Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
W sobotę, 31 października 2020, 6. Świdnicki Festiwal Spektrum, który w tym roku odbywał się wyjątkowo w trybie online, zakończył się uroczystą Galą wręczenia nagród, podczas której poznaliśmy tegorocznych laureatów.
Uroczystość rozpoczęła przedstawicielka Jury Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, ogłaszając przyznane przez Radę wyróżnienie w konkursie „Okiem młodych” – Amatorzy, które spośród siedmiu filmów konkursowych przypadło w tym roku fabule z Francji – „Tabula Rasa” w reżyserii Sarah CarmenMartin – za „świeże, nietuzinkowe podejście do powszechnie wykorzystywanego motywu niezrozumianej nastolatki. Dopełniona tajemniczym klimatem i sprawnie dobraną, nienachalną scenografią, historia Aminy skłania odbiorcę do refleksji, a nawet pozwala na uosobienie się z główną bohaterką. […]”
Główną nagrodę w konkursie amatorskim otrzymało Dziecięce Studio animacji DRF z Uzbekistanu za krótki metraż „Wygodna pozycja”. Jury w składzie Aleksandra Hamkało, Maciej Kędziora i Krzysztof Kuc zgodnie stwierdziło, że ten „mistrzowsko zrealizowany, jednocześnie będący natchniony dziecięcym wyobrażeniem świata film […], spokojnie mógłby znaleźć się wśród list najlepszych animacji z całego świata.” Jury przyznało także wyróżnienia dla filmów „Untersberg, czyli dzieje Czerwonego Papy” (reż. Mateusz Rzepka) oraz „Tato, gdzie jesteś” (reż. Pedro Furguim).
W konkursie „Okiem młodych” – Fabuła, nagroda „Niepełny kadr” przyznawana przez Jury osób z niepełnosprawnościami z warsztatów terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, przypadła filmowi „Poza świadomością” w reżyserii Marion Jhöaner. Statuetka, która poleci aż do Paryża, została ręcznie wykonana przez uczestników warsztatów.
Główną nagrodę w konkursie fabularnym została przyznana Michałowi Ciechomskiemu za krótki metraż „Uległość”. Członkowie Jury – Adriana Prodeus, Rafał Zawierucha i Piotr Dylewski, nagrodzili film za „przemyślany i dopracowany w każdej rybiej łusce świat, który tonie i umiejętne połączenie dramatu z czarnym humorem. To historia dająca odwagę do walki z systemem, bo przewrotny tytuł „Uległość” mówi naprawdę o tym, jak nie dać się złapać w sieć opresji i nie wybierać tylko najłatwiejszej drogi.” Jury przyznało także wyróżnienia dla filmów „Obłęd” (reż. Jakub Drobczyński) oraz „Sun Dog” (reż. Dorian Jespers).
W konkursie „Okiem młodych” – Dokument, nagrodę „Kinematografek” przyznawało Jury osadzonych z Aresztu Śledczego w Świdnicy, którzy poza festiwalem biorą udział w licznych warsztatach filmowych i sami są autorami dwóch filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach programu resocjalizacyjnego „Kocham Kino”. Kierownik działu penitencjarnego przekazał werdykt Jury, które nagrodziło film Mariusza Rusińskiego – „Julia nad morzem”. Miejsce drugie i trzecie otrzymały odpowiednio filmy „Jej obraz” (reż. Olga Papacz) i „W nocy wszystkie koty są czarne” (reż. Lasse Linder). Do twórców trafią wykonane samodzielnie przez osadzonych statuetki.
Jury dokumentalnej sekcji „Okiem Młodych” w składzie: reportażysta Kamil Bałuk, filmoznawca Piotr Pławuszewski oraz reżyserka Agnieszka Zwiefka, po burzliwych dyskusjach, postanowiło przyznać nagrodę główną ex aequo dwóm tytułom: „Efekt halo” w reż. Patrycji Polkowskiej urzekł Jurorów za „wielość głosów, przekonująca prostota formy i świadomość formy i otwarcie na to, co poza kadrem i poza ostatnim ujęciem, natomiast w filmie „W nocy wszystkie koty są czarne” w reż. Lasse Linder, doceniono „dojmujący i niezwykle świadomy portret samotności i izolacji, w której w ostatnich miesiącach wszyscy doświadczamy.”
Statuetki dla laureatów głównych nagród w Konkursach „Okiem młodych" zostały wykonane przez wrocławskie studio Zakwas.
6. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum miała planowo odbyć się w formule hybrydowej w dniach 24-31 października 2020 w Świdnicy, ale z uwagi na sytuację pandemiczną, organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu wydarzenia w całości do sieci. Widzowie mieli okazję oglądać konkursowe krótkie metraże i wybrane filmy pełnometrażowe z konkursu SPEKTRUM, za pośrednictwem platformy mojeekino.pl, a spotkania na żywo z gośćmi Spektrum, m.in. Agnieszką Holland, Lechem Majewskim czy Jagodą Szelc – odbywały się na festiwalowym Facebooku.
MM
Wrocławska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja: 2.11.2020
Pokazy kinowe 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. AFF
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Chłopi”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025