PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.10.2020
HollyShorts Film Festival i St. Louis International Film Festival w Stanach Zjednoczonych oraz Interfilm International Short Film Festival w Berlinie – film Krzysztofa Chodorowskiego znalazł się w oficjalnej selekcji aż trzech prestiżowych, zagranicznych festiwali filmowych, które kwalifikują do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
„Masza” w reżyserii Krzysztofa Chodorowskiego to wstrząsająca historia pracującej na czarno w polskiej fabryce Ukrainki Wiery, która podejmuje rozpaczliwą próbę udzielenia pomocy swojej poszkodowanej w wypadku koleżance, Maszy. – Kiedyś przeglądając  prasę  natrafiłem  na wypowiedź Natalii Panczenko, która była szefową organizacji „Euromajdan-Warszawa”. Opowiadała ona o tym, jak  spotkała na ulicy starszego mężczyznę, który dowiedziawszy się, że jest Ukrainką, zaczął ją szarpać i krzyczeć do niej „Wyp***aj z Polski, głupia Banderówo!” Uznałem wtedy, że nie chcę żyć w kraju, w którym takie zachowania są tolerowane, dlatego też zdecydowałem się odwrócić nieco perspektywę i przyjrzeć się, czy oby my Polacy nie mamy sobie nic do zarzucenia w kwestii traktowania Ukraińców – mówi reżyser Krzysztof Chodorowski.


Fotos z filmu "Masza", fot. WSF

Choć film nie przedstawia historii, która wydarzyła się naprawdę, jest wypadkową różnych zdarzeń, które miały miejsce. – Zacząłem wpisywać w Google hasła w stylu „traktowanie Ukraińców w Polsce.”. Od razu pojawiły się w wyszukiwarce historie nielegalnej pracy Ukraińców. Dowiedziałem się wówczas o „Przystanku w Piasecznie” gdzie codziennie pracodawcy przyjeżdżają furgonetkami po czekających tam na pracę Ukraińców. Przeczytałem o  Oksanie, która dostała wylewu w pracy, a właściciel firmy nie zadzwonił po karetkę, tylko zawiózł ją na przystanek i zadzwonił na policję mówiąc, że leży tam pijana kobieta. Poznałem również sprawę Alony, której ręka przy pracy została ugotowana w maglu. Dowiedziałem się o Dimie, który pracując po szesnaście godzin bez umowy, w wyniku awarii maszyny, stracił rękę. Na podstawie tych historii powstał scenariusz. – mówi Chodorowski.

Historia opowiedziana przez Krzysztofa Chodorowskiego została doceniona przez selekcjonerów ważnych imprez filmowych. Film znalazł się w konkursie dwóch amerykańskich festiwali kina niezależnego: HollyShorts Film Festival w Los Angeles oraz St. Louis International Film Festival. Oba festiwale prezentują swoim widzom najwyżej klasy filmy z całego świata. „Masza” zostanie również zaprezentowana na drugim najważniejszym i najstarszym po Berlinale festiwalu filmowym w Niemczech, Interfilm International Short Film Festival w Berlinie. Film znalazł się w sekcji „Focus on: Poland. New Polish Shorts”.

Film „Masza” miał swoją premierę na festiwalu Kameralne Lato. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe w Radomiu, gdzie zdobył Nagrodę Publiczności, a odtwórczyni głównej roli Daria Polunina otrzymała nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego. Film był również prezentowany na Młodzi i Film. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych.


Krzysztof Chodorowski urodził się w 1992 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Obecnie studiuje na III roku Reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Współpracował z takimi twórcami, jak nominowani do Oscara: Paweł Edelman, Sławomir Fabicki i Bartosz Konopka. Jego dokumentalny debiut „Siewca” miał premierę w 2019 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Transatlantyk” w Łodzi, zaś jego krótkometrażowy fabularny film „Motocykl” na Equninoxio Film Festival w Bogocie w 2019 roku.

MR
WSF
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w konkursie festiwalu w Tallinie
Prezentujemy skład Konkursu Etiud Studenckich 28. EnergaCAMERIMAGE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll