PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Piotr Trojan, którego fantastyczną kreację Tomasza Komendy możemy ciągle oglądać w polskich kinach, tym razem stanął za kamerą. W działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka powstaje jego fabularny debiut krótkometrażowy – „Synthol”.
    Piotr Trojan na planie filmu „Synthol”, fot. Gosia Stasiewicz
 
„Synthol” to historia trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideobloga ze swoich przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa, z którą Eryk jest niezwykle silnie związany. Kiedy chłopak poznaje Monę, jego wirtualny świat zderza się z rzeczywistością. „Synthol” to pełna humoru i ciepła opowieść o wchodzeniu w dorosłość, próbie odcięcia pępowiny po trzydziestce.

Piotr Trojan, który we wrześniu 2020 roku otrzymał na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie Jantara za najlepszą rolę męską w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy", tym razem nie tylko wciela się w głównego bohatera, ale także jest autorem scenariusza i reżyserem. Piotr Trojan jest absolwentem Szkoły Wajdy, od kilku lat z sukcesami pracuje jako dramatopisarz i reżyser teatralny. Jak sam przyznaje, inspirację do swojego debiutu czerpał z doświadczeń własnych, z najbliższego otoczenia.

- Miłością do kulturystyki zaraził mnie mój młodszy brat, Andrzej. To z nim pierwszy raz podrzucałem żelazo na siłce. Andrzej był coraz większy i większy. Zawsze miałem wątpliwości jak w tak szybkim czasie tego dokonał? Trzymał się planu, mówił. Samo się nie zrobi. Budził mój szacun. Zrozumiałem czym jest kultura ciała i jak ciężka to praca nad samym sobą. Choć nigdy nie udało się dorównać Andrzejowi, wciąż próbuję.

Iwona Bielska na planie, fot. Gosia Stasiewicz

W rolę matki Eryka wcieliła się Iwona Bielska. Obok niej zobaczymy Ewę Dałkowską, a także dwie zdolne aktorki młodego pokolenia: Karolina Płanik i Karolina Kostoń.

Zdjęcia do filmu realizowane były na przełomie września i października w Warszawie, na Pradze i na Bródnie, a finałowe sceny filmu zostały zrealizowane w trakcie zawodów International Polish Cup IBFF Bodybuilding & Fitness organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego w Siedlcach. To ważne wydarzenie w świecie kulturystycznym.

Dokumentalna część "Syntholu" konfrontuje ze sobą świat rzeczywisty ze światem fikcji. Autorką zdjęć jest Beata Rakoczy pochodząca z Katowic, gdzie ukończyła Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego. Od tego czasu realizuje formy fabularne, reklamy, dokumenty i teledyski. Została nagrodzona za najlepsze zdjęcia do filmu krótkometrażowego "By Halves"; na Międzynarodowym Festiwalu Moscow Shorts oraz za "Wiem", na Międzynarodowym Festiwalu Watersprite w Cambridge, UK. Dokument "Miss Holocaust" był w oficjalnej selekcji w kategorii "najlepszy film krótkometrażowy" na 67. Międzynarodowym Festiwalu Berlinale.

Beata Rakoczy, fot. Gosia Stasiewicz

Scenografię do filmu stworzyła Ewa Mroczkowska, kostiumy Hanka Podraza, charakteryzację Marlena Karczewska, za montaż filmu odpowiada Sandra Ksepka, a kierownictwem produkcji zajęła się Olga Daszczyńska. W męskim debiucie na wybitnie męski temat kobiety wyraźnie dominują. Producentką wykonawczą jest Małgorzata Wala. Koproducentem filmu jest firma Balapolis, kierowana przez Agatę Szymańską i Magdalenę Kamińską. Balapolis jest także producentem wykonawczym "Syntholu”.

ATM System wraz z Sony Polska wsparli film sprzętem kamerowym. Warmia Resort z grupy Adept Investment została koproducentem współfinansując produkcję filmu. Postprodukcja obrazu odbędzie się w Black Photon Sp. z o.o., a udźwiękowienie w studio dźwiękowym ATM System.

Film powstaje w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „30 Minut". Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Partnerem "30 Minut" i koproducentem wszystkich filmów z programu jest telewizja TVN.

Piotr Trojan, Iwona Bielska, fot. Gosia Stasiewicz

Piotr Trojan w 2009 roku ukończył Państwową Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi zdobywając pierwszą nagrodę aktorską na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2009, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy 2011 oraz Prezydent Miasta Łodzi 2014. Był uczestnikiem Studia Prób Warszawskiej Szkoły Andrzeja Wajdy oraz Script Fiesty. Był wykładowcą Szkoły Haliny i Juliusza Machulskich. Od 2015 roku pracuje jako dramatopisarz oraz reżyser teatralny.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.10.2020
Zobacz również
"Tarapaty 2” z Europejską Dziecięcą Nagrodą Filmową
"Chodowiecki" - animacja o gdańskim artyście, który zafascynował świat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll