PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Rady i Zarządu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, u zbiegu ulic Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu, w miejscu, w którym żył i pracował, odsłonięto tablicę upamiętniającą Andrzeja Wajdę. W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział: Jacek Bromski – Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którego Prezesem i wieloletnim Prezesem Honorowym był Andrzej Wajda, Paweł Michalec - Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Radosław Śmigulski - dyrektor PISF, Maciej Karpiński oraz Krystyna Janda, która odczytała list Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.
Licznie zebrach gości wydarzenia powitał Maciej Karpiński, który opowiedział o związkach Andrzeja Wajdy z Żoliborzem. Wajda urodził się w Suwałakach, dzieciństwo spędził w  Radomiu, studiował w Krakowie i Łodzi, dalszą część życia spędził w Warszawie, najpierw na Starym Mieście, a później przez 45 lat mieszkał w domu na Żoliborzu, gdzie teraz stanęła tablica upamiętniająca reżysera.


fot. East News/SFP

- W tym domu spotykaliśmy się  bardzo często, bo Andrzej Wajda był nie tylko wielkim artystą, ale i społecznikiem, dla którego sprawy środowiska filmowego były niezwykle istotne - wspominał Jacek Bromski - Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. - Zawsze był z nami, zawsze w centrum, jako Prezes i wieloletni Prezesem Honorowy. Tkwił w środku życia filmowego czy raczej to my się skupialiśmy wokół niego. Tutaj w domu na Hauke-Bosaka bywaliśmy wszscy, tworzyliśmy strategię środowiska filmowego w czasach nie zawsze przychylnych dla kultury. Jako autorystet z niekwestionowaną pozycją na świecie pomagał nam w osiągnięciu naszych celów politycznych. Wiem, że bez niego nie zdołalibyśmy wywalczyć prawa autoskiego czy Ustawy o kinematografii. Zawsze gotów do pomocy i jedności środowiska filmowego. Nie zapominajmy o Andrzeju Wajdzie! - zakończył swoje przemówienie Jacek Bromski.

List Krystyny Zachwatowicz-Wajdy przeczytała Krystyna Janda. - Jestem bardzo wdzięczna za upamiętnienie Andrzeja przed domem, w którym przeżyłam z nim najszczęśliwsze lata życia. Dziękuję z całego serca przyjaciołom, którzy przyczynili się do postawienia tej tablicy, Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Prezesowi Jackowi Bromskiemu, naszym sąsiadom za upór w doprowadzeniu do tej realizacji, dzielnicy Żoliborz i wszystkim za pamięć o Andrzeju - napisała Zachwatowicz-Wajda.

Upamiętnienie Andrzeja Wajdy ma postać szklanej steli inskrypcyjnej zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Marka Moderau. Poświęcona reżyserowi tablica stała się częścią Żoliborskiego Szlaku Tradycji - czyli pocztu tablic upamiętniających ważne dla dzielnicy postacie, wydarzenia i miejsca.

Gośćmi wydarzenia byli licznie zebrani filmowcy m.in. Jerzy Radziwiłłowicz, Zbigniew Zamachowski, Allan Starski, Feliks Falk i Radosław Piwowarski.Uroczystość odbyła się w czwartą rocznicę śmierci Andrzeja Wajdy, 9 października 2020 roku.

***
Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej, ostatni romantyk polskiego kina. Prezes i wieloletni Prezes Honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Cztery filmy artysty: „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, "Człowiek z żelaza" i „Katyń” nominowano do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Laureat Złotej Palmy w Cannes, Cezara, Polskiej Nagrody Filmowej – Orła i wielu innych nagród, zrealizował też m.in. tak głośne filmy, jak: „Pokolenie” (debiut), "Kanał", „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Popioły”, „Wszystko na sprzedaż”, „Brzezina”, „Wesele”, "Człowiek z marmuru", „Pan Tadeusz”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” i „Powidoki”.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.10.2020
Zobacz również
fot. East News/SFP
Prawomocne zatwierdzenie tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów w hotelach
Ukazała się książka "Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll