PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Aż dwa filmy z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka zakwalifikowały się do sekcji na Polish Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym we Wrocławiu. „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa oraz „Wiarołom” Piotra Złotorowicza biorą udział w prestiżowej sekcji „Works in Progress”, prezentującej filmy na etapie produkcji.
Tegoroczna edycja Polish Days, jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce, odbędzie się w dniach 27-29 lipca. Chociaż Festiwal Nowe Horyzonty, w ramach którego organizowane jest Polish Days, został przeniesiony na listopad 2020,  twórcy wezmą udział w lipcowej odsłonie PD dzięki platformie online. W tym roku podczas Polish Days zaprezentowanych zostanie osiem filmów w ramach prezentacji „Works in Progress”  - w tym dwa ze Studia Munka SFP.

Bohaterką filmu Piotra Zlotorowicza „Wiarołom” jest Ania, która po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby spędzić z mamą – Marą ostatnie miesiące jej życia. Dziewczyna odnajduje w wiosce Alka, z którym przeżyła swoją pierwszą młodzieńczą miłość. Spotkanie tych dwojga uruchomi serię nieoczekiwanych wydarzeń, a dla Mary będzie jednym z najtrudniejszych wyzwań w jej życiu.

W filmie Piotra Złotorowicza zagrali wybitni polscy aktorzy: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman, Mirosław Zbrojewicz. Partneruje im dwójka młodych, niezwykle utalentowanych aktorów: debiutantka Julia Szczepańska i Mateusz Więcławek.

"Wiarołom", fot. Sylwia Olszewska SFP

- „Wiarołom” to wizualny poemat, w którym sceny, które już widzieliśmy, powracają, widziane z perspektywy kolejnych postaci. Poruszając się przez świat wspomnień głównych bohaterów, chcę opowiedzieć o niedoskonałości ludzkiej pamięci, o moralnym koszcie prawdy i zastanowić się, czy zawsze warto go ponosić – mówi Piotr Złotorowicz.

Film bierze udział obecnie Eastern Promises Industry Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Producentami filmu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Studio Munka (Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński), Canal+ . „Wiarołom” otrzymał wsparcie od Pomerania Film – Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego. Film powstaje w ramach programu „60 Minut” wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami produkcji są Coloroffon i Panavision.

Film „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa prezentowany był na Polish Days już rok temu, kiedy znajdował się na etapie developmentu.

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele po trzydziestce - Albert, Marcin i Jacek - koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku na obrzeżach miasta. Przez lata trwają w specyficznej przyjaźni, mimo tego, iż nie zawsze popycha ona ich życie do przodu. Losy każdego z nich od samego początku były pasmem niepowodzeń, wynikających z głupoty lub nieodpowiedzialności.  Albert, Marcin i Jacek od dzieciństwa wciąż kombinują i szukają sposobów na szybkie wzbogacenie się. Po kilkunastu latach  bezowocnej walki o byt trzej przyjaciele przygotowują się do tej jednej,  najważniejszej akcji. 

W rolach trzech głównych bohaterów zobaczymy młodych, zdolnych aktorów: Dobromira Dymeckiego, Sebastiana Pawlaka, Alberta Osika. Partnerują im m.in. Dorota Pomykała, Piotr Tokarz, Katarzyna Cynke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.

"Jakoś to będzie", fot. Celestyna Król SFP

  - „Jakoś to będzie” to współczesna komedia bazująca na absurdalnym, zaskakującym poczuciu humoru. Podstawową siłę scenariusza stanowią bohaterowie, ukazani realistycznie, a jednocześnie groteskowo. To postaci z krwi i kości, czasami tak prawdziwie nieudolne, że aż śmieszne, a czasami  budzące współczucie.  Na drugim planie pojawi się szeroka panorama współczesnych zjawisk społecznych, w sytuacjach i miejscach, nieznanych  i do tej pory nieobecnych we współczesnej polskiej komedii – mówi reżyser Sylwester Jakimow.

Film powstaje w Studiu Munka – SFP. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentem debiutu Jakimowa jest Canal+ . Film został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.07.2020
Zobacz również
Otwarte granice. Kino na Granicy w sierpniu
Polish Days 2020: nowe filmy von Horna, Jakimowskiego, Łozińskiego i innych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll