PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  29.10.2020
Znamy już pierwsze filmowe zapowiedzi tego, co czeka widzów festiwalu IDFA. W tegorocznym programie prestiżowej sekcji Best of Fests nie zabraknie też polskiej produkcji. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 18-29 listopada 2020.
Amsterdamski Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie.

Do sekcji Best of Fests co roku zapraszane są najlepsze filmy ostatniego sezonu. Jednym z 30 takich głośnych i nagradzanych tytułów jest polski „Zwyczajny kraj” w reżyserii Tomasza Wolskiego. Film premierowo został pokazany na festiwalu Visions du Reel, gdzie zdobył Jury Prize Clinique de Genolier. Polska premiera filmu miała miejsce na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film Wolskiego został nagrodzony Złotym Lajkonikiem.

Film, który wyprodukowała Kijora Film, za pomocą materiałów archiwalnych opowiada historię zwyczajnych obywateli PRL podsłuchiwanych przez służby bezpieczeństwa. Byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, ulicy, sklepach. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych zarejestrowali nielegalną rozlewnie paliwa. Innym razem uchwycili nieudane wodowanie statku MIR (pokój po rosyjsku) lub Fidela Castro grającego w koszykówkę z krakowską drużyną. Nagrali spotkanie kochanków w hotelu oraz spotkanie redakcyjne w polskiej telewizji, gdzie dziennikarze rozmawiali o propagandzie. Czasami oficerowie rejestrowali przesłuchania, podczas których szantażując łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy. Kiedy indziej próbowali wyciągnąć szczegółowe informacje o jej codziennych wydatkach, włączając rodzaj mięsa i ilość masła. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne mężczyzny z kolegą w Oslo, u którego zamówił maść hemoroidy, której w kraju nie było można kupić. Filmowali zamieszki, podczas których ludzie rzucali w nich koszami na śmiecie. Nagrali też własne, dramatyczne rozmowy podczas oblężenia komisariatu milicji, który strajkujący podpalili. Uwięzieni prosili o pomoc, które nie mogła nadejść.

Wszystkie tytuły zakwalifikowane do sekcji można znaleźć tutaj.

"Zwyczajny kraj", reż. Tomasz Wolski
MM
Polish Docs
Ostatnia aktualizacja:  1.10.2020
Zobacz również
Nie żyje Krzysztof Rogala
"Ja i moja gruba dupa" z nagrodą w Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll