PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.07.2020
15 lipca 2020 roku do sklepów trafiła płyta DVD z filmem "Supernova" Bartosza Kruhlika. Film, wyprodukowany w działającym przy SFP Studiu Munka, dostępny jest m.in. w sieci Empik.
"Supernova" otrzymał nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz został uznany za Odkrycie Empiku. Film uzyskał cztery nominacje do Orłów, m.in. w kategorii „najlepszy film”. Za swój błyskotliwy debiut Bartosz Kruhlik otrzymał nominację do Paszportu Polityki. Ponadto na 17. Virgin Media Dublin International Film Festival Irlandzkie Stowarzyszenie Krytyków przyznało swoje coroczne nagrody - DUBLIN FILM CRITIC'S CIRCLE AWARD, za najlepszy film uznając właśnie „Supernovę” Bartosza Kruhlika.

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury;  mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas."Bartosz Kruhlik wziął sobie do serca zasadę Alfreda Hitchcocka, że film powinien zaczynać się trzęsieniem ziemi, a potem ma być tylko ostrzej. Ale 34-letniemu twórcy bliżej do Asghara Farhadiego niż do mistrza suspensu - pisze na stronie Empik.com krytyk Artur Zaborski. - Tak jak dla Irańczyka najważniejsze są dla niego emocje. A te po prostu wylewają się z ekranu. Nie pamiętam, kiedy ostatnio czułem się zakładnikiem reżysera tak bezradnym, jak na pokazie prasowym <Supernovej>, na którym siedziałem jak na szpilkach.  (...) Młody reżyser potrafi znaleźć uzasadnienie dla sytuacji, w których emocje biorą górę nad bohaterami. Jak w przypadku gliniarza, który okazuje się spokrewniony z ofiarami, czy szefa policji, który balansuje pomiędzy własną ambicją i marzeniami o stołkach a walką o sprawiedliwość. Choć film trwa zaledwie 70 minut (a i tak miał być krótszy – powstał w ramach programu 60 minut Studia Munka), a czas na ekranie płynie tak samo jak nasz – nie ma tu retrospekcji ani wycieczek do przeszłości – to wystarcza, żeby wyraźnie zarysować psychologię postaci. Tak powstała galeria indywidualności staje naprzeciwko siebie. I wtedy wiemy, że otwierający film wypadek to tylko preludium do tego, co może się wydarzyć. Za chwilę będzie jeszcze ostrzej. Hitchcock i Farhadi byliby dumni".


  Dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland. Za promocję i dystrybucję zagraniczną odpowiada IKH Pictures Promotion. Koproducentem "Supernovej" jest Canal+ Polska. Film powstał w ramach wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu "60 Minut".

Czytaj recenzję Artura Zaborskiego:


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.07.2020
Zobacz również
Startuje DKF Online – spotkania z twórcami na żywo w sieci
Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu Zamojskiego Festiwalu Filmowego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll