PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci rozpoczyna się już 26 września 2020 i po raz pierwszy będzie realizowany w formule hybrydowej – równolegle w kinach i w Internecie. W programie znajduje się ponad 150 filmów oraz kilkadziesiąt spotkań towarzyszących, więc aby ułatwić wybór zespół programowy przedstawił swoje rekomendacje.
Polecenia Joanny Żak:

„Bori” (9+ ), reż. Kim Jin-yu, sekcja Konkurs filmowych odkryć. Bori wychowuje się w niesłyszącej rodzinie, ale jako jedyna słyszy. Ten przywilej wcale jej nie cieszy, bo sprawia, że czuje się wyobcowana, inna od swoich bliskich. To opowieść o trudzie jakim może być samoakceptacja, ale także o bezwarunkowej miłości, unoszącej się ponad ludzkimi sprawnościami. Zapraszam także na krótką lekcję języka migowego, przed seansem filmu 27 września o godz. 14:30 w Kinotece. Lekcję i dyskusję po filmie poprowadzą przedstawiciele Fundacji Kultura bez Barier.

„Boriya” (7+ ), reż. Min Sung Ah, sekcja Krótkie historie. Ta animacja to małe arcydzieło. Krótka opowieść o ogromnej mocy zatrzymania nas na chwilę, tu i teraz. Podczas, gdy wszyscy wokół są zajęci, Boriya zdaje się nudzić. Ale zanurzając się w tę sielską scenerię, otwiera siebie i nas na spokój codzienności. Wspólnie odkrywamy jak fajnie jest po prostu się snuć, odczuwać ciepłe promienie słońca i podmuchy wiatru. Pokazowi tego filmu towarzyszyć będzie spotkanie z uważnością z Aurelią Szokal-Egierd, założycielką Akademii Żabki. Zapraszamy 3 października o godz. 12:00 na platformę Zoom. Zapisy już trwają, liczba miejsc ograniczona.

„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”
reż. Iryna Tsilyk, sekcja Kino Dzieci o wychowaniu. To tytuł, który zobaczymy w sekcji kierowanej do widzów dorosłych, w ramach której przyglądamy się relacjom dziecko-dorosły, uczeń-nauczyciel, życie-sztuka. Polecam zarówno film, jak i bezpłatne spotkanie online z reżyserką Iryną Tsilyk i bohaterkami filmu Myroslavą i Anastasiią Trofymchuk. Wydarzenie odbędzie się 2 października o godz. 20:00 na YouTube Działu Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Spotkanie poprowadzi Iza Rutkowska – artystka zajmująca się edukacją w procesie, animatorka i menadżerka kultury, założycielka Fundacji Form i Kształtów.

„Metamorfoza motyla” (6+ ), reż. Gaston Velle, sekcja Krótkie historie. Wszyscy słyszeliśmy o Georges’u Mélièsie, braciach Lumière i Charlesie Chaplinie, a tymczasem kino nieme ma jeszcze sporo nazwisk do zaoferowania. Gaston Velle, reżyser tej filmowej miniatury, to moje małe odkrycie i dowód na to, że kino nieme nieustannie zachwyca. Przekonajcie się sami jak pomysłowo zobrazował narodziny motyla. Film pokażemy z muzyką na żywo w zestawie Kino nieme zestaw filmów krótkich na zakończenie 7. MFF Kino Dzieci, 4 października o godz. 16:00 w Kinie Muranów. Muzykę do pokazu wykona Natalia Czekała (fortepian, syntezator i głos) oraz Krzysztof Guzewicz (instrumenty perkusyjne, handpany i elektronika).


„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” reż. Iryna Tsilyk

Polecenia Agnieszki Sinickiej:

„Zapchlony Kundel” (6+ ), reż. Davy Durand, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach. Gdyby Disney, Pixar albo DreamWorks robili castingi postaci do swoich filmów, ten bohater prawdopodobnie by się do nich nie dostał. Na szczęście francuski producent i dystrybutor Dandelooo nie ocenił go po pozorach! Nasz kundel jest głupiutki, beztroski i troszkę zapchlony. Ja uwielbiam go za jego absurdalne pomysły, niesztampowy sposób myślenia i za to, jak jest narysowany przez Marca Boutavanta.
 
Na specjalne wydarzenie zainspirowane tym filmem „Trampolina do Kina: Wokół książki „Zapchlony Kundel” – warsztaty z animacji poklatkowej z Magdaleną Bryll”, zapraszam wraz z ich współorganizatorem Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Razem zaprojektujemy swojego własnego paskudnego zwierzaka!
 
Z kolei ostatniego dnia festiwalu, 4 października, godz. 12:15 w Kinotece polecam seans mojego zeszłorocznego festiwalowego ulubieńca, czyli „Marony - psiej opowieści”. Po seansie będziecie mieć wyjątkową okazję, żeby spotkać się z wybitną znawczynią zwierząt, lekarką weterynarii – Dorotą Sumińską. Pani Dorota z pewnością zarazi Was swoim entuzjazmem i czułością do wszystkich zwierząt.

„Moja opowieść” (9+ ), reż. Bekir Bülbül, sekcja Konkurs filmowych odkryć. Niepozorny turecki film drogi dla młodych widzów. Trzech przyjaciół wyrusza w wakacyjną podróż przez wioski Anatolii do wielkiego jeziora. Urzekająca prostota, zabawne i trafne dialogi oraz naturalna gra aktorska głównych bohaterów stanowią jedne z zalet tego tytułu.

Bardzo doceniam, że film udało się stworzyć własnymi środkami, a główne role zagrali chłopcy z najbliższej rodziny. Festiwalowi widzowie będą mieli okazję ich poznać 26 września w Kinotece! Po seansie o godz. 15:00, wirtualnie połączmy się i porozmawiamy z Bekirem Bülbülem – reżyserem oraz dziecięcymi aktorami: Ebubekirem Saitem İdarem, Mevlütem Fatihem İdarem i Ahmetem Enesem Yamanem.
 
„Skateboard w strefie wojennej (gdy jesteś dziewczyną)” (11+ ), reż. Carol Dysinger, sekcja Europejskie kino dokumentalne. Najdłuższy tytuł tegorocznego programu i jednocześnie oscarowy (Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, 2020)! To opowieść o stawianiu oporu wobec zastanych reguł i zmienianiu rzeczywistości własnymi siłami. W centrum tej historii stoi niezwykła fundacja Skateistan. Organizacja, budując szkoły i organizując lokalnych edukatorów, dba o edukację dzieci, ale przy okazji uczy je też… jeździć na deskorolce.
 
Wszystkie wpływy z biletów za ten seans Kino Dzieci przeznaczy na wsparcie dalszej działalności Fundacji Skateistan. Tym, którzy chcą dowiedzieć się o jej działalności nieco więcej, polecam wirtualne spotkanie z Juliette Nohlmans – specjalistką ds. rozwoju w Fundacji Skateistan, zaplanowane po seansie o godz. 14:00, 27 września w Kinie Muranów.

„Zapchlony Kundel”, reż. Davy Durand

Polecenia Kamili Tomkiel-Skowrońskiej:

„Wszyscy za jednego” (9+ ) reż. Johanne Helgeland, sekcja Konkurs główny. Opowieść z historią w tle. Greta jest odważna, uparta i silna. Marzy o przygodach muszkieterów i najchętniej przeniosłaby się w ich czasy. Jej codzienność jest zupełnie inna. To zima 1942 roku, Norwegia. Na drodze Grety niespodziewanie pojawiają się Sara i Daniel – rodzeństwo, które aby ocalić życie, musi przedostać się do Szwecji. Przygody z książek, w których zaczytuje się Greta, w jednej chwili zastąpi bardzo trudna rzeczywistość. Film, który trzyma w emocjach, wzrusza i przede wszystkim przypomina, że nikt nie ma prawa dzielić ludzi na lepszych i gorszych.

„Najwspanialsza rzecz” (6+ ) reż. Arna Selznick, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach.
Film dla prawdziwych wynalazców i wynalazczyń (ze specjalną dedykacją dla mojego 7-letniego konstruktora wspaniałych rzeczy). Bardzo trudno jest wpaść na najwspanialszy pomysł, potem wykonać najwspanialszy projekt i na końcu zrealizować go najwspanialej, jak się potrafi. Bohaterka tego krótkiego metrażu wie o tym bardzo dobrze. Gdy dostaje od mamy – architektki zestaw narzędzi, od razu bierze się do roboty, ale praca jest ciężka, a efekty nie tak spektakularne, jak sobie zaplanowała. Adaptacja picture booka „The Most Magnificent Thing” Ashley Spires. Zabawna opowieść o tym, że warto wiele razy próbować i nie tracić wiary, że w końcu powstanie najwspanialsza rzecz.

A co, jeśli „Tata już biegnie”? (4+ ), reż. Célia Rivière, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach. Mateusz zostaje sam w przedszkolu. Ma jednak pewne obawy. A co, jeśli tacie zepsuje się samochód i nie dotrze na czas, by go odebrać? Tak zaczyna się seria wspaniałych pytań i jeszcze wspanialszych odpowiedzi. Im bardziej podchwytliwe pytanie syna, tym bardziej szalona odpowiedź taty, który jest gotów pokonać wszelkie przeszkody. I o ile w wyobraźnię dziecka nikt wątpić nie powinien, o tyle dorosły staje tu na wysokości zadania. Krótki metraż oparty na książce Nadine Brun-Cosme wydanej w Polsce pod tym samym tytułem.

„Szczęściara” (9+ ), reż. John Sheedy, sekcja Konkurs główny, czyli historia najsilniejszej dziewczynki na świecie! Warkocze w kolorze marchewki i uśmiech otoczony piegami. Pippi Långstrump! Na takim skojarzeniu na pewno zależało twórcom tego filmu. W ramach szkolnego zadania tytułowa bohaterka, czyli Candice Phee, ma znaleźć własną definicję szczęścia. Kiedy jej rodzina przechodzi trudne chwile, ona zawalczy o to, by wszystko znów było dobrze. Czy jej się uda? Pełen uroku, abstrakcyjnego poczucia humoru i ciepła film, który przywędrował do Konkursu głównego Kina Dzieci aż z Australii.

Z programu wydarzeń i spotkań 7. MFF Kino Dzieci chciałabym szczególnie polecić bezpłatny wykład online „Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie”, prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro (24 września, godz. 20:00, wykład na platformie Zoom). Jesteśmy dumni z tego, że zaproszenie do Kina Dzieci o wychowaniu przyjął ten wybitny psychiatra i psychoterapeuta. W swoim wykładzie prof. de Barbaro opowie, kiedy rozmowa stać się może cennym dialogiem. Odniesie się również do obecności w naszej świadomości koronawirusa.


„Szczęściara”, reż. John Sheedy

Kino Dzieci ma dwie czarodziejki – Magdę Bravo i Michalinę Drygasiewicz. Co roku podczas festiwalu prowadzą warsztaty kreatywne dla najmłodszych widzów w Warszawie i Wrocławiu. Uczą, jak za pomocą podstawowych materiałów plastycznych wyczarować małe dzieła sztuki. W tym roku nie mogą zaprosić publiczności do zabawy po seansach kinowych, ale nic straconego! Specjalnie dla Kina Dzieci stworzyły tutoriale, które można będzie obejrzeć na naszej stronie internetowej i podążając za ich wytycznymi, czarować w domu.

Na koniec jeszcze rekomendacje spotkań z twórcami, które zaplanowaliśmy w tej edycji. Po raz pierwszy w historii festiwalu Kino Dzieci możemy pochwalić się polskim tytułem w Konkursie głównym, z tej okazji inaugurujący 7. MFF Kino Dzieci pokaz filmu „Tarapaty 2” (26 września, godz. 11:00 Kino Muranów) zakończymy spotkaniem z reżyserką Martą Karwowską oraz dziecięcymi aktorami: Polą Król, Jakubem Janotą-Bzowskim, Mią Goti – filmowymi Julką, Olkiem i Felką.

Po premierowym seansie filmu „Operacja Mumia” (27 września, godz. 11:30, Kinoteka) wirtualne spotkamy się z Grethe Bøe – reżyserką i dziecięcym aktorem Thomasem Farestveitem – filmowym Oliverem. Z kolei 3 października, po seansie filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” w Kinie Muranów o godz. 10:00, połaczymy się z Moą Gammel – reżyserką i dziecięcymi aktorami: Polly Stjärne i Nilsem Kendlem – filmowymi Mają i Lassem. Fanów najsłynniejszej polskiej dziewczynki w bluzce w paski z pewnością ucieszy spotkanie z autorką tej kultowej serii. Na rozmowę z Zofią Stanecką – pisarką, autorką serii książkowej „Basia” zapraszamy po seansie „Basia 3 – zestaw filmów krótkich”, 4 października o godz. 10:00 w Kinotece.

Więcej informacji na www.kinodzieci.pl
MM
Kino Dzieci
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2020
Zobacz również
Zobacz cały program festiwalu Transatlantyk
Programerki 7. MFF Kino Dzieci polecają co warto zobaczyć na festiwalu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll