PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wszechstronni i niepokorni. Tacy są Agata Buzek i Łukasz Simlat, laureaci tegorocznych Złotych Aniołów, którymi MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze nagradza twórców idących własnych szlakiem, nie poddających się formatowaniu ani modom.

 

- Tegorocznych artystów, których honorujemy naszą najważniejszą nagrodą Złotego Anioła za niepokorność twórczą, łączy obok niezależności i talentu jedno: niezwykła pracowitość. Stoją daleko od kolorowych magazynów plotkarskich, nie rzucają wzniosłych słów. Są konsekwentni, uzdolnienie, unikatowi. Przypominają, na czym polega prawdziwe aktorstwo - mówi Kafka Jaworska, dyrektorka Tofifest. Kujawy i Pomorze.


Agata Buzek, czyli magnetyzm


Agata Buzek magnetyzuje publiczność swoją silną osobowością oraz intrygującą i bardzo oryginalną urodą. Jest także osobą szanowaną w świecie artystycznym za konsekwentne i bezkompromisowe podejście do swojej kariery zawodowej. Od wielu lat doskonali warsztat aktorski, a jednocześnie jest niezwykle uważna w doborze produkcji filmowych, w których występuje. - Talent, piękno, konsekwencja. Niczego więcej nie trzeba, by wyjaśnić dlaczego najważniejsza nagroda wędruje do Agaty - mówi Jaworska. Jej talent doceniło już wielu wielkich reżyserów z Polski i z zagranicy, jury na konkursach filmowych, a także ― co zdecydowanie najważniejsze ― sama publiczność. W swoim dorobku ma współpracę z takimi uznanymi artystami, jak Peter Greenaway, Marleen Goris, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Steven Knight, Anne Fontaine, Claire Denis czy Peter Mullan. Za rolę Klary w „Zemście” w reżyserii Andrzeja Wajdy otrzymała nominację do Orłów ― Polskiej Nagrody Filmowej. W czasie 34. edycji FF w Gdyni otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki oraz Orła – Polską Nagrodę Filmową za rolę w filmie „Rewers”  w reżyserii Borysa Lankosza (film był polskim kandydatem do Oscara).Łukasz Simlat - aktor, który się nie boi


- Łukasz Simlat to aktor, który dawno dostałby Oscara, gdyby urodził się w Hollywood. Diabelsko zdolny, jeden z najbardziej zapracowanych polskich aktorów, niebojący się trudnych ról, wierny dużemu ekranowi od zawsze i zdaje się na zawsze - mówi Kafka Jaworska. Simlat był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne i teatralne. Zadebiutował w 2000 roku drugoplanową rolą w serialu telewizyjnym „Dom”. Przez pewien czas grał większe role w filmach i serialach telewizyjnych (np. w „Warszawie” czy „Oficerze”). Stworzył ciekawe kreacje w licznych filmach fabularnych, takich jak: „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (reż. Marek Koterski), „Hania” (reż. Janusz Kamiński), „Lincz” (reż. Krzysztof Łukasiewicz), „Odwaga” (reż. Greg Zgliński), „Zjednoczone Stany Miłości” (reż. Tomasz Wasilewski; w 2016 roku nagrodzony za najlepszą rolę drugoplanową), „Amok” (reż. Kasia Adamik; w 2017 roku nagrodzony Złotymi Lwami na FF w Gdyni za najlepszą męską rolę drugoplanową), „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon), „7 uczuć” (reż. Marek Koterski), „Fuga” (reż. Agnieszka Smoczyńska; nagroda na Festiwalu Sztuki Filmowej we Wrocławiu za najlepszą rolę męską). Na ekrany kin weszły niedawno kolejne filmy z jego udziałem: „(Nie)znajomi” (reż. Tadeusz Śliwa) oraz „Boże Ciało” (reż. Jan Komasa) ― polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Aktor dostał za rolę w tym filmie Orła — Polską Nagrodę Filmową za najlepszą drugoplanową rolę męską. Udział w filmie „Żelazny most” (reż. Monika Młodzianowska), w którym zagrał jedną z wiodących ról, przyniósł mu nagrodę za rolę męską na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa „Złoty Szczeniak”. W 2020 roku stworzył ważną kreację w „Śniegu już nigdy nie będzie” (reż. Małgorzata Szumowska), filmie który jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.


Tegoroczny Festiwal odbędzie się od 17 do 25 października w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni MFF Tofifiest to będzie, jak co roku, wielka uczta dla kinomanów, zarówno tych, którzy w październiku odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

MR
Tofifest
Ostatnia aktualizacja:  12.10.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
36. WFF: Światowa premiera debiutów Tarabury i Lindholma
Polski plakat filmu „Wróg doskonały” z Tomaszem Kotem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll