PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" zdobyła główną nagrodę na 44. Festiwalu Animacji w Ottawie. Film zdobył Grand Prix w kategorii "feature animation", czyli filmów pełnometrażowych.
To jeden z 2-3 najważniejszych festiwali animacji na świecie. Annecy i Ottawa są dla filmów animowanych tym czym Cannes i Berlinale lub Wenecja dla filmów aktorskich - napisał reżyser na Facebooku. - Dziękuję całej naszej Ekipie i wszystkim którzy pomogli mojemu filmowi - dzięki Wam ZABIJ jest taki jak go sobie wymarzyłem".

W tym roku do OIAF wpłynęło 1950 zgłoszeń z 84 różnych krajów, do Konkursu Filmów Pełnometrażowych przyjęto tylko sześć filmów, w tym – "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Festiwal w Ottawie odbywa się online od 23 września do 4 października 2020 roku. fot. Gutek Film

To już kolejny sukces filmu, którego szczęśliwa droga rozpoczęła się na początku tego roku na Berlinale.  "Zabij to i wyjedź z tego miasta" został uhonorowany wyróżnieniem Jury tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Annecy. Film będzie walczył o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany, promocję filmu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej. Krzysztof Spór, uważny obserwator rynku filmowego jest zdania, że nagroda w Ottawie zwiększy szanse tego filmu na miejsce na shortliście oscarowej.  - Festiwal w Ottawie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kina animacyjnego na terenie Ameryki Północnej. Jest uważnie obserwowany przez członków amerykańskiej Akademii Filmowej. Patrząc na shortlisty i nominacje oscarowe ostatnich lat, można  wyciągnąć wniosek, że akademicy poszukują filmów artystycznych i  Ottawa jest festiwalem, który ułatwia dotarcie do nich.  Film Wilczyńskiego utrzymany jest w smutnej, depresyjnej tonacji. Nie wyklucza to jednak szans na sukces. Akademia w przypadku animacji nie boi się odważnych propozycji artystycznych, a taki jest właśnie film Wilczyńskiego - mówi Krzysztof Spór w rozmowie z naszym serwisem. - W wyniku pandemii animacji z Hollywood nie będzie tak wiele, jak co roku, rozdział nominacji może się rozegrać wśród artystycznych animacji z całego świata. Konkurencja jest silna, co pokazał festiwal w Annecy, gdzie było kilka świetnych filmów, również bardzo dobrze przyjętych.Polska premiera odbędzie się na festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" będzie filmem otwarcia. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Gutek Film.

Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce; "Zabij to i wyjedź z tego miasta" łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali, nie ma końca.  Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Gutek Film
Ostatnia aktualizacja:  3.10.2020
Zobacz również
Robert Sowa prorektorem ASP. Znamy jego plany!
Ruszył 13 Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll