PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - również w przestrzeni wirtualnej - widowisko multimedialne pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom” i wreszcie wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. Ponadto, dzięki dotacjom przyznanym w ramach Programu "Niepodległa" na 100-lecie "Cudu nad Wisłą" zostanie zrealizowanych kilkaset oddolnych inicjatyw – często w małych miejscowościach.

Uroczysta premiera filmu „Wojna światów” w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego w niedzielę, 16 sierpnia, będzie symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W przededniu rocznicy, 14 sierpnia, premierę w Warszawie będzie miał film zrealizowany w technologii VR pt. „Wiktoria 1920”. Także 14 sierpnia Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube na internetową premierę filmu „Bitwa Warszawska 1920-2020”. A w czwartek, 13 sierpnia, Instytut Adama Mickiewicza zaprezentuje w mediach społecznościowych spot pt. „The Miracle You’ve Never Heard Of”.

Szczegóły: Wojna światów i nieznany cud - #Wiktoria1920 w filmach i spotach

Mirosław Bork, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego budżet programu dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej" został zwiększony o ponad 2 500 000 zł, dzięki czemu dofinansowanych zostało 157 inicjatyw na łączną  kwotę 4 511 000 zł.

W 100. rocznicę "Cudu nad Wisłą" oprócz kilkuset wydarzeń kulturalnych na terenie całego kraju, w Warszawie odbędą się też tradycyjna defilada i piknik organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz widowisko balonowe.

Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych bitew świata. Pod wspólnym hasłem #Wiktoria1920 w dziesiątkach miejsc i dzięki zaangażowaniu tysięcy Polaków upamiętniamy to wielkie polskie zwycięstwo.

Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizuje w sierpniu kampanię kierowaną do anglojęzycznego, przede wszystkim zachodniego odbiorcy. Jej głównym elementem będzie około sześciominutowy film "The Miracle You've Never Hear Of", który będzie dystrybuowany w mediach społecznościowych (Twitter, Facebook, Youtube) z wykorzystaniem kont Instytutu, MKiDN oraz partnerów. W treści filmu akcentowane będzie znaczenie Bitwy nie tylko dla utrzymania przez Polskę Niepodległości, ale również dla przyszłości Europy. Planujemy uwypuklić aspekt cywilizacyjny Bitwy, pokazać starcie wartości i mobilizację obywateli młodego Państwa Polskiego. Celem jest uświadomienie zagranicznemu odbiorcy nie tyle samego faktu historycznego, co jego ogromnego znaczenia w historii Europy, utrzymania europejskich wartości, które bolszewicy chcieli wykorzenić i czynili to na zajętych przez siebie terenach. Film realizowany jest w języku angielskim, w zależności od platformy dystrybucji dostępne będą również opcjonalne polskie napisy. Kampania startuje tuż przed 15 sierpnia.

Szczegółowy program wydarzeń znajduje się tutaj.

MR
MKiDN
Ostatnia aktualizacja:  13.08.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Nowości w programie 7. MFF Kino Dzieci
Już wkrótce 8. SOFA - School of Film Advancement
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll