PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  27.06.2020
"Eastern" Piotra Adamskiego to jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów roku. Uroczysta premiera, z wszystkimi wymogami sanitarnymi, odbyła się w kinie Luna w Warszawie. "Eastern" trafił do kin 26 czerwca. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy SFP. Byliśmy na uroczystej premierze filmu i rozmawialiśmy z reżyserem i aktorami występującymi w filmie.

Piotr Adamski kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty. Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece - dwie odważne dziewczyny, rewelacyjne Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska.

fot. Borys Skrzyński/SFP

- "Eastern" jest swoistą adaptacją średniowiecznego prawa zwyczajowego. Chodzi tu o retropijną tęsknotę coraz częściej rezonującą w konserwatywno – populistycznych narracjach obecnych czasów. "Eastern" ukazuje dystopijny świat, który rządzi się logiką z przeszłości. Świat, w którym władza (w rodzinie czy w polityce) instrumentalizuje tradycyjne wartości dla własnego interesu. Świat podzielony na Nowaków i Kowalskich oraz jednostkę, która próbuje się z takiej narracji władzy wydostać. "Eastern", czyli western na cywilizowanym Wschodzie" - mówi reżyser Piotr Adamski.

Piotr Adamski jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Jest autorem wystaw w kraju i za granicą. Wcześniej w Studiu Munka SFP wyreżyserował krótkometrażowy film „Otwarcie”, który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą. Natomiast autorem zdjęć do "Eastern" jest Bartosz Nalazek, absolwent PWSFTViT oraz asystent Janusza Kamińskiego przy ostatnich filmach Stevena Spielberga. Nalazek ma na swoim koncie zdjęcia m.in. do serialu „Artyści”. W efekcie współpracy dwóch twórców powstał film niezwykle oryginalny pod względem wizualnym, wyraźnie wybijający się na tle rodzimej produkcji filmowej.

"Scenariusz filmu wydawał się bardzo interesujący w kontekście tego, co widzimy we współczesnej rzeczywistości, pełnej konfliktów i zrytualizowanej przemocy. Dotyka palących problemów współczesnej rzeczywistości. Droga twórcza Piotra Adamskiego jest szczególna, od sztuk plastycznych i wideo-artu do filmu fabularnego. W wyniku współpracy reżysera i operatora, twórców pochodzących z tak odmiennych światów, powstał film ze świeżą, oryginalną warstwą wizualną, zapadający w pamięć długo po ostatnim kadrze" - przyznaje producent Jerzy Kapuściński.

"Eastern" otrzymał trzy nagrody na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie: dla Mai Pankiewicz za odkrycie aktorskie, dla zespołu Pro8lem za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Dziennikarzy za m.in. „przełamywanie konwencji, nieustanne zaskakiwanie widza oraz dwie postaci dziewczęce, których mogłyby pozazdrościć produkcje Marvela”. Jeszcze przed premierą kinową otrzymał też prestiżową nominację do Odkryć Empiku (nagrody Bestsellery Empiku). Film jest pełnometrażowym debiutem Piotra Adamskiego, który jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym.

"Eastern" Piotra Adamskiego zakwalifikował się również do konkursu Ischia Film Fetival, który trwa w dniach 27 czerwca – 4 lipca i odbywa się w trybie online. Za dystrybucję zagraniczną filmu odpowiada IKH Pictures Promotion. Film powstał w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami "Eastern" są: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski. Koproducentem filmu jest Canal+ . Program "60 Minut" został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami – Coloroffon, Dreamsound i ATM.

Film trafił do polskich kin 26 czerwca. Dystrybutorem jest Against Gravity.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Danuta Adamska-Strus – mistrzyni plasteliny
Andrzej Bohdanowicz – dźwiękowy „Baron”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll