PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
30 sierpnia 2020 roku obchodzi 80. urodziny Wojciech Kozłowski, operator filmów dokumentalnych i fabularnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Pochodzi z podwarszawskich Łaz. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1968). Przez wiele lat był związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Pracował także w warszawskiej Wytwórni Filmowej „Czołówka”.

Ma na swym koncie zdjęcia do ponad trzydziestu dokumentów, a także kilku fabuł. Jako samodzielny operator zadebiutował krótkometrażową fabułą skierowaną do młodych widzów – „Kici… kici…” (1972), wyreżyserowaną przez Jadwigę Kędzierzawską. Był operatorem kamery na planie „Zdjęć próbnych” (1976) Agnieszki Holland, Pawła Kędzierskiego i Jerzego Domaradzkiego oraz „Rebusu” (1977) Tomasza Zygadły, a także współoperatorem (ze Stanisławem Mroziukiem) telewizyjnego filmu Juliusza Janickiego „Właśnie o miłości” (1977).

W dokumencie zaczynał od zdjęć, które realizował wspólnie z Witoldem Stokiem, Tomaszem Tarasinem i Cezarym Makowskim, do legendarnego „półkownika” Wojciecha Wiszniewskiego „Opowieść o człowieku, który wykonał 552% normy” (1973), poświęconego Bernardowi Bugdołowi, górnikowi z kopalni Śląsk w Chrobaczewie, ikonie socjalistycznego przodownictwa pracy. Warto dodać, że trzy lata wcześniej był autorem zdjęć – razem z Witoldem Stokiem – do głośnej etiudy szkolnej Wiszniewskiego „Jutro. 31 kwietnia – 1 maja 1970 (1970), poświęconej młodzieży niepodzielającej ideałów swych rodziców, maszerujących w pierwszomajowym pochodzie. Etiuda stała się głośna, zarówno z powodu kontestatorskich treści, jak i „zagadkowego” tytułu, wszak kwiecień liczy sobie nie 31, a 30 dni.

Pośród dokumentów ze zdjęciami Kozłowskiego odnajdujemy filmy niezwykle różnorodne pod względem treści i formy, z „Mam 19 lat…” (1973) Juliusza Janickiego sąsiaduje „Ziemia urodzajna w ludzi” (1974) Zygmunta Skoniecznego, z „Tańcem dla konia” (1974) Tadeusza Pałki – „Józef Wybicki 1747-1882” (1975) Skoniecznego, z „Oczyma niewidomych” (1976) tegoż reżysera – „Piramidy starożytnego Egiptu” (1977) oraz „Mahomet – Koran – islam” (1977) Piotra Studzińskiego, gdzie funkcję operatora dzielił z Andrzejem Jaworskim.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.08.2020
Zobacz również
fot. SFP
Stefan Laudyn: ZROBIMY FESTIWAL!
Bartosz Bielenia w roli głównej filmu "Prime Time"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll