PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już 27 lipca 2020 odbędzie się prezentacja projektów scenariuszy rozwijanych w trakcie trzeciej edycji Atelier Scenariuszowego - rocznych warsztatów scenariuszowych. Różnorodność i nietuzinkowość - tak w skrócie można by było opisać tegoroczne pomysły.
Trzynastu młodych scenarzystów pod okiem doświadczonych konsultantów przez rok pracowało nad swoimi pomysłami na film. Wspólnie pochylali się nad potencjałem historii i bohaterów, szczegółowo analizowali odbiór tekstu w grupach, dyskutowali o intencjach i niejasnościach, a także szukali poruszających momentów istotnych dla rozwoju fabuły. “Nasza rola polega na poprowadzeniu scenarzysty w procesie poszukiwań, zainspirowaniu do odnalezienia odpowiedzi, ale też dostrzeżenia nieskończonej ilości potencjałów i rozwiązań tkwiących w ich pomyśle. Jest to szalenie cenne doświadczenie i z pewnością nie jest to droga na skróty, ale nie jesteśmy fabryką scenariuszy. Bardzo zależy nam na powstawaniu wartościowych tekstów, ale równie mocno na wspieraniu, inspirowaniu i dopingowaniu do rozwoju twórczego”   - tak o założeniach i idei Atelier mówi Aleksandra Świerk.


Scenariopisarskie talenty
 
W Polsce środowisko scenarzystów pomału rodzi się, integruje, zyskuje na sile. Atelier Scenariuszowe jest częścią tego procesu. Scenarzysta to bardzo szczególny rodzaj zawodu w branży filmowej - siada do procesu jako pierwszy, spędza nad tekstem nieskończone ilości czasu, większość z tego - samotnie. To on zapoczątkowuje produkcję, ale też jest jej niezbywalną częścią. Poszukiwanie współpracowników do realizacji pomysłu to równie istotna część działań scenarzysty. Uczestnicy Atelier Scenariuszowego po roku pracy, czy to w grupach czy podczas indywidualnych konsultacji, zaprezentują swoje pomysły na filmy przed polską branżą filmową podczas pitchingów w ramach wydarzeń branżowych Nowych Horyzontów. Po nich odbędą się indywidualne spotkania typu one-on-one, które będą okazją do nawiązania współpracy czy poznania wzajemnych oczekiwań względem projektu. “W tym roku dominują komediowe tematy. Dlaczego? Wśród uczestników Atelier jest stand up’erka czy scenarzystka SNL Polska. Są też nieszablonowe pomysły na filmy dla dzieci i młodzieży. Każdy z dwunastu projektów jest niepowtarzalny i ma w sobie magię, która nas uwiodła i jesteśmy przekonani, że równie mocno zainteresują przedstawicieli polskiej branży filmowej”  - mówi koordynatorka Atelier, Monika Łuczyk. Oba wydarzenia odbędą się w formie online 27 lipca: pitchingi od 10:00 do 12:00, a indywidualne spotkania od 12:00 do 15:00. To już ostatni moment, aby wziąć udział. Zapisy pod mailem: atelier@scenariuszowe.pl


Lista dwunastu projektów rozwijanych w trakcie III edycji Atelier Scenariuszowego:

1. BELLA, SZALOM Prezentuje : Justyna Bilik
2. SYN  Prezentuje : Łukasz Bluszcz
3. ŻEBY BYŁO NORMALNIE Prezentuje: Grzegorz Dębowski
4. POLITYKA MIŁOŚCI Prezentuje: Bartłomiej Konarski
5. JA SŁYSZĘ Prezentuje: Aga Kot
6. PANIE PROSZĄ PANIE Prezentują: Aleksandra Kułakowska, Agnieszka Matan
7. DELFIN Prezentuje: Sonja Orlewicz-Zakrzewska
8. SATISFACTION Prezentuje: Dominika Podczaska
9. DRYF Prezentuje: Magda Wichrowska
10. KWIAT JEDNEJ NOCY Prezentują: Martyna Wojcieszek, Natalia Łodygowska
11. DLACZEGO LUDZIE ŁYSIEJĄ I TRWAJĄ PRZY SOBIE Prezentuje: Magdalena Załęcka
12. DARK AGE Prezentują: Michał Zygmunt, Lena Góra


***

Partnerami Atelier Scenariuszowego są: EC1 Łódź - Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Kraków Film Commission, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Wydawnictwo Myśliński, Fundacja Widok. Program jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.scenariuszowe.pl

WRÓB
Atelier Scenariuszowe
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2020
Zobacz również
Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego: nabór do 31 lipca
PWSFTViT: oto dziekani!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll