PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Światowa pandemia wywróciła do góry nogami życie całej branży filmowej. Jednak mimo wielu wyzwań i trudności, ostatnie miesiące okazały się być bardzo udane dla filmów z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Aż 36 filmów ze Szkoły dostało się na 29 festiwali, z których 8 wróciło z nagrodami.
Intymny, osobisty film w reżyserii  Krzysztofa Wołżańskiego „I znów będziemy szczęśliwi” zdobył Nagrodę Główną w kategorii Dokument na Long Story Short Film Festival na Dolnym Śląsku „za przypomnienie nam, że istnieją inne, być może gorsze, rodzaje śmierci niż śmierć fizyczna: śmierć bliskości, zaufania czy szacunku”. To niecodzienny i przejmujący obraz życia rodzinnego, w którym reżyser dzieli się z widzami własną, niezwykle bolesną historią.

Film „Lena” w reżyserii Jędrzeja Gorskiego z rewelacyjną rolą Weroniki Humaj zdobył aż dwie nagrody na Feel The Reel International Film Festival w Wielkiej Brytanii: Nagrodę „3rd Best of the Fest” oraz Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia dla Mateusza Wyszogrodzkiego. Za zdjęcia został również doceniony film „Recharge” w reżyserii Michała Hytrosia, ze zdjęciami Adama Plucińskiego, który zdobył nagrodę na Undergdound Indie Film Festival w Stanach Zjednoczonych.

Horror „Przywiązanie” w reżyserii Kasi Babicz otrzymał nagrodę Main de Gloire (Special Jury Award) na Portland Horror Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Ten oryginalny, organizowany od 2006 roku festiwal, swoim widzom prezentuje wysokiej jakości kino gatunkowe. Film znalazł się również w oficjalnej selekcji FEST – New Films, New Directors Film Festival w Portugalii oraz Slash Film Festival w Austrii.

Widzowie docenili film „Masza” w reżyserii Krzysztofa Chodorowskiego, który zdobył Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato w Radomiu. W czasie tegorocznej edycji wydarzenia nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego otrzymała wcielająca się w główną rolę w filmie Daria Polunina.

MASZA reż. Krzysztof Chodorowski (źródło: https://szkolafilmowa.pl/)

O filmie „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka jest głośno od czasu jego premiery na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film został nagrodzony na dwóch ważnych zagranicznych festiwalach filmowych, które nominują do Oscarów. Na Flickers’ Rhode Island International Film Festival w Stanach Zjednoczonych nagrodę Grand Prize Best Actress Award otrzymała wcielająca się w główną rolę w filmie Anna Dzieduszycka. Film zdobył główną nagrodę w kategorii Let’s Include na Bengaluru International Film Festival w Indiach. Reżyser Tadeusz Łysiak prezentował film w programie EFP Future Frames – Generation NEXT of European Cinema na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach oraz na Odense International Film Festival w Danii. „Sukienka” dostała się również do Konkursu Filmów Krótkometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Film będzie również pokazany w sekcji NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE 2020 podczas tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz w Shortliście na Nowych Horyzontach we Wrocławiu (razem z filmem Moniki Majorek „Po sezonie”).

Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak

Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego (Best Short Film Award) na One Shot International Film Festival w Armenii, „za poczucie empatii w kadrze i poza nim”, zdobył film „Córka” w reżyserii Mary Tamkovich.

W ostatnich miesiącach na wielu zagranicznych festiwalach filmowych obecny był „Rudy” w reżyserii Kariny Węgiełek. Film znalazł się w oficjalnej selekcji takich festiwali jak Flickers’ Rhode Island International Film Festival w Stanach Zjednoczonych, Salento International Film Festival we Włoszech czy Islantilla Cinemaforum w Hiszpanii. W czasie amerykańskiego festiwalu MLC Awards film zdobył aż dwie nagrody: dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego (Best Non-Animated MLC Short) oraz dla Najlepszej Aktorki (Best Actress on a Leading Role - Short Film) dla Izabeli Baran. W najbliższych miesiącach film będzie można zobaczyć m.in. na Kinolitopys 17. Kyiv International Film Festival na Ukrainie i Women Make Waves na Tajwanie.

"Rudy", reż. Karina Węgiełek (źródło: http://www.polishshorts.pl/)

Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na LGBT Film Festival zdobył film „Nad Wisłą” w reżyserii Agaty Koryckiej, z Aleksandrą Pisulą w roli głównej.

Autorski dokument Veroniki Andersson „Fuck, it’s Biology” znalazł się w oficjalnej selekcji MakeDox  Creative Documentary Film Festival w Macedonii oraz FEST – New Directors, New Films Festival w Portugalii. W październiku film zostanie pokazany na Pärnu International Documentary Film Festival w Estonii.

W ostatnich miesiącach bardzo dużą popularnością cieszył się internetowy serial studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej „Kontrola” (prawie 30 milionów wyświetleń na YouTube!). Prasa szeroko pisała o fenomenie serialu, a sama reżyserka Natasza Parzymies (absolwentka Liceum Filmowego i studentka reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej) była gościem wielu programów i audycji (m.in. „Aktualności filmowych” Karoliny Korwin-Piotrowskiej czy „Life balance” Agnieszki Woźniak Starak). Serial w wersji kinowej był pokazywany na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, SerialCon oraz LGBT Film Festival.

W tym roku rekordowa liczba filmów z Warszawskiej Szkoły Filmowej znalazła się na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (aż 8 filmów!) oraz na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie (łącznie zostało tam pokazanych aż 18 filmów ze Szkoły). W nadchodzących miesiącach filmy z Warszawskiej Szkoły Filmowej będzie można zobaczyć na wielu festiwalach m.in. Transatlantyk, Nowe Horyzonty, Demakijaż Festiwal Kina Kobiet, WAMA Film Festival, Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA.

Wszystkie sukcesy filmów z Warszawskiej Szkoły Filmowej są dostępne tu: https://szkolafilmowa.pl/szkola
MM
WSF
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2020
Zobacz również
Wiesława Chojkowska - wybitnie dobry smak
6. Animator Pro odbędzie się on-line
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll