PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  25.09.2020
Jeden z najlepszych polskich reżyserów młodego pokolenia. Za „Cichą noc” (produkcja Studio Munka-SFP) otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskie Nagrody Filmowe Orły. Wcześniej w Studiu Munka zrealizował krótkometrażowe "60 kilo niczego". Teraz do kin wchodzi drugi pełnometrażowy film Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”.

Piotr Domalewski jest jednym z kilku reżyserów, który w Studiu Munka-SFP zrealizował zarówno krótki, jak i pełnometrażowy film. Wyjątkowe jest jednak to, że już podczas prac postprodukcyjnych nad „60 kilo niczego” Domalewski rozpoczął zdjęcia do „Cichej nocy”, za którą otrzymał Złote Lwy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pełnometrażowy debiut fabularny okazał się ogromnym sukcesem. Domalewski uważany jest przez krytyków filmowych za jednego z najlepszych polskich reżyserów młodego pokolenia.


Piotr Domalewski ze Złotymi Lwami, fot. Jacek Czerwiński/SFP


Domalewski ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydział zamiejscowy w Białymstoku, gdzie uzyskał dyplom aktora sztuki lalkarskiej (2006), wydział aktorski PWST w Krakowie (2010) oraz Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku reżyseria filmowa (2016). Jego krótkometrażowy film szkolny - „Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu CINEMAFORUM.



Fotos z filmu "60 kilo niczego", fot. Studio Munka-SFP


„60 kilo niczego” powstał w programie „30 Minut” Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. To historia, która rozgrywa się w jeden dzień w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne. Główną rolę w filmie zagrał Grzegorz Damięcki, a towarzyszyli mu między innymi Andrzej Grabowski i Tomasz Schuchardt. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Bartosz Świniarski wyróżniony nagrodą na FPFF w Gdyni. Kiedy „60 kilo niczego” otrzymało nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu na 29. Trieste Film Festival we Włoszech, a później jeszcze wiele innych wyróżnień, było wiadomo, że wkrótce reżyser odniesie sukces.


Fotos z filmu "Cicha noc", fot. Studio Munka-SFP


Pełnometrażowy debiut fabularny "Cicha noc" zdobyła siedem nagród na 42. FPFF w Gdyni w 2017 roku m.in. główną nagrodę Złote Lwy, nagrodę za główną rolę męską (dla Dawida Ogrodnika) oraz Nagrodę Dziennikarzy. Domalewski opowiedział historię Adama (Dawid Ogrodnik), który nieoczekiwanie wraca na Wigilię do swojego rodzinnego domu. Swoim najbliższym pragnie przekazać dobrą wiadomość, jednak jego przyjazd staje się początkiem dość nieoczekiwanego splotu wydarzeń. Film otrzymał łącznie dziesięć nagród Polskiej Akademii Filmowej w 2018 roku, w tym nagrodę m.in.: za najlepszy film, najlepszą główną rolę męską, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz.



Wchodzący właśnie na ekrany kin drugi pełnometrażowy film "Jak najdalej stąd", podobnie jak debiut reżysera – „Cicha noc”, to analiza relacji rodzinnych. "Jak najdalej stąd" opowiada o zbuntowanej nastolatce, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.


Fotos z filmu "Jak najdalej stąd", fot. Forum Film


Domalewski potrafi starannie dobrać aktorów. Tym razem czekało go wyjątkowo trudne zadanie, bo wiarygodna kreacja głównej bohaterki, dorastającej dziewczyny, była kwestią fundamentalną.  – Kluczem do naszej obsady była oczywiście postać głównej bohaterki – Oli. Produkcja ogłosiła szeroki casting adresowany do aktorek z doświadczeniem oraz tych dopiero początkujących. Otrzymaliśmy ponad tysiąc zgłoszeń i wyłoniliśmy spośród nich kilkadziesiąt osób, z którymi zrobiliśmy zdjęcia próbne. Zofia Stafiej, która ujęła nas swoją dojrzałością, pomimo młodego wieku, energią i temperamentem przeszła przez pięć etapów zdjęć próbnych. Był to proces trudny i wyczerpujący zarówno dla twórców, jak i samych aktorek. Wiedzieliśmy bowiem, że główna bohaterka występuje niemal w każdej scenie filmu, więc nasza odpowiedzialność za ten kluczowy wybór obsadowy była ogromna. Kiedy mieliśmy pewność co do głównej bohaterki zaczęliśmy kompletować resztę naszej aktorskiej załogi - mówi reżyser. W filmie, poza debiutującą na wielkim ekranie Zofią Stafiej, zobaczymy m.in. Arkadiusza Jakubika, Tomasza Ziętka i Kingę Preis.


Zofia Stafiej, Piotr Domalewski, fot. San Sebastian FF


"Jak najdalej stąd" bierze udział w 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Został pokazany w sekcji Kutxabank-New Directors Award. "Jak najdalej stąd" w San Sebastian trafił do sekcji, w której prezentowane są debiuty i filmy drugie cenionych twórców. Wcześniej był pokazywany w ramach Marche du Film w Cannes, a także w programie Works in Progress w Karlowych Warach. Film jest koprodukcją polsko-irlandzką.


Film w polskich kinach od 25 września.


Marcin Radomski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  25.09.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
6. Świdnicki Festiwal Filmowy już niedługo
„Sukienka” w programie 42. MFF w Moskwie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll