PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
31 października obchodzi urodziny Grażyna Popowicz – scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych oraz fabularnych, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Grażyna Popowicz urodziła się 31 października 1950 roku w Koszalinie. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (1974), a także Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980). Pierwszy rok studiów reżyserskich odbyła w moskiewskim WGiK-u.

Jako asystent reżysera zadebiutowała na planie „Przepraszam, czy tu biją?” (1976) Marka Piwowskiego. W 1987 roku zadebiutowała średniometrażową fabułą telewizyjną „Co to konia obchodzi?”, utrzymaną w groteskowej poetyce opowieścią o konwoju robotników wiozących wielki transformator na drugi koniec Polski, w tym samym czasie podobna ekipa jedzie z identycznym urządzeniem w stronę przeciwną. Krytyczne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość spowodowało, że film został wyemitowany dwa lata później.

Kolejny film telewizyjny – „Baśń o Pączkowej” (1996) – rozgrywający się w małomiasteczkowym sierocińcu, którego małoletni pensjonariusze zbierają złom i butelki, by spełnić swe marzenia, czyli zjeść pomarańczę albo pączka, czekał na telewizyjną premierę cztery lata. Ta wzruszająca opowieść oparta była na opowiadaniu Zbigniewa Brzozowskiego pochodzącego ze zbioru „Dycha z Kopernikiem”, podobnie jak następne telewizyjne filmy Popowicz – „Liceum czarnej magii” (1998) i „Dom Pirków” (1998). Oba rozgrywają się w Domach Dziecka, w których rzeczywistość miesza się z fantazją. Podczas konkursu polskiego 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci „Ale Kino” w Poznaniu (1998) „Dom Pirków” został uhonorowany dwiema statuetkami Poznańskich Koziołków. Trafiły one do Mariusza Bieleckiego jako odtwórcy najlepszej roli dziecięcej oraz Barbary Komosińskiej, autorki najlepszej scenografii.

Grażyna Popowicz ma na swym koncie także kilka filmów dokumentalnych, m.in. „0,2 sek.” (1990) i „Chleb dla ciała” (1992).
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.10.2020
Zobacz również
fot. SFP
INTERFILMLAB 4.0 – wprowadź swój film na rynek międzynarodowy
Nie żyje Maciej Braunstein
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll