PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Transatlantyk to jedyny w Polsce festiwal łączący muzykę i film. Od 10 lat program każdej edycji wypełniają premiery filmów z całego świata oraz znakomite koncerty. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 1-8 października 2020.
KRZYSZTOF KOMEDA BY WOJTEK MAZOLEWSKI

Muzycznym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert w Muzeum Śląskim w Katowicach, której jest współorganizatorem jubileuszowego Transatlantyku. W sobotę 3 października 2020 o 20:00. Festiwalowi widzowie usłyszą grupę Wojtek Mazolewski Quintet! Podczas koncertu z materiałem z ostatniej płyty “When Angels Fall” zabrzmią nowe wykonania kompozycji Krzysztofa Komedy. Po światowym sukcesie wcześniejszego  albumu „Polka” Mazolewski i jego grupa – czyli Oscar Török (trąbka), Marek Pospieszalski (saksofon), Grzegorz Tarwid (pianino), Kuba Janicki (perkusja), Wojtek Mazolewski (bass) – postanowili przypieczętować sukces, sięgając po ikoniczne utwory, wśród których nie zabrakło „Kołysanki” z „Dziecka Rosemary”, „Crazy Girl”, Astigmatic”, „Ja nie chcę spać” czy tematu muzycznego z kultowego filmu Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. Muzycy Wojciech Mazolewski Quintet przefiltrowali jednak klasyczne tematy Komedy przez własną wrażliwość, swoje muzyczne fascynacje i doświadczenia, dając im zupełnie nowe, odkrywcze brzmienie. Mazolewski i jego zespół odnaleźli doskonałą równowagę pomiędzy klasycyzującym i bardzo zdyscyplinowanym brzmieniem zespołów Komedy, a swoim unikalnym, autorskim graniem – pełnym improwizacji, energii oraz czerpiącym z tego, co wydarzyło się w jazzie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Sam Wojtek Mazolewski wspomina „Przygotowując się do tej płyty, czytałem nuty Komedy, książki i wspomnienia o nim, spotykałem się z ludźmi, którzy go znali, i odwiedzałem miejsca, gdzie mieszkał – od Poznania po Los Angeles. Chciałem poczuć, kim był i jak żył Krzysztof Komeda. To wszystko wzbogaciło ten projekt o świadomość, uczucia i emocje i powoli przynosiło efekty. Aby stworzyć oryginalny materiał, pracowaliśmy z zespołem trzy lata.”

Jak podsumowuje frontman Wojtek Mazolewski Quintet: „To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata”. Publiczność 10. Transatlantyk Festival będzie mogła usłyszeć muzykę z tego albumu na żywo.

Wojciech Mazolewski Quintet

ALL THAT JAZZ...

Natomiast w środę 7 października 2020 o 20:00 w przestrzeniach budynku Łaźni w Muzeum Śląskim o zagra profesjonalny big band jazzowy, czyli powstały przy Teatrze Rozrywki w Chorzowie Big Band Śląski. Złożony z wirtuozów skład pod kierownictwem puzonisty Grzegorza Nagórskiego to zespół, który czerpie z najlepszej tradycji jazzowego grania. Sam Grzegorz Nagórski ma w dorobku kilkadziesiąt nagranych płyt, niezliczone trasy koncertowe w Polsce i za granicą, a od roku 1996 regularnie zajmuje pierwsze miejsce w ankietach JAZZ TOP magazynu „Jazz Forum” w kategorii „najlepszy polski puzonista jazzowy”. Jest profesorem sztuk muzycznych, wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej. Nie dziwi zatem, że Nagórski zgromadził w Big Bandzie Śląskim niezwykle utalentowanych i doświadczonych muzyków, w większości absolwentów legendarnego już „V Wydziału” (obecnie Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach).  Jazzowo i filmowo – koncert Big Bandu Śląskiego będzie gratką dla wszystkich miłośników dobrego kina i równie dobrej muzyki. Znakomite tematy filmowe zabrzmią pełnym pięknem swoich kompozycji.


Big Band Śląski

KRÓL JEST TYLKO JEDEN
Szczególnym wydarzeniem w ramach programu dyskursywnego 10. edycji Transatlantyk Festival będzie przygotowane we współpracy z Canal+ spotkanie z twórcami serialu “Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego na podstawie bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem.

O tym, jakie są TWARZE KRÓLA, jak zmieniała się postać głównego bohatera od kart powieści, poprzez scenariusz aż po serialowe sceny, rozmawiać będą w Katowicach twórcy koncepcji serialu: autor książki, scenarzysta oraz współautor koncepcji serialu, – Szczepan Twardoch, główny scenarzysta – Łukasz M. Maciejewski oraz producent, współautor koncepcji serialu – Leszek Bodzak. Spotkanie poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy Artur Zaborski.

Premiera ekranizacji “Króla” odbędzie się w listopadzie tego roku, a wszyscy oczekujący serialu mogą w ramach 10. Festiwalu Transatlantyk spotkać się z jego twórcami w Kinoteatrze Rialto w środę 7 października 2020 o godzinie 18:00.


DEBATY FESTIWALU TRANSATLANTYK

Kuratorem debat tradycyjnie już towarzyszących festiwalowi jest od kilku lat Rafał Woś, publicysta “Tygodnika Powszechnego”. Tego roku dziennikarz zaprosi widzki i widzów do rozmów o możliwych scenariuszach w trzech obszarach: Transformacja Polski - w piątek 2 października 2020 godz. 16.00 wraz z m.in. Sławomirem Mentzenem, i prof. Adamem Gierkiem zastanowić się będzie można "Czy nasze elity polityczne stają na wysokości zadania w czasie koronakryzysu (i nie tylko)". Z kolei z prof. Grzegorzem Kołodko i Prof. Moniką Kosterą publiczność rozważać będzie kwestie "Transformacji ekonomii". Między dochodem podstawowym a widmem recesji (3 października 2020 godz. 17.00), by wreszcie wraz z Ziemowitem Szczerkiem przeanalizować "Transformację świata". Między geopolitycznym napięciem a Polską od morza do morza (4 października 2020 godz. 17:00). Wszystkie debaty odbędą się w Rondzie Sztuki.


KAZIMIERZ KUTZ A ŚLĄSK – CO DALEJ?

Pierwsza edycja Transatlantyku w województwie śląskim nie mogłaby odbyć się bez wydarzeń poświęconych jednemu z najwybitniejszych Ślązaków ostatniego wieku, czyli Kazimierzowi Kutzowi. W ramach pokazów specjalnych podczas Festiwalu pokazany zostanie jego “Zawrócony”, a gościem Transatlantyku będzie Zbigniew Zamachowski, odtwórca głównej roli w tym filmie.
 
Jak twórczo wykorzystać na Śląsku dziedzictwo Kazimierza Kutza? W jaki sposób upamiętnić reżysera i jego dorobek? Jak połączyć w podjętych działaniach historię Śląska i polskiego kina z nowoczesnym, świeżym podejściem do tematu? O tym w ramach jubileuszowego Transatlantyku debatować będzie można podczas spotkania w Kinoteatrze Rialto (5 października 2020 o 17:00). Swoimi pomysłami na upamiętnienie Kazimierza Kutza dzielić się będą m.in. Robert Talarczyk - dyrektor Teatru Śląskiego i pomysłodawca Nagrody im. Kazimierza Kutza, Olgierd Łukaszewicz – aktor odkryty przez Kutza, katowicki radny Jarosław Makowski, postulujący m.in. powołanie rady społecznej, która przygotowałaby szeroko zakrojony program upamiętnienia reżysera oraz Aleksandra Klich – autorka biografii Kazimierza Kutza. Spotkanie poprowadzi Marcin Zasada, dziennikarz Dziennika Zachodniego.


W sprzedaży są akredytacje na Festiwal, które umożliwiają zobaczenie wszystkich tytułów (online i offline) oraz udział w spotkaniach i wielu wydarzeniach towarzyszących. Akredytacje dla widzów dostępne są za pomocą serwisu filmowa.net, a ich odbiór możliwy będzie w październiku w centrum festiwalowym.

Bilety indywidualne na seanse offline, w Katowickich kinach studyjnych Rialto i Światowid, czekają w kasach tych kin oraz online (zapraszamy na naszą stronę www oraz do serwisu filmowa.net).

Bilety indywidualne na seanse online, które odbędą się na platformie MOJEeKINO.pl, dostępne są w cenie 15 zł na platformie MOJEeKINO.pl.
MM
Transatlantyk Festival
Ostatnia aktualizacja:  1.10.2020
Zobacz również
"Tarapaty 2" - historia dla całej rodziny. Film w kinach
Kino Festiwalu Przemiany w Ninatece
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll