PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
15 czerwca 2020 roku na warszawskich Powązkach pożegnaliśmy Krystynę Krupską-Wysocką, reżyserkę filmów dla dzieci i młodzieży, wieloletnią działaczkę Stowarzyszenia Filmowców Polskich i NSZZ „Solidarność”.
Ksiądz Wojciech Drozdowicz, celebrujący mszę świętą w Kościele św. Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim przypomniał zasługi Krystyny Krupskiej-Wysockiej dla polskiego kina. Mówił, że kiedy Krystyna Krupska-Wysocka studiowała w łódzkiej Szkole Filmowej, był to czas erupcji talentów i narodzin wielkiej polskiej kinematografii, która tworzyli Munk, Kutz, Polański, Wajda i liczne grono ich rówieśników.  Krystyna Krupska-Wysocka była jednym z najwybitniejszych polskich drugich reżyserów, pracowała z Tadeuszem Konwickim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim,  Januszem Nasfeterem, Januszem Majewskim…  Potem poszła własną drogą, realizując filmy i spektakle dla młodej widowni („Żuraw i Czapla”, „Ptaszka”, „Skutki noszenia kapelusza w maju”, „„Mamo, czy kury potrafią mówić?” – z T. Wilkoszem).

Borys Skrzyński/SFP
Ksiądz Drozdowicz przypomniał wieloletnią przyjaźń reżyserki ze Stefanem Niedzielakiem, dawnym proboszczem św. Boromeusza, Stefanem Niedzielakiem, strażnikiem pamięci o zbrodni katyńskiej, zamordowanym w 1989 roku przez nieznanych sprawców.

Wiceprezeska Stowarzyszenia Filmowców Polskich Karolina Bielawska odczytała list  prezesa Jacka Bromskiego. Prezes przypomniał o zasługach Krupskiej-Wysockiej w powołaniu organizacji zbiorowego zarządzania – ZAPA – w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. „W 2020 roku będziemy obchodzić ćwierćwiecze Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, którego powstanie walnie przyczyniło się do uporządkowania rynku praw autorskich i znacznej poprawy sytuacji materialnej członków Stowarzyszenia. Ta nieobecność będzie więcej, niż znacząca – napisał Jacek Bromski. - Krystyna Krupska -Wysocka z wielkim zaangażowaniem pracowała nad Ustawą o kinematografii z 2005 roku, wiele lat współredagowała „Magazyn Filmowy SFP”, z którego była tak dumna. Nigdy nie traciła z oczu człowieka – członka SFP, potrzebującego pomocy, wsparcia, rady. Bo dla Niej najważniejsza była działalność na rzecz Kolegów i Koleżanek. Do każdej, często trudnej czy tragicznej historii, podchodziła z uwagą i troską”.

  Krystyna Krupska – Wysocka zmarła 9 czerwca 2020 roku w wieku 84 lat.



WRÓB, MR
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  16.06.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Pomóż zorganizować 14. Festiwal Dwa Brzegi
Film dokumentalny o pieściarzu z Auschwitz dostępny w sieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll