PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Opowieści są podstawową walutą życia. Jaka jest twoja opowieść? – pyta bohater jednego z najbardziej osobistych dokumentów we współczesnej polskiej kinematografii. „Dad You’ve Never Had” w reżyserii Dominiki Łapki już za moment mieć będzie premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film zakwalifikował się do prestiżowego międzynarodowego konkursu krótkich metraży, bierze też udział w konkursie polskim.

„Dad You’ve Never Had”  to subtelnie i delikatnie opowiedziana historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Córka wyrusza w podróż do ojca, który ją kiedyś odrzucił. Ojciec wpuszcza dziewczynę do swojego mieszkania, stara się odpowiedzieć na jej pytania, razem pochylają się nad listami, które przez lata do siebie pisali. Córka sprząta i porządkuje świat ojca oraz swoją relację z nim. Pomiędzy bohaterami dochodzi do niełatwej konfrontacji. To film o ogromnej tęsknocie za ojcem i o akceptacji faktu, że ta tęsknota nigdy nie zostanie zaspokojona.

Kadr z filmu „Dad You’ve Never Had”, fot. Studio Munka-SFP

Dominika Łapka pracowała nad swoim niespełna półgodzinnym dokumentem cztery lata. -   Ten film można nazwać terapeutycznym. Choć osobiście wolę mówić o nim jako o dokumencie intymnym – mówi reżyserka. - Ze względu na temat i założenie byłam jednocześnie bohaterem oraz reżyserem. Jak przy dużych emocjach zachować chłodną głowę i obiektywne oko obserwatora? To wyzwanie. Z drugiej strony, film pozwolił mi pewne rzeczy uporządkować. Myślenie o strukturze i scenach wymuszało na mnie spojrzenie z dystansu.

Zdjęcia do filmu powstały w 2017 roku w Gdyni, gdzie mieszka tytułowy bohater filmu.  Z perspektywy krakowianki oglądamy piękną nadmorską panoramę miasta, której nie szpecą nawet bloki z wielkiej płyty.  Przy realizacji filmu pracowała znakomita ekipa. Zdjęcia wyszły spod ręki Weroniki Bilskiej. Za montaż odpowiada Wojciech Jagiełło, a za dźwięk – Krzysztof Ridan. Warto zwrócić uwagę na subtelną warstwę muzyczną filmu: jej autorem jest Tomasz Gąssowski. Opiekunką artystyczną projektu była Karolina Bielawska.

Kadr z filmu „Dad You’ve Never Had”, fot. Studio Munka-SFP

Film jest produkcją własną działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka. Jego producentami są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym w okresie przygotowawczym, zdjęciowym i montażu był Lech Mikulski. Koproducentami filmu są: Studio Obraz Lech Mikulski, Furia Film Karolina Galuba, Gdyńskie Centrum Filmowe. Dokument Dominiki Łapki powstał w ramach dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej program „Pierwszy Dokument”. Pokaz na Krakowskim Festiwalu Filmowym jest międzynarodową premierą filmu.

Dominika Łapka jest absolwentką scenopisarstwa w Szkole Filmowej w Łodzi, a także programów Script i Studio Prób Szkoły Wajdy oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej reżyserski debiut krótkometrażowy pt. „Lila” prezentowany był na wielu festiwalach międzynarodowych i nagradzany na całym świecie (m.in. Nagrodą Outstanding selection na Kaohsiung Film Festival (Tajwan), Nagrodą im. A. Dolaty dla najlepszego debiutu filmowego w Ann Arbor (USA). „Dad You’ve Never Had” to jej pierwszy dokument.

***

60. Krakowski Festiwal Filmowy trwa w dniach 31 maja – 6 czerwca 2020 roku. Pokazy filmu zaplanowane są w następujących terminach: niedziela, 31 maja 14:00, wtorek, 2 czerwca 20:00, czwartek, 4 czerwca 12:00. Po wtorkowym pokazie 2 czerwca odbędzie się Q&A z reżyserką.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.05.2020
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Debiut reżyserski Olgi Bołądź w prestiżowym międzynarodowym konkursie KFF
"Sukienka" w konkursie głównym Odense International Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll