PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wiwisekcja religijnych wspólnot, siła kobiet w dysfunkcyjnych rodzinach, różne formy i oblicza macierzyństwa, do tego opowieści o władzy, kontroli i oczekiwaniach – te tematy poruszają filmy w Konkursie Głównym "Wytyczanie Drogi". Znamy pierwsze pięć tytułów nominowanych do tej nagrody.
“Disco” to drugi pełnometrażowy film Jorunn Myklebust Syversen. Norweska reżyserka mistrzowsko przeprowadza krytykę religijnej wspólnoty noszącej znamiona niebezpiecznego kultu. Główna bohaterka, nastoletnia Mirjam (elektryzująca rola wschodzącej gwiazdy skandynawskiej kinematografii Josefine Fridy Pettersen), bierze regularny udział w zawodach tanecznych stara się pogodzić sferę sacrum i profanum. Pozbawiona wsparcia zaczyna więc szukać radykalnych rozwiązań dla trapiących ją wątpliwości i problemów. Disco ukazuje nie tylko wstrząsające realia zamkniętych religijnych społeczności, ale przede wszystkim obnaża ich absurd oraz doprowadzone do ekstremum zasady i dogmaty.

"Disco", fot. materiały prasowe OFF CAMERA

W filmie „Wildland” debiutantka Jeanette Nordahl z dużym wyczuciem i wnikliwością tworzy trzymający w napięciu portret dysfunkcyjnej rodziny, wypaczanych wartości oraz osobliwie pojmowanej miłości. Zaprasza widzów do świata, w którym za sznurki pociągają kobiety, reprezentujące różne pokolenia. Z jakim skutkiem? Na to pytanie odpowiedzieć musi widz.

"Gold” Rogiera Hespa łączy w sobie formułę opowieści inicjacyjnej z drobiazgowym oddaniem realiów świata zawodowego sportu. Codzienne życie nastoletniego Timo znacznie różni się od tego, jak czas spędzają jego rówieśnicy. Utalentowany gimnastyk marzy bowiem o wyjeździe na mistrzostwa świata, a docelowo o olimpijskim medalu. W miarę jak poznajemy jego historię, wypełnioną w dużej mierze morderczymi treningami oraz opieką nad niepełnosprawnym ojcem, zaczynamy się zastanawiać, czy to aby na pewno pragnienie samego bohatera. Film jest debiutem nie tylko reżysera, ale też wcielającego się w główną rolę Davida Wristersa, który notabene sam jest utalentowanym gimnastykiem, rozumiejąc przez to swojego bohatera jak nikt inny.        

W “A Thief’s Daughter” Belén Funes nie tylko ostro rozprawia się z patriarchalnymi normami, ale tworzy jedną z bardziej fascynujących i silniejszych postaci kobiecych w najnowszym kinie iberyjskim. Główna bohaterka Sara (doskonała, nagrodzona za tę rolę na festiwalu w San Sebastian Greta Fernández) ma dwadzieścia dwa lata, nie słyszy na jedno ucho i niedawno została matką. Równocześnie opiekuje się swoim młodszym o ponad dekadę bratem, który przebywa w ośrodku wychowawczym. Młoda kobieta nie rezygnuje jednak z marzeń o rodzinie… Reżyserka wciąga widzów w toksyczną relację między bohaterami, utrzymując ich do końca w stanie pełnego emocjonalnego zaangażowania i napięcia.

W swoim fabularnym debiucie “Maternal” Maura Delpero uważnie i z czułością przygląda się różnym formom i obliczom macierzyństwa. Daleka jest przy tym od osądzania swoich bohaterek. Ukazuje niuanse i absurdy wyjściowej sytuacji – nastoletnie matki mieszkają w stworzonym przez nią świecie z kobietami, które same nigdy nie będą miały dzieci.

Wszystkie festiwalowe filmy będzie można obejrzeć na platformie player.pl. Więcej szczegółów dotyczących 13.Mastercard OFF CAMERA można znaleźć na stronie: www.offcamera.pl.

MM
OFF CAMERA Festival
Ostatnia aktualizacja:  21.08.2020
Zobacz również
Kończy się nabór na PITCHING FORUM Festiwalu Filmowego NNW
Znamy nową datę premiery filmu "Zieja", zobacz fotosy i zwiastun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll