PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film fabularny "Czarny młyn" w reżyserii Mariusza Paleja otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego (Junior Film Award) na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży - Schlingel w Niemczech.
Pokaz filmu na tym festiwalu był jego światową premierą - pisaliśmy o tym na początku października. Nagrodę w imieniu reżysera i całej ekipy odebrali młodzi aktorzy filmu - Iwo Wicinski, odtwórca głównej roli i Borys Wiciński, który w filmie wciela się w postać Piotrka - przyjaciela Iwa. Warto zauważyć, że Mariusz Palej otrzymał już na festiwalu Schlingel nagrodę jury młodzieżowego - za swój debiut "Za niebieskimi drzwiami". 

 
Autorkami scenariusza są Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz-Gacek. Scenariusz powstał na motywach najbardziej znanej powieści Marcina Szczygielskiego pod tym samym tytułem, która była po wielokroć nagradzana za swoje walory edukacyjne. „Czarny Młyn” to kolejne przedsięwzięcie Mariusza Paleja skierowane do widza familijnego.

Dwunastoletni Iwo mieszka w małej post PGR-owskiej wsi. Symbolicznym punktem w tym opustoszałym miejscu jest zniszczony Czarny Młyn – niegdyś miejsce pracy wielu rodziców. Łamiąc zakaz zbliżania się do starego Młyna, dzieci przypadkowo uruchamiają jego złą energię. Od tej chwili nic już nie będzie takie samo. Zaczynają ginąć przedmioty, zwierzęta. Znikają dorośli. Z beztroskiego małego egoisty Iwo musi stać się odpowiedzialnym, odważnym chłopcem. Zaczyna doceniać swoją niepełnosprawną siostrę – Melę. Dzieci postanawiają wspólnie pokonać złą moc.- Chciałem zrobić film, który będzie opowiadał o wszystkich dzieciach, zdrowych i chorych; dzieciach, które boją się samotności. „Inny” nie znaczy gorszy. Ludzie z niepełnosprawnościami są niesprawiedliwie odrzucani przez społeczeństwo. Chciałem zrobić film o dzieciach i dla dzieci. Budować pomost między światem ludzi zdrowych i chorych, wychodząc naprzeciw uprzedzeniom ludzi zdrowych, naprzeciw dziecięcym lękom - mówił Mariusz Palej w rozmowie z naszą redakcją. W „Czarnym młynie” zobaczymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Magdalenę Nieć, Janusza Chabiora,  Grażynę Bułkę, Magdalenę Różańską, Krzysztofa Kiersznowskiego i Marię Ciunelis. W rolę młodych bohaterów brawurowo wcielają się: Iwo Wiciński, Pola Galica-Galoch, Oliwia Ogorzelska, Borys Wiciński i Mateusz Winek. Producentem filmu jest firma TFP (Andrzej Papis i Maciej Sowiński), koproducentami: Heliograf, ORKA, Cafe Ole, RioDePost oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem jest Mówi Serwis.

Film weźmie też udział w 24. Black Nights Film Festival w Estonii (Children’s and Youth Films sub-festival’s Just Film International Youth Competition Programme) oraz w 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego widza Ale Kino! w Poznaniu.  Na ekrany polskich kin film wejdzie w 2021 roku.
 

Zdjęcia z ceremonii wręczenia nagród otrzymaliśmy od producenta filmuAnna Wróblewska
artykuł redakcyjny / TPS
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2020
Zobacz również
Zakończył się 11. Festiwal Kamera Akcja
Zobacz fotosy z produkcji "Na chwilę, na zawsze"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll