PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.09.2020
Jiri Menzel, reżyser "Pociągów pod specjalnym nadzorem", miał 82 lata. Był jednym z najbardziej znanych czeskich reżyserów, współtworzył czechosłowacką Nową Falę.

W 2007 roku „Obsługiwałem angielskiego króla" otrzymało Złotą Taśmę (wyróżnienie honorowe) od polskich krytyków z Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.  Jiri Menzel przybył na warszawską galę i osobiście dziękował za wyróżnienie. „Jestem szczęśliwy, że otrzymałem tę nagrodę tutaj, w Polsce” - powiedział Menzel. W „Obsługiwałem angielskiego króla" reżyser po raz szósty sięgnął po prozę czeskiego pisarza. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że "Hrabal jest nadzwyczajnym pisarzem, ponieważ rozumie ludzi. A przez to, że ich rozumie, to również ich lubi. Na tym polega jego oryginalność".


Gala Złotych Taśm 2007, fot. Adrianna Kędzierska / SFP


Już jego pierwszy samodzielny film — „Pociągi pod specjalnym nadzorem” („Ostre sledovane vlaky”) — przyniósł reżyserowi Oscara dla najlepszej produkcji nieanglojęzycznej. Jego kinowym debiutem była jednak nieco wcześniejsza „Śmierć pana Baltazara” ("Smrt pana Baltazara", 1966), jedna z nowel pełnometrażowego zbioru „Perły na dnie” (1966). Po Oscarze za „Pociągi…” powstało melancholijne „Kapryśne lato” („Rozmarné léto”) w 1968 roku przynosząc reżyserowi Grand Prix na MFF w Karlovych Varach. Do Hrabala wrócił w „Skowronkach na uwięzi” („Skřivánci na niti”, 1969) mówiących o codziennym życiu dawnej drobnej burżuazji czeskiej. W 1968 Menzel usiłował też nakręcić komedię „Zbrodnia w nocnym lokalu”, ale przerwał pracę z filmem po wkroczeniu do Czech wojsk Układu Warszawskiego. Władze wydały zakaz realizacji filmów i Menzel zajął się teatrem. Filmowa przerwa trwała ponad sześć lat. Powrót łączył się z filmami „Kto szuka złotego dna” („Kdo hledá zlaté dno”, 1975), „Na skraju lasu” („Na samote u lesa”, 1976; Srebrny Hugo na MFF w Chicago, nagroda FIPRESCI na MFF w Mannheim, nagroda CIC na MFF w San Sebastian) oraz „Cudowni mężczyźni z korbką” („Bajecni muzi s klikou”, 1978). Menzel wrócił też do Hrabala — powstały ekranizacje utworów „Postrzyżyny” („Postriziny”, 1980) i „Święto przebiśniegu” („Slavnosti snezenek”, 1983) oraz „Wsi moja sielska, anielska” („Vesnicko má stredisková”, 1985) na podstawie scenariusza Zdeňka Svěráka. W 1989 r. Menzel nakręcił „Koniec starych czasów” („Konec starých časů”) który przyniósł nagrody za najlepszą reżyserię i najlepszy film na MFF w Los Angeles oraz za reżyserię na festiwalach w Montrealu, Las Vegas i Melbourne. Dużym sukcesem okazał się "Obsługiwałem angielskiego króla" („Obsluhoval jsem anglického krále”, 2006) piękna i mądra opowieść o tym, co w życiu najważniejsze odgrywająca się na tle Czech lat 50. Menzel zdobył tym filmem nagrodę FIPRESCI w Berlinie, nagrodę na IFF w Sofii i cztery Czeskie Lwy.

 

 

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.09.2020
Zobacz również
fot. Adrianna Kędzierska / SFP
Zobacz zdjęcia z planu filmu "Sonata"
Przedpremiera „Szarlatana” i spotkanie z Agnieszką Holland
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll