PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
10 września 2020 w warszawskim Teatrze Studio odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego powędrowała do filmu Doroty Proby „Między nami”, wyprodukowanego w Studiu Munka SFP i Wajda Studio.
10 września 2020 w warszawskim Teatrze Studio odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.  Grand Prix – Nagroda Banku Millennium dla filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”), reż. Iryna Tsilyk

W Konkursie Głównym 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro walczyło 13 filmów. Najlepszy film wyłoniło jury w składzie: Paweł Pawlikowski – reżyser, Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka, Sigrid Dyekjaer – producentka filmowa.

Jury przyznało najważniejszą nagrodę festiwalu filmowi „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”. Uzasadnienie: „Jury chciało podziękować Arturowi Liebhartowi i jego zespołowi za stworzenie wybitnego programu konkursowego. Była to podróż – czasem inspirująca, ale przeważnie niepokojąca - przez chaos i zgiełk współczesnego świata. Świata, który wypadł z torów i pędzi w nieznane. Wiele filmów zasługiwało na nagrodę lub specjalne wyróżnienie. Niestety nagroda jest tylko jedna, zaś wyróżnianie aż tylu tytułów wydawało się mijać z celem. Jeden film spodobał się nam wszystkim bez wyjątku. Jury postanowiło jednogłośnie nagrodzić film, który opowiada oryginalną i przejmującą historię z ogromną empatią i poczuciem formy. Mówi o rodzinie, która wykorzystuje medium kina, aby przetrwać i nie oszaleć w obliczu wojny. Unikając emocjonalnej retoryki i przesady, reżyserka stworzyła poruszający i zarazem uniwersalny obraz o niezłomności ludzkiego ducha w mrocznych czasach”.

"Miedzy nami", materiały promocyjne

Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego powędrowała do filmu "Między nami" („Between Us”), reż. Dorota Proba. W organizowanym po raz pierwszy Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity o Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz 3 00 euro walczyło 12 filmów. Najlepszy film wyłoniło jury w składzie: Marek Hovorka - dyrektor festiwalu Jihlava International Documentary Film Festiwal, reżyserka Joanna Kos-Krauze, reżyser Paweł Łoziński oraz Brigid O’Shea, współpracująca z festiwalem DOK Leipzig.

Jury przyznało nagrodę filmowi "Między nami". Uzasadnienie: „W momencie, w którym fizyczna intymność została ograniczona wskutek pandemii, niekonwencjonalne koncepcje związków i miłości są marginalizowanie, a płynne tożsamości seksualne i płciowe podważane lub wręcz brutalnie prześladowane, prawdziwą przyjemnością było spędzić trochę czasu z trzema parami doświadczającymi trudów i radości wiążących się z pozostawaniem w związku. Reżyserka Dorota Proba wprawnie i empatycznie nakreśliła zasady, na których publiczność może wkroczyć do ich życia i zaobserwować mechanikę ich partnerstwa. Film łączy sceny codziennego życia rodzinnego z bardziej ustrukturyzowanymi wywiadami ukazującymi czego trzeba, by zbudować, podtrzymać, lub pożegnać miłość i zaangażowanie”.

Jury Konkursu Polskiego przyznało także wyróżnienie filmowi „Spróbujmy skoczyć do studni”, reż. Piotr Stasik i Dorota Wardęszkiewicz.

Uzasadnienie: „Jury postanowiło przyznać wyróżnienie filmowi, który jest portretem artysty zupełnie odmiennym od tych, do których przywykliśmy. Pokazuje wybitnego reżysera w całej bezradności wobec wampirycznie pochłaniającego go dzieła i procesu. Z tej rozpaczy i niemocy rodzi się sztuka.  Obraz, który udowadnia, że sens sztuki, życia, pracy naprawdę zależy od tego, po której stronie łóżka siadamy…”.


Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim dla Pokromski Studio za film "Wieloryb z Lorino" („The Whale From Lorino”), reż. Maciej Cuske

O przyznawaną po raz pierwszy Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity  i 3 000 euro lub świadczenia od studia Smakjam walczyło 12 filmów. Najlepszy film wyłoniło jury w składzie: Marek Hovorka - dyrektor festiwalu Jihlava International Documentary Film Festiwal, reżyserka Joanna Kos-Krauze, reżyser Paweł Łoziński oraz Brigid O’Shea współpracująca z festiwalem DOK Leipzig.

Uzasadnienie: „Wrażliwy autor stworzył piękny i czuły filmowy portret zbiorowy mieszkańców zapomnianego miasteczka na końcu świata. Ze zrozumieniem i bez oceniania pokazał ich codzienne zmagania z ciężarem życia w zrujnowanym kraju dając nam uniwersalną opowieść o człowieczeństwie i nadziei w beznadziejności”.

"Wieloryb z Lorino", materiały promocyjne

David France zwyciężył w tegorocznym konkursie filmów o prawach człowieka. Jury w składzie Maciej Drygas – reżyser filmów dokumentalnych, Jakub Majmurek – publicysta, krytyk filmowy, Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska przyznało reżyserowi nagrodę w wysokości 3 000 euro za film „Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”).

Uzasadnienie jury: „Film Davida France’a to wstrząsające świadectwo dyskryminacji i prześladowań, jakich doznają osoby LGBTI w Czeczenii. Reżyser z wyjątkową wrażliwością buduje więź z bohaterami, towarzysząc im w ucieczce z rodzinnego kraju. To obraz nie tylko o niesprawiedliwości wobec grup mniejszościowych, ale również o współczesnej Czeczenii i współczesnej Rosji, której polityka często przekłada się na jednostkowe dramaty. To film o systemie opresji, w którym zarówno homofobiczne deklaracje dyktatorów, jak i przemoc wobec osób LGBTI ze strony członków ich własnych rodzin, pozostają bezkarne. Film pokazuje też, że nawet w pozornie beznadziejnej sytuacji aktywność niewielkich grup świadomych, mających odwagę działać bohaterów, może wiele zmienić”.

Jury Konkursu o Nagrodę Amnesty International Polska przyznało także dwa wyróżnienia dla filmów „Dla Samy” („For Sama”), reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts oraz „Jaskinia” („The Cave”), reż. Feras Fayyad.

Uzasadnienie ogólne: „Filmy „Dla Samy” i „Jaskinia” dopełniają obraz tego, co działo się w objętej wojną Syrii. Wszystkie wyróżnione dokumenty to także filmy, których szukaliśmy w ramach tegorocznego konkursu - o tematach trudnych, sytuacjach krytycznych, w których jednak człowiek potrafi szukać sposobów przetrwania i nie tracić nadziei”.

Nagroda za Najlepsze Zdjęcia dla operatora filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”), operator Wiaczeslaw Tswietkow

W konkursie znalazło się 10 tytułów, które zachwycają stroną wizualną. Jury w składzie Tala Hadid – reżyserka, producentka i fotografka („Dom rodzinny”), Krzysztof Skonieczny – reżyser („Hardkor Disko”, „Ślepnąc od świateł”), Samir Ljuma – operator („Kraina miodu”) przyznało Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia i 2000 euro Wiaczeslawowi Tswietkowi, operatorowi filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”).

Uzasadnienie: „Za naturalny styl opowiadania obrazem, który w sposób organiczny splata warstwę wizualną z intymną historią bezbronnej, ale i silnej wspólnotą rodziny, walczącej o przetrwanie za pomocą sztuki filmowej w rozpadającej się przez wojnę rzeczywistości. Nagrodą w Konkursie na Najlepsze Zdjęcia 17. Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity chcielibyśmy nagrodzić autorów filmu Ziemia jest niebieska jak pomarańcza w reżyserii Iryny Tsylik, którego operatorem jest Wiaczeslaw Tswietkow”.


Podczas tegorocznego edycji festiwalu po raz kolejny została przyznana nagroda Green Warsaw Award w wysokości 15 000 zł dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Fundatorem nagrody jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.  Jury w składzie Leszek Drogosz – dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Marcin Dorociński – aktor, producent filmowy, działacz społeczny, aktywista ekologiczny oraz Katarzyna Jagiełło – aktywistka klimatyczna, ekspertka ds. różnorodności klimatycznej przyznało Green Warsaw Award duetowi reżyserskiemu Pippa Ehrlich, James Reed za film „Ośmiornica, nauczycielka życia” („My Octopus Teacher”).

Nagrodzie Green Warsaw Award towarzyszy sekcja filmowa Klimat na zmiany.

Podczas tegorocznego Festiwalu Millennium Docs Against Gravity po raz kolejny została przyznana nagroda Nos Chopina i 2 000 euro dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce. Jury w składzie Karol Radziszewski – artysta wizualny, Barbara Wrońska - wokalistka i kompozytorka oraz artywistka i reżyserka Jaśmina Wójcik przyznało nagrodę reżyserowi filmu „System K”.  Fundatorem Nagrody Nos Chopina jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Nagroda TVP Kultura dla filmu „Marzycielki miast” („City Dreamers”), reż. Josepha Hillela
TVP Kultura nagradzając Marzycielki miast postanowiła oddać hołd architektkom, które całe życie pozostawały w cieniu takich legend, jak le Corbusier czy Robert Venturi.  Film Josepha Hillela to hołd złożony kobietom obdarzonym nieprzeciętnym talentem, a są to Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown - marzycielkom, które odcisnęły piętno na wizji największych metropolii po obu stronach Atlantyku.

"Lekcja miłości", materiały promocyjne

W tym roku na festiwalu po raz kolejny przyznana została Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” w wysokości 1 000 euro dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej. Zwyciężyły Kasia Mateja oraz Małgorzata Goliszewska, reżyserki filmu „Lekcja miłości” („Lessons of Love”).

Redakcja uzasadniła swój wybór następująco: „Postanowiliśmy nagrodzić Lekcję miłości, bo jesteśmy zakochani w jego głównej bohaterce Joli. Zresztą trudno jej nie pokochać. Za to, że po 45 latach toksycznego związku potrafiła się z niego wyzwolić i zawalczyć o siebie. Że nie ma wątpliwości, że można być szczęśliwą i kochaną i nigdy nie jest na to za późno. I za jej bezwzględną wiarę w to, że życie może być nie tylko dobre, ale też piękne”.


Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu dla prof. Szymona Malinowskiego, bohatera filmu „Można panikować” („It’s Okay to Panic”), reż. Jonathan Ramsey
W tym roku po raz kolejny została przyznana Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu. Nagrodę w czasie gali otwarcia festiwalu otrzymał prof. Szymon Malinowski, wybitny fizyk atmosfery, który alarmuje o stanie naszej planety.

Redakcja uzasadniła swój wybór następująco: „Prof. Szymon Malinowski, założyciel portalu naukaoklimacie.pl i bohater filmu „Można panikować”, od lat dzieli się merytoryczną wiedzą o zachodzących zmianach klimatycznych i skutecznie walczy z denializmem klimatycznym. Dzięki niemu nie tylko środowisko naukowe, ale i coraz więcej ludzi niezwiązanych zawodowo z nauką zaczyna dostrzegać niebezpieczeństwo nadciągającej katastrofy klimatycznej i pojmować, że bez podjęcie natychmiastowych działań już lada moment niemożliwe będzie zapobieżenie jej tragicznym skutkom. Prof. Malinowski, jako fizyk atmosfery, zajmuje się dziedziną, którą w Polsce ciągle bada niewielu naukowców, a występ w filmie „Można panikować” jest unikalnym przykładem popularyzacji nauki z odwoływaniem się do osobistych doświadczeń i historii”.

Międzypokoleniowe Jury składające się z uczniów liceów oraz osób wieku 55+ w składzie: Maciej Bisiorek, Beata Głowaczewska, Maja Kudła, Ewa Przychoćko-Ryme, Józek Rostkowski, Józef Śmigiel po obejrzeniu ośmiu filmów postanowiło większością głosów przyznać Nagrodę za Najlepszy Debiut filmowi „Euforia istnienia” w reżyserii Réki Szabó.

Jak co roku, widzowie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity wybiorą najlepszy film , który otrzyma Nagrodę Publiczności. W tym roku wybiera zarówno widzowie w kinach, jak i online. Wysokość nagrody to 2 000 euro, ufundowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. W konkursie biorą udział wszystkie filmy prezentowane w programie festiwalu. Każdy widz może głosować i być jurorem Festiwalu Millennium Docs Against Gravity!

Już w piątek 11 września poznamy zwycięzcę Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro dla najlepszego filmu wyłonionego spośród trzynastki startującej w Konkursie Głównym wrocławskiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity.

W piątek 11 września poznamy zwycięski film Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego w wysokości XY. Także 11 września poznamy zwycięzcę Nagrody Głównej Bydgoszcz ART.DOC AWARD o równoważności 1 500 euro. 17 września w Gdyni zostanie przyznana Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł. Tego dnia poznamy także wyniki Konkursu „Co Jest Grane 24”, w której o nagrodzie zadecydują widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu, wskazując na swój ulubiony film spośród 10 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Reżyser zwycięskiego filmu otrzyma statuetkę i 1 000 euro.
 
LISTA NAGRODZONYCH FILMÓW:
 
Grand Prix – Nagroda Banku Millennium
„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”), reż. Iryna Tsilyk

Najlepszy Film Polski
"Między nami" („Between Us”), reż. Dorota Proba
Wyróżnienie: „Spróbujmy skoczyć do studni”, reż. Piotr Stasik i Dorota Wardęszkiewicz

Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim
"Wieloryb z Lorino" („The Whale From Lorino”), reż. Maciej Cuske

Nagroda Amnesty International Polska
Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”), reż. David France
Wyróżnienia: „Dla Samy” („For Sama”), reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts oraz „Jaskinia” („The Cave”), reż. Feras Fayyad

Nagroda za Najlepsze Zdjęcia
„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”), operator Wiaczeslaw Tswietkow

Green Warsaw Award
„Ośmiornica, nauczycielka życia” („My Octopus Teacher”), reż. Pippa Ehrlich, James Reed

Nagroda Nos Chopina
 „System K” („System K”), reż. Renaud Barret

Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej
„Lekcja miłości” („Lessons of Love”), reż. Kasia Mateja i Małgorzata Goliszewska

Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu
prof. Szymon Malinowski, bohater filmu „Można panikować” („It’s Okay to Panic”), reż. Jonathan Ramsey

Nagroda dla Najlepszego Debiutu
„Euforia istnienia” („The Euphoria of Being”), reż. Réka Szabó

  Festiwal potrwa do 13 września. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie przed widzami weekend emocjonujących filmów i wydarzeń. W Gdyni impreza potrwa do 18 września. W tym roku festiwal ma charakter hybrydowa. Od 19 września do 4 października potrwa część online. Widzowie będą mogli oglądać ponad 100 tytułów z tegorocznej edycji na stronie festiwalu - mdag.pl.


WRÓB
Millenium Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2020
Zobacz również
Znamy jurorów Konkursu Głównego Mastercard OFF Camera
Ostatnie dni naboru do Szkoły Zawodów Filmowych WSF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll