PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Prezentujemy oficjalny plakat tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autorką plakatu jest Małgorzata Gurowska – artystka wizualna, wykładowczyni, kuratorka, autorka książek.
Małgorzata Gurowska zajmuje się grafiką, wideo, instalacją i rysunkiem. Jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, profesorką prowadzącą Pracownię Rysunku na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni. Autorką i współautorką wielokrotnie nagradzanych książek, w których skupia się na kwestiach społecznych, politycznych, w szczególności krytycznie opisując relacje ludzi i nie-ludzi. Tworzy z myślą o uwzględnianiu perspektywy innych gatunków, zwłaszcza tych eksploatowanych i dyskryminowanych przez człowieka.



Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m. in. MYCOsystem na XXII Triennale di Milano „Broken Nature: Design Takes on Human Survival”, „Wiek półcienia” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, „Magiczne zaangażowanie” w Miejskiej Galerii Arsenał w Poznaniu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych nagród.

– W centrum plakatu opowiadającego o kinie mógłby być człowiek. Może i kiedyś był. Człowiek z kamerą, człowiek patrzący. Ludzkie oko, wraz z urządzeniami poszerzającymi możliwości percepcji wzrokowej i utrwalającymi obraz, jest narzędziem porządkowania wszechświata, zimnym, zdystansowanym, mierzącym i liczącym. Tutaj człowiek znika, pojawia się ćma, owad najchętniej poruszający się w ciemności, lecz przyciągany przez strumień światła. Emituje je projektor filmowy, ale jednocześnie sam owad. Ta obecność wskazuje na zmianę perspektywy. Źródłem obrazu staje się nie-człowiek, inny gatunek. Zaczynamy patrzeć przez jego pryzmat, z jego punktu widzenia. Człowiek nie znika, lecz przestaje być jedynym podmiotem poznania i źródłem opowieści. Otwieramy się, także w kinie, na różne punkty widzenia, w tym punkty widzenia gatunków nie-ludzkich – mówi Małgorzata Gurowska o plakacie, który będzie towarzyszyć 45. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabulatnych w Gdyni.
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaplanowany jest w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.


MR
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
"Polot" już w kinach
"Efekt motylka" z premierą na vod.tvp.pl
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll