PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.07.2020
Trwa doskonała passa pełnometrażowej autorskiej animacji Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Film zaprezentowany będzie w konkursie 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie - jako jedyny polski tytuł. Ponadto obejrzą go widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Melbourne.
Pełnometrażowa autorska animacja Wilka to autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Światowa premiera filmu miała miejsce w konkursie Encounters na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Z międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Annecy wyjechał z prestiżowym wyróżnieniem jury.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta", materiały promocyjne

Festiwal w Ottawie należy – obok MFF w Annecy - do najbardziej cenionych imprez promujących światową animację. „Chociaż organizatorzy Festiwalu są rozczarowani, że filmy nie zostaną pokazane na dużym ekranie, prezentowanie ich w internecie stanowi pozytywną alternatywę – udostępnia dzieła nowej widowni i wirtualnie jednoczy społeczność animatorów” – pisze Mercedes Milligan w portalu animationmagazine.net.

- To najważniejszy festiwal animacji w obu Amerykach, a my jesteśmy jedynym polskim filmem który w tym roku tam się zakwalifikował – komentuje reżyser. -  W tym roku do OIAF wpłynęło 1950 zgłoszeń z 84 różnych krajów, do Konkursu Filmów Pełnometrażowych przyjęto tylko sześć filmów, w tym – "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Festiwal w Ottawie odbędzie się online od 23 września do 4 października 2020 roku. 


 "Zabij to i wyjedź z tego miasta", materiały promocyjne

Jednocześnie przyszła wiadomość o zakwalifikowaniu filmu Mariusza Wilczyńskiego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne, który odbędzie się online w dniach 6-23 sierpnia 2020 roku. Kilka tygodni temu analizowaliśmy drogę festiwalową „Zabij to..” podkreślając, że charakter filmu kwalifikuje go do imprez „głównego nurtu”, bez ograniczania się do festiwali animacji.   „W oszałamiającym, celowo surowym, pełnometrażowym debiucie znanego animatora Mariusza Wilczyńskiego, nostalgia przekształca się w neurotyczny koszmar” – czytamy w omówieniu na stronie festiwalu. Programerzy wskazują na związki filmu „Wilka” z surrealizmem  Jana Švankmajera  i „gniewnyn” ekspresjonizmem Otto Dixa. „<Zabij to i wyjedź z tego miasta> jest dysonansowe, osobliwe, dziwne;  szorstka animacja agresywnej linii i upiornych postaci  przenikających jedna w drugą. Z enigmatyczną poezją i obrazami czasami absurdalnymi, a czasem obelżywymi, ten wyzywająco osobisty film zachwyca słodko-gorzką tęsknotą za minionymi dniami i utraconymi bliskimi”.

Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Animation Magazine / Melbourne FF
Ostatnia aktualizacja:  18.07.2020
Zobacz również
Bartosz Kruhlik na Transilvania International Film Festival
Rusza kino plenerowe w Parku Ulricha
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll