PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W warszawskim kinie Kultura odbyła się premiera najnowszych krótkich metraży zrealizowanych w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.Pokazano trzy filmy wyreżyserowane przez kobiety: "Alicja i żabka" Olgi Bołądź, "Między nami" Doroty Proby i „Wielki strach” Pawliny Carlucci-Sforzy.


Olga Bołądź, Pawlina Carlucci-Sforza, Dorota Proba, fot. Sylwia Olszewska/SFP
fot. Sylwia Olszewska/SFP

Uznana aktorka filmowa i teatralna Olga Bołądź debiutuje jako reżyserka, w filmie "Alicja i żabka" podejmując trudny i niepodjęty przez polskie kino temat aborcji i jej społecznego, politycznego oraz osobistego kontekstu.

Olga Bołądź, fot. Sylwia Olszewska/SFP

"Alicja i żabka" to historia szybkiego dorastania, na które główna bohaterka nie chce się zdecydować. To opowieść o tym, jak problem odcina od rzeczywistości, bo jest tak ciężko, że aż nierealnie. Razem z bohaterką przenosimy się do świata fantazji, w którym jest pięknie i strasznie. Jak w bajce pełno jest symboli i ukrytych znaczeń. Jest to jedyne miejsce gdzie Alicja po swojemu radzi sobie ze swoim problemem. Chodzi o aborcje - trudny temat, na który nie ma jednej odpowiedzi, a pewnie i żadna nie jest dobra. Wszystko zależy od człowieka i od jego decyzji. Ale czy może być ona samodzielna?

Scenariusz filmu napisały wspólnie Olga Bołądź, Magdalena Lamparska, Julita Olszewska, Jowita Radzińska, które założyły Fundację Gerlsy. Olga Bołądź podkreśla, że to pierwszy film na ten temat w Polsce. -  Film nie skupia się na momencie podejmowania decyzji o aborcji, tylko na drodze która do niej prowadzi, bez oceny i demagogii. Jak pisał Janusz Korczak: "Byłoby błędem sadzić, że rozumieć znaczy unikać trudności – mówi reżyserka. - Część historii toczy się w drugim odrealnionym świecie wyobraźni. Dzięki temu widzimy jak interpretuje sytuacje główna bohaterka. Świat zewnętrzny traktuje ją jak dorosłego natomiast świat, który tworzy ona to świat dziecka.

Film powstał w ramach programu „30 Minut” w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka, jego producentami są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński, Olga Bołądź jest również koproducentką filmu. Film otrzymał wyróżnienie dla Julii Kuzki na Krakowskim Festiwalu Filmowym.


Pawlina Carlucci-Sforza, fot. Syliwa Olszewska/SFP

"Wielki strach" to wstrząsające świadectwo wydarzeń, o których do tej pory milczano, a które miały miejsce na Podkarpaciu tuż po II wojnie światowej. Dramatyczne historie opowiadają mieszkańcy dwóch wiosek, leżących po przeciwnych stronach mrocznego lasu zwanego Dębrzyną. Był to czas, kiedy z Zachodu wracali w rodzinne strony ludzie wywiezieni w czasie wojny na przymusowe roboty. Wielu ludzi wracało wtedy z odległych krańców świata, nie spodziewając się, że blisko domu staną się ofiarą napadu ze strony grasujących na tym obszarze bandytów. Wyrzuceni z pociągu, ograbieni i na koniec zabici, powiększali oni liczbę jakoby zaginionych w czasie wojny. O tym, co się w lesie dzieje, wiedzieli mieszkańcy pobliskich miejscowości. Nie interweniowali jednak, bo, jak sami mówią, "żyli pod strachem". Przez wszystkie te lata wśród mieszkańców wywodzących się z wiosek, z których pochodzili bandyci odpowiedzialni za opisane powyżej zbrodnie panowała (jak sami mówią) „zmowa milczenia”. Rozmowa przed kamerą to nie tylko opowieść o historii, ale także próba zwalczenia dławiącego kolejne pokolenia strachu.

- Dębrzyna stała się w efekcie „skażonym krajobrazem”. Określenia tego używamy za Martinem Pollackiem, który nazywa tak „krajobrazy będące miejscem masowych mordów, dokonywanych jednak w ukryciu, z dala od ludzi, często w ścisłej tajemnicy. Gdzie sprawcy po masakrze dokonywali wszelkich starań, by zatrzeć ślady” - mówi reżyserka, Pawlina Carlucci-Sforza. - Kim byli oprawcy? Kim byli pomordowani? Jak to możliwe, że ten proceder trwał przez ponad dwa lata, i że mordercy nie zostali z niego nigdy rozliczeni, a ofiary pozbawione tożsamości na zawsze pozostały anonimowe?


"Wielki strach" powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach dofinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym i koproducentem jest Agresywna Banda (Alessandro Leone). Koproducentami - Rentcam, New Wave Film, Akjos Media.Film otrzymał Złotego Łucznika Kameralnego Lata w Radomiu.


Dorota Proba, fot. Sylwia Olszewska/SFP


"Między nami" to intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń do wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości. Reżyserka zgłębia znaczenie bliskości i obecności drugiego człowieka.


- Ten film powstał z intencją przyjrzenia się, czym jest miłość. Był to niezwykły proces, bo wiązał się z tym, aby otworzyć się przed najbliższym człowiekiem. Okazuje się, że  nawet będąc ze sobą, mamy wciąż wiele ważnych i nowych rzeczy sobie do powiedzenia. To co mnie rozbraja, to szczerość i uniwersalność tych rozmów. Myślę, że każdy ma szansę odnaleźć się w tych rozmowach - mówi reżyserka Dorota Proba.


Autorką zdjęć jest Weronika Bilska. Film był rozwijany w ramach kursu DOK PRO w Szkole Wajdy. Koproducentem i producentem wykonawczym dokumentu jest Wajda Studio. "Między nami" otrzymał nagrodę

dla Najlepszego Filmu Polskiego Millenium Docs Against Gravity. 
Marcin Radomski
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  15.10.2020
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska/SFP
„Knebel” z Nagrodą Główną 10. edycji Script Pro
6. Świdnicki Festiwal Filmowy już niedługo
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll