PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Szkole Filmowej w Łodzi trwają wybory władz uczelni i wydziałów. Poznaliśmy już nazwiska rektorów. Wiemy także, kto został dziekanem Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej, w branży zwanego potocznie "Produkcjją".

Anna Pachnicka, fot. archiwum własne

Nowym dziekanem Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej została dotychczasowa prodziekan ds. studenckich dr Anna Pachnicka. Zastąpiła na tym stanowisku dra Romana Sawkę. 
 

Anna Pachnicka została wybrana na kadencję 2020-2024. Nowa pani dziekan chce postawić na partnerstwo i współpracę międzywydziałową oraz budowanie relacji w zespołach studenckich, które będą przygotowywały młodych filmowców do życia zawodowego. Drugim priorytetem jest większe dostosowanie profilu nauczania wydziału do wymagań rynkowych. - Do filmu trzeba podchodzić projektowo. Projekty autorskie wymagają producenta przygotowanego i zaangażowanego. Unikałabym tu określenia "producent kreatywny", gdyż w dzisiejszych czasach każdy, kto produkuje film, musi wykazać się kreatywnością na każdym etapie, od prac wstępnych i developmentu aż do planu dystrybucyjnego - precyzuje Anna Pachnicka. - Nasz Wydział był i jest nastawiony na kształcenie organizatorów produkcji. Nie zarzucamy tego, ale oczekiwania rynku się zmieniają, a my chcemy wyjść im naprzeciw.
 
  Anna Pachnicka ukończyła Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. W 2001 roku -  studia podyplomowe na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT.

Jest producentką i kierowniczką produkcji, pracuje przy realizacji filmów reklamowych, filmów dokumentalnych i filmów fabularnych. Współpracuje z firmą Opus Film i Lava Films.  Była kierowniczka produkcji m. in. takich filmów jak: "Moja krew" Marcina Wrony , „Smaku Pho” Mariko Bobrik, czy „Sweat” Magnusa von Horn.

Od 2002 roku prowadzi własną firmę producencką – Anagram Film. Wyprodukowany przez nią film pod tytułem „Generacja C.K.O.D.” w reżyserii Piotra Szczepańskiego otrzymał Gran Prix – Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2004 roku.  Jej producenckim debiutem fabularnym był film “Aleja Gówniarz” (2007). Koprodukowała film Sławomira Fabickiego “Miłość” (2012). W ostatnich latach produkuje filmy dokumentalne Piotra Szczepańskiego m.in. “C.K.O.D.2 – Plan ewakuacji” (2014)  czy “Dom/Łódź” (2017).

Od 2010 roku Anna Pachnicka jest wykładowcą na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT, a od 2016 roku jest prodziekanem tego wydziału. W maju 2018 obroniła pracę doktorską na Wydziale Reżyserii PWSFTviT pod tytułem „Ograniczenia i wolność twórcza w filmie niskobudżetowym. Współpraca producenta ze scenarzystą i reżyserem na przykładzie realizacji filmu fabularnego pt.: „Aleja Gówniarzy”.

WRÓB
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2020
Zobacz również
Pożeganie Renaty Pajchel-Sochy
Bartosz Kruhlik na Transilvania International Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll