PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  31.05.2020
- Mamy nadzieję, że festiwal odbędzie się, nawet w skromniejszej niż w ubiegłych latach formie. Odwołanie imprezy uderzyłoby najmocniej w debiutantów – czytamy w liście Michała Szcześniaka, przewodniczącego Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
KOŁO MŁODYCH – RAPORT O FESTIWALACH FILMOWYCH

Drogie Koleżanki i Koledzy,

wśród młodych filmowców, również wśród członków Koła Młodych SFP, zapanował ostatnio niepokój związany z niepewną sytuacją najważniejszych dla nas festiwali: Gdyni i Koszalina, obu współorganizowanych przez Stowarzyszenie Filmowców.

Żeby uniknąć plotek i domysłów Koło Młodych SFP przeprowadziło szereg rozmów w celu wyjaśnienia tych niepewności. Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć i los obu tych festiwali zależy głównie od rozwoju pandemii. Dziś restrykcje powoli łagodnieją, ale Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje ewentualność powrotu pandemii jesienią.

Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie był przygotowany na połowę czerwca. Ten termin okazał się niemożliwy, Dyrekcja Festiwalu zapowiedziała kolejny termin – wrześniowy. Jak mówi dyrektor Paweł Strojek, program Festiwalu jest od dawna gotowy, tak, że w tym wypadku dotrzymanie tego terminu zależy wyłącznie od decyzji rządowych o trybie organizacji imprez publicznych.

Festiwal w Gdyni zrezygnował z terminu wrześniowego – tutaj, oprócz pandemii czynnikiem decydującym była niewystarczająca ilość filmów, które mogłyby być ukończone na ten termin w obliczu przerwania zdjęć i postprodukcji (nie zapominajmy, że zwykle tryb selekcji do konkursu rozpoczyna się w kwietniu). Jak nas informuje prezes Bromski, Komitet Organizacyjny Festiwalu ma zebrać się ponownie 8 czerwca. Prezes Bromski będzie na nim postulował przygotowanie się do organizacji Festiwalu możliwie w tym roku, a najpóźniej w I kwartale przyszłego roku, oraz wyraźne rozdzielenie tegorocznego i przyszłorocznego Festiwalu. Do tego czasu wiele filmów zdąży uporać się z postprodukcją i zapewnienie programu konkursu, choćby nawet skromniejszego, będzie możliwe. W jego opinii wszystko powinno zleżeć jedynie od wytycznych Rządu odnośnie organizacji imprez masowych. Dyrektor Kopeć zarezerwował termin wynajęcia Teatru Muzycznego w Gdyni na okres między 7 a 14 listopada, żaden inny tegoroczny ze względu na plany repertuarowe Teatru nie jest możliwy. Jedynie więc reżim sanitarny stoi na drodze do zorganizowania festiwalu jeszcze w tym roku.

Mamy jednak nadzieję, że festiwal odbędzie się, nawet w skromniejszej niż w ubiegłych latach formie. Odwołanie imprezy uderzyłoby najmocniej w debiutantów. Dzięki festiwalowi młodzi artyści mają szansę pokazać swoją pracę szerokiej publiczności. Wydarzenie stanowi ważny element promocji filmów, za którymi nie stoją głośni twórcy i wielkie budżety. Połączenie dwóch edycji festiwalu, tegorocznej i przyszłorocznej, oznaczałoby nadmiar propozycji i konieczność negatywnego selekcjonowania również udanych tytułów. A i sam roczny poślizg w prezentacji filmów jest dużym ciosem dla artystów, którzy dopiero pracują na własne nazwisko.

Michał Szcześniak
Przewodniczący Koła Młodych
Stowarzyszenia Filmowców Polskich
gw
Ostatnia aktualizacja:  31.05.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
"Sukienka" Tadeusza Łysiaka to film o uwalnianiu emocji
Startuje 60. Krakowski Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll