PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Piotr Hadyna za scenariusz „Knebel” otrzymał Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł tegorocznej edycji konkursu scenariuszowego Script Pro. W finale znalazło się tak wiele interesujących prac, że jurorzy postanowili przyznać także nagrody dodatkowe.
„Knebel” – Piotr Hadyna. Jest rok 1979. Walka o wolne słowo staje się podstawowym dążeniem warszawskich opozycjonistów. Wychudzony po więziennej głodówce Warda (29) powraca do podziemia wydawniczego, żeby wydrukować zakazaną przez cenzurę książkę. Problemem jest deficyt papieru –SB odcina wszystkie dojścia do sklepów i kontroluje zamówienia w hurtowniach. Warda postanawia go zdobyć, napadając na pociąg. Pomagają mu w tym podziemny drukarz, Siewier (30), i jego żona, Zuzanna (29), która dzięki kolportowaniu bibuły ma znajomości z kolejarzami. W trakcie przygotowań między mężczyznami rodzi się silne uczucie naznaczone bolesną, nierozliczoną przeszłością. Warda ukrywa przed Siewierem fakt, że w więzieniu mokotowskim został„pozyskany” przez SB w celu inwigilowania konspiracyjnych struktur opozycji. Rozdarty pomiędzy uczuciem a obowiązkiem podejmuje decyzję, która zdefiniuje życia jego bliskich, a spełnienie snu o wolności okaże się, jak zwykle, jedynie płonną i ulotną nadzieją.

W piątek 25 września wieczorem odbyła się wirtualna gala wręczenia nagród na festiwalu Mastercard Off Camera, podczas której ogłoszone zostały nagrody w tegorocznym konkursie SCRIP PRO. W finale znalazło się tak wiele interesujących prac, że jurorzy postanowili przyznać także nagrody dodatkowe.


Kategoria - pełnometrażowy film fabularny
Jury w składzie: Maciej Karpiński (SFP), Michał Komar (ZAiKS), Anna Waśniewska-Gill (TVN), Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Grzegorz Łoszewski (scenarzysta).
Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymał Piotr Hadyna za scenariusz „Knebel”. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jury przyznało dwójce autorów ex aequo - Natalii Ossowskiej za „Szmery”   
i  Michałowi A. Zielińskiemu za „Kos – western kościuszkowski”. Każde z nich otrzyma po 5 000 zł.

„Zarysowała się interesująca, nowa i chyba nieoczekiwana tendencja do patrzenia w przeszłość jako zwierciadło teraźniejszości lub patrzenia na teraźniejszość w kontekście przeszłości, co dało bardzo ciekawe rezultaty” – mówił Maciej Karpiński,  przewodniczący Koła Scenarzystów SFP, podczas ogłaszania nagrody głównej w kategorii film.

„Autorom udało się poprzez te opowieści z dalekich czasów opowiedzieć emocjonalne historie na wskroś współczesne i uniwersalne w przesłaniu o wartościach ponadczasowych takich jak miłość, uczciwość czy lojalność” – mówiła Anna Waśniewska-Gill, szefowa zespołu fabularnego TVN, podsumowując obrady jury.

„W tych scenariuszach świat nabiera barwy, nabiera krwi, zdaje się czymś naprawdę żywym” – mówił z kolei Michał Komar, wiceprzewodniczący zarządu ZAiKS, w uzasadnieniu werdyktu.

Kategoria - słuchowisko
Jury w składzie: Jakub Barzak (Storytel), Janusz Kukuła (Teatr Polskiego Radia), Krzysztof Terej (producent).

Nagrodę Główną Storytel jury postanowiło przyznać dwójce autorów ex aequo Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko za scenariusz „Gram o wszystko” i Arkadiuszowi Pilchowi za scenariusz „Za wolność Waszą i Naszą”. Oboje otrzymają po 10 000 zł, a ich słuchowiska zostaną zrealizowane przez Storytel. Teatr Polskiego Radia, którego przedstawicielem w jury był Janusz Kukuła, postanowił przyznać swoje nagrody dodatkowe  w postaci realizacji słuchowiska - Ewie Małecki za „Myśli i uczucia dozwolone” oraz Markowi Prandocie za scenariusz  „Pokutnicy”.

„Wyróżnione słuchowiska są bardzo ciekawe w zestawie, ponieważ są skrajnie różne. Scenariusz pani Gabrieli to świetnie opowiedziana historia miłosna zaszczepiona w wątku fantastycznym. Natomiast pan Arkadiusz postanowił nas przenieść w czasy bitwy o Anglię, pokazać powojenne losy pilotów z dywizjonu 303 i to w formie musicalu, co rzadko się zdarza. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli je zrealizować” – mówił Marcin Zwierzchowski, project manager Storytel Original, ogłaszając zwycięzców w kategorii audio.

„Przeczytałem w życiu tysiące scenariuszy i wiem, że najważniejsze jest jedno proste pytanie, które musi padać po każdej stronie: „co będzie dalej?” Jeśli my je zadajemy, powtórzy je słuchacz. Jeśli nie? Szkoda czasu. Czytając nagrodzone scenariusze pytałem nieustannie. Dlatego jestem przekonany, że powstaną dzięki nim piękne utwory warte czasu słuchaczy. Mojego były warte na pewno” – Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia.

Autorzy wszystkich finałowych prac będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy. Biogramy finalistów i streszczenia scenariuszy dostępne są na stronie https://scriptpro.pl/2020/09/25/juz-dzis-poznamy-laureatow-script-pro-2020

Biogramy członków jury dostępne są na stronie https://scriptpro.pl/jury

Głównym celem SCRIPT PRO jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. Konkurs jest przeznaczony dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze pełnometrażowego filmu fabularnego. W nowej kategorii konkursowej – AUDIO – oceniane były oryginalne scenariusze słuchowisk o długości 90 minut i słuchowisk dwuodcinkowych (2 x 45 min).

Organizatorzy: Wajda School, Festiwal Mastercard Off Camera.

Partnerzy: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Storytel.
gw
Script Pro
Ostatnia aktualizacja:  25.09.2020
Zobacz również
Halina Cichomska – w kręgu kina dla młodych widzów
Siła kobiet. Premiery filmów Studia Munka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll