PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W sobotę, 31 października 2020, 6. Świdnicki Festiwal Spektrum, który w tym roku odbywał się wyjątkowo w trybie online, zakończył się uroczystą Galą wręczenia nagród, podczas której poznaliśmy tegorocznych laureatów.
Uroczystość rozpoczęła przedstawicielka Jury Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, ogłaszając przyznane przez Radę wyróżnienie w konkursie „Okiem młodych” – Amatorzy, które spośród siedmiu filmów konkursowych przypadło w tym roku fabule z Francji – „Tabula Rasa” w reżyserii Sarah CarmenMartin – za „świeże, nietuzinkowe podejście do powszechnie wykorzystywanego motywu niezrozumianej nastolatki. Dopełniona tajemniczym klimatem i sprawnie dobraną, nienachalną scenografią, historia Aminy skłania odbiorcę do refleksji, a nawet pozwala na uosobienie się z główną bohaterką. […]”



Główną nagrodę w konkursie amatorskim otrzymało Dziecięce Studio animacji DRF z Uzbekistanu za krótki metraż „Wygodna pozycja”. Jury w składzie Aleksandra Hamkało, Maciej Kędziora i Krzysztof Kuc zgodnie stwierdziło, że ten „mistrzowsko zrealizowany, jednocześnie będący natchniony dziecięcym wyobrażeniem świata film […], spokojnie mógłby znaleźć się wśród list najlepszych animacji z całego świata.” Jury przyznało także wyróżnienia dla filmów „Untersberg, czyli dzieje Czerwonego Papy” (reż. Mateusz Rzepka) oraz „Tato, gdzie jesteś” (reż. Pedro Furguim).


W konkursie „Okiem młodych” – Fabuła, nagroda „Niepełny kadr” przyznawana przez Jury osób z niepełnosprawnościami z warsztatów terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, przypadła filmowi „Poza świadomością” w reżyserii Marion Jhöaner. Statuetka, która poleci aż do Paryża, została ręcznie wykonana przez uczestników warsztatów.

Główną nagrodę w konkursie fabularnym została przyznana Michałowi Ciechomskiemu za krótki metraż „Uległość”. Członkowie Jury – Adriana Prodeus, Rafał Zawierucha i Piotr Dylewski, nagrodzili film za „przemyślany i dopracowany w każdej rybiej łusce świat, który tonie i umiejętne połączenie dramatu z czarnym humorem. To historia dająca odwagę do walki z systemem, bo przewrotny tytuł „Uległość” mówi naprawdę o tym, jak nie dać się złapać w sieć opresji i nie wybierać tylko najłatwiejszej drogi.” Jury przyznało także wyróżnienia dla filmów „Obłęd” (reż. Jakub Drobczyński) oraz „Sun Dog” (reż. Dorian Jespers).


W konkursie „Okiem młodych” – Dokument, nagrodę „Kinematografek” przyznawało Jury osadzonych z Aresztu Śledczego w Świdnicy, którzy poza festiwalem biorą udział w licznych warsztatach filmowych i sami są autorami dwóch filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach programu resocjalizacyjnego „Kocham Kino”. Kierownik działu penitencjarnego przekazał werdykt Jury, które nagrodziło film Mariusza Rusińskiego – „Julia nad morzem”. Miejsce drugie i trzecie otrzymały odpowiednio filmy „Jej obraz” (reż. Olga Papacz) i „W nocy wszystkie koty są czarne” (reż. Lasse Linder). Do twórców trafią wykonane samodzielnie przez osadzonych statuetki.

Jury dokumentalnej sekcji „Okiem Młodych” w składzie: reportażysta Kamil Bałuk, filmoznawca Piotr Pławuszewski oraz reżyserka Agnieszka Zwiefka, po burzliwych dyskusjach, postanowiło przyznać nagrodę główną ex aequo dwóm tytułom: „Efekt halo” w reż. Patrycji Polkowskiej urzekł Jurorów za „wielość głosów, przekonująca prostota formy i świadomość formy i otwarcie na to, co poza kadrem i poza ostatnim ujęciem, natomiast w filmie „W nocy wszystkie koty są czarne” w reż. Lasse Linder, doceniono „dojmujący i niezwykle świadomy portret samotności i izolacji, w której w ostatnich miesiącach wszyscy doświadczamy.”



Statuetki dla laureatów głównych nagród w Konkursach „Okiem młodych" zostały wykonane przez wrocławskie studio Zakwas.

6. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum miała planowo odbyć się w formule hybrydowej w dniach 24-31 października 2020 w Świdnicy, ale z uwagi na sytuację pandemiczną, organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu wydarzenia w całości do sieci. Widzowie mieli okazję oglądać konkursowe krótkie metraże i wybrane filmy pełnometrażowe z konkursu SPEKTRUM, za pośrednictwem platformy mojeekino.pl, a spotkania na żywo z gośćmi Spektrum, m.in. Agnieszką Holland, Lechem Majewskim czy Jagodą Szelc – odbywały się na festiwalowym Facebooku.
MM
Wrocławska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  2.11.2020
Zobacz również
Pokazy kinowe 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. AFF
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Chłopi”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll