PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Najnowszy film Mariusza Paleja, twórcy „Za niebieskimi drzwiami” już w październiku będzie miał swoją międzynarodową premierę. Zostanie zaprezentowany w konkursie 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Schlingel w Niemczech.
Festiwal Schlingel odbędzie się w dniach 10-17 października 2020 roku. - Mój debiut „Za niebieskimi drzwiami” na tym festiwalu otrzymał dwie nagrody: publiczności i jury młodzieżowego – mówi Mariusz Palej. – To jeden z najważniejszych europejskich festiwali filmów młodego widza obok Cinekid, MFF w Zlinie czy poznańskiego Ale Kino! Cieszę się, że właśnie na Schlingel mój film po raz pierwszy zostanie zaprezentowany międzynarodowej publiczności.


„Czarny Młyn” to kolejne przedsięwzięcie Mariusza Paleja skierowane do widza familijnego.  Poprzedni film reżysera obejrzało w polskich kinach ponad 250 tysięcy widzów. Scenariusz na podstawie niezwykle popularnej powieści Marcina Szczygielskiego napisały wspólnie Katarzyna Stachowicz Gacek i Magdalena Nieć, która w filmie kreuje postać mamy głównego bohatera, Iwa.
Dwunastoletni Iwo mieszka w małej post PGR-owskiej wsi. Symbolicznym punktem w tym opustoszałym miejscu jest zniszczony Czarny Młyn – niegdyś miejsce pracy wielu rodziców. Łamiąc zakaz zbliżania się do starego Młyna, dzieci przypadkowo uruchamiają jego złą energię. Od tej chwili nic już nie będzie takie samo. Zaczynają ginąć przedmioty, zwierzęta. Znikają dorośli. Z beztroskiego małego egoisty Iwo musi stać się odpowiedzialnym, odważnym chłopcem. Zaczyna doceniać swoją niepełnosprawną siostrę – Melę. Dzieci postanawiają wspólnie pokonać złą moc.

"Czarny Młyn", Bartosz Mrozowski

- Główny bohater, dwunastoletni Iwo jest z matką w konflikcie. Trudno mu zrozumieć i zaakceptować to, że kobieta zajęta jest opieką nad niepełnosprawną siostrą i pracą. Konflikt zaostrza się kiedy Iwo musi przejąć opiekę nad Melą. Iwo zostaje odrzucony przez rówieśników, w wyniku czego doświadcza tego, jak to jest być odrzuconym. Stopniowo buduje relację z siostrą, tworzy z nią sojusz – opowiada Mariusz Palej. - Niepełnosprawność i samotność współbrzmią. Chadzają parami. Chore dzieci schowane w domach tęsknią za rówieśnikami, zdrowe dzieci izolowane od chorych, nie mają szans poznać ich i zrozumieć. Chciałem zrobić film, który będzie opowiadał o wszystkich dzieciach, zdrowych i chorych; dzieciach, które boją się samotności. „Inny” nie znaczy gorszy. Ludzie z niepełnosprawnościami są niesprawiedliwie odrzucani przez społeczeństwo. Dlaczego? Może nie wiedzą tego, co wiemy my, ale my przecież też nie wiemy tego, co wiedzą oni. Chciałem zrobić film o dzieciach i dla dzieci. Budować pomost między światem ludzi zdrowych i chorych, wychodząc naprzeciw uprzedzeniom ludzi zdrowych, naprzeciw dziecięcym lękom. „Czarny Młyn” to zatem historia o tolerancji i integracji w kontekście niepełnosprawnych, a jednocześnie historia o dojrzewaniu, a przede wszystkim to historia o miłości.

Mariusz Palej na planie "Czarnego Młyna", materiały promocyjne

W „Czarnym młynie” zobaczymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Magdalenę Nieć, Janusza Chabiora,  Grażynę Bułkę, Magdalenę Różańską, Krzysztofa Kiersznowskiego i Marię Ciunelis. W rolę młodych bohaterów brawurowo wcielają się: Iwo Wiciński, Pola Galica-Galoch (wybitna kreacja niepełnosprawnej Meli), Oliwia Ogorzelska, Borys Wiciński i Mateusz Winek. Warto zwrócić uwagę na scenografię, która wyszła spod ręki Pawła Baryły. Autorem zdjęć jest Wojciech Węgrzyn. Znakomita ścieżka dźwiękowa jest dziełem Macieja Dobrowolskiego. Montażystą filmu jest Jakub Motylewski.

  Producentem filmu jest firma TFP, koproducentami: Heliograf, ORKA, Cafe Ole, RioDePost oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem jest Mówi Serwis. Firma przeprowadziła już szereg pokazów testowych, znakomicie przyjętych przez publiczność. „Czarny młyn” trafi do kin na początku 2021 roku.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2020
Zobacz również
Spotkanie z twórcami "Jak najdalej stąd" w Kinie Kultura
Robert Sowa prorektorem ASP. Znamy jego plany!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll