych znanych i cenionych produkcji filmowych.

Książka składa się z dwóch części. Każda z nich, podzielona na kilka rozdziałów, rzuca światło na pracę dekoratora z innej perspektywy. Pierwsza ukazuje założenia i zadania stojące przed nim, druga skupia się bardziej na pragmatyce zawodu.Profesor Ewa Braun jest absolwentką Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Oscara za dekorację wnętrz do filmu Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. Członek przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles. Nagrodzona Brązowymi Lwami za film „Cudowne dziecko” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Pracowała przy realizacji 60 filmów fabularnych i wieloodcinkowych filmów telewizyjnych w charakterze kostiumografa, dekoratora wnętrz, scenografa.

Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, takimi jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Wojciech Jerzy Has, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, John Irvin, Costa Gavras, Steven Spielberg, Peter Kassovitz, Volker Schlöndorff.

Od dwudziestu lat zajmuje się działalnością dydaktyczną. Wykładowca i pedagog wielu wyższych uczelni, prowadzi zajęcia poświęcone scenografii filmowej i historii mody. Profesor nadzwyczajny w Szkole Filmowej w Łodzi i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kieruje samodzielną pracownią poświęconą zagadnieniom z zakresu kultury materialnej i obyczaju. W Szkole Filmowej w Łodzi na warsztatach pod jej opieką artystyczną powstało ponad 100 etiud studenckich mających na celu praktyczne przybliżenie zagadnień tworzenia przestrzeni scenograficznej i wizerunku postaci. W 2014 roku uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za swoją działalność dydaktyczną wyróżniona w roku 2018 Nagrodą Specjalną Złotego Dinozaura dla wybitnego twórcy i zasłużonego pedagoga. W 2019 roku otrzymała tytuł naukowy profesora sztuki.

Książka dostępna jest tutaj.JB
Muzeum Śląskie
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2020
Zobacz również
18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej online
Serial "Król" Jana P. Matuszyńskiego już w CANAL +
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll