PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Andrzej Szenajch – wybitny kostiumograf, a także aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 14 lipca obchodzi swoje 90. urodziny.
Z urodzenia jest warszawiakiem, dzieciństwo spędził w Garwolinie, gdzie ojciec był majorem w stacjonującym tam pułku kawalerii. To tam nauczył się jeździć konno oraz zainteresował się wojskiem, co po latach znalazło swój wyraz w uprawianiu z ogromną pasją profesji kostiumografa specjalizującego się w kostiumach wojskowych oraz militariach. Ale zanim to się stało, Szenajch postanowił zostać aktorem. Profesji aktorskiej uczył się w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Zadebiutował w 1952 roku na deskach Teatru Ziemi Opolskiej, gdzie występował do roku 1958, w roku następnym powrócił do stolicy, angażując się w Warszawskim Teatrze Objazdowym, a w 1961 roku związał się z Teatrem Współczesnym, gdzie grał aż do przejścia na emeryturę (1995).

Na planie filmowym zadebiutował w 1966 roku rolą gestapowskiego tłumacza w telewizyjnej ekranizacji dramatu Zdzisława Skowrońskiego „Mistrz”, wyreżyserowanej przez Jerzego Antczaka.

„Role drugoplanowe lub epizodyczne grałem chyba u wszystkich polskich reżyserów, wielokrotnie u Jerzego Antczaka, Andrzeja Wajdy, Janusza Zaorskiego, Krzysztofa Zanussiego” – wspomina na łamach „Magazynu Filmowego” przy okazji Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne, którą otrzymał przed czterema laty.

Ma na swym koncie ponad 180 ról, w tak znaczących filmach, jak m.in.: „Śmierć prezydenta” (1977) Jerzego Kawalerowicza, „Noce i dnie” (1977) Jerzego Antczaka, „Szpital Przemienienia” (1978) Edwarda Żebrowskiego, „Spirala” (1978) Krzysztofa Zanussiego, „Panny z Wilka” (1979) Andrzeja Wajdy, „Gorączka” (1980) Agnieszki Holland, „Matka Królów” (1982) Janusza Zaorskiego, „C.K. Dezerterzy” (1985) Janusza Majewskiego, „Ostatni dzwonek” (1989) Magdaleny Łazarkiewicz, „Lawa” (1989) Tadeusza Konwickiego, „Pułkownik Kwiatkowski” (1995) Kazimierza Kutza, „Warszawa” (2003) Dariusza Gajewskiego, „Pornografia” (2003) Jana Jakuba Kolskiego.

To nie role jednak przyniosły mu największe uznanie, a kostiumy, zwłaszcza wojskowe, choć nie tylko. Kostiumy do „Jutro idziemy do kina” (2007) Michała Kwiecińskiego nagrodzono w Gdyni (2007), do „Kochanków Roku Tygrysa” (2005) Jacka Bromskiego nominowano do Orłów, do „Katynia” (2007) Andrzeja Wajdy uhonorowano Orłami, a do „Hiszpanki” (2015) Łukasza Barczyka nagrodzono i na gdyńskim festiwalu (2015), i statuetką Orłów (2016). Trzy filmy z jego kostiumami – „Lista Schindlera” (1993) Stevena Spielberga, „Pianista” (2002) Romana Polańskiego i „Katyń” (2007) Andrzeja Wajdy – ubiegały się o Oscary.

„Kostiumografem zostałem dzięki Wajdzie. W jego »Pannach z Wilka« miałem epizod aktorski, »grały« też moje konie. Kiedy poczyniłem trafną uwagę o jednym z mundurów, reżyser poradził mi, abym zajął się profesjonalnie kostiumami wojskowymi i militariami w filmach. Wstąpiłem więc do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Z czasem wyrobiłem sobie kolejno II i I kategorię zawodową” – opowiada Szenajch w rozmowie z Andrzejem Bukowieckim na łamach „Magazynu Filmowego”. I dodaje: „Z Wajdą pracowałem przy siedemnastu filmach, m.in. »Panu Tadeuszu« i »Kronice wypadków miłosnych«, w której wiele trudu, ale i satysfakcji, sprawiło mi przygotowanie 210 jeźdźców oraz dwóch zaprzęgów artyleryjskich do sceny wymarszu 13. Pułku Ułanów Wileńskich”. W wielu filmach Andrzej Szenajch zajmował się nie tylko kostiumami, ale i militariami, a podczas realizacji „Legionów” (2019) Dariusza Gajewskiego był nawet konsultantem ds. savoir-vivre’u. „Nie wystarczy poprawnie uszyć kostium, żeby dobrze prezentował się na ekranie. Aktor musi go odpowiednio nosić na sobie. Tego też uczę aktorów” – wyznaje.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.07.2020
Zobacz również
fot. Dorota Nowakowska
Trzeci tydzień wakacyjnego festiwalu w Kinie pod Baranami
Agata Buzek zagra w nowym filmie Łukasza Grzegorzka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll