PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Fabularny debiut reżyserski Jana Holoubka od miesiąca nie znika z pierwszego miejsca polskiego box office, od dnia premiery „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” obejrzało już ponad 620 000 widzów. Teraz przyszedł czas na sukces na arenie międzynarodowej. Film produkcji TVN Grupa Discovery zostanie zaprezentowany w ramach konkursu debiutów podczas festiwalu filmowego w Tallinnie.
Tallinn Black Nights Film Festival odbędzie się w tym roku po raz 24. - w stolicy Estonii w dniach 13-29 listopada. Ze względu na pandemię koronawirusa festiwal przyjął rozwiązanie hybrydowe: pokazy dla publiczności odbędą się w kinie, natomiast dla akredytowanych gości oraz prasy na platformie online.
 
 
Tallinn Black Nights Film Festival należy do najważniejszych konkursowych wydarzeń na świecie, znany jest ze swojego zaangażowania na rzecz środowiska naturalnego - zamiast tradycyjnego czerwonego dywanu jest tam dywan zielony.
 
Film TVN Grupa Discovery "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" ma już na swoim koncie nagrody festiwalowe. Podczas 39. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film został nagrodzony aż pięcioma statuetkami - w tym za najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszą rolę męską (Piotr Trojan), najlepszy scenariusz (Andrzej Gołda), najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek PSC), a także został wyróżniony Nagrodą Publiczności.


Piotr Trojan i Jan Holoubek na spotkaniu w kinie Kulutra, fot. Borys Skrzyński/SFP

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?
 
Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film”, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”.
 
Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.

 
Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny.

Film w kinach.

MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Marek Bączyk – w dokumencie i w fabule
„Masza” z szansą na Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll