PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym Online odbędzie się premiera krótkometrażowego filmu animowanego „Własne śmieci” Darii Kopiec.
„Własne śmieci” Darii Kopiec to wysmakowana wizualnie animacja poklatkowa z użyciem plasteliny i wieloplanu. Uwaga autorki skupia się na rodzinnym spotkaniu przy stole. Wspólny obiad przypomina zapętlony scenariusz, który odtwarza się w nieskończoność. Oprócz jedzenia trzeba przełykać gorzkie słowa swoich bliskich.


„Własne śmieci” to film o relacjach w rodzinie, o mozolnej próbie znalezienia własnego głosu – mówi reżyserka.  –  Mój bohater, Kaseciak, wypełniony taśmą magnetofonową, nagrywa i odtwarza wszystko, co usłyszy od swoich rodziców. Jest to opowieść o próbie indywidualizacji, zweryfikowania własnego głosu i odróżnienia go od wgranych przez lata słów matki czy ojca. Wydaje się naturalnym procesem fakt, że rodzice dla naszego dobra chcą korygować zachowanie swoich dzieci, przemawia za tym często troska. Niestety automatyzmy tej troski przenoszone z pokolenia na pokolenie, wrośnięte w system rodzinny potrafią być często destrukcyjne. Kluczowym momentem staje się ten w którym odważymy się powiedzieć stop i zaczynamy używać własnego głosu. To punkt zwrotny, pewien koniec i początek.


Film  „Własne śmieci” powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Likaon (Justyna Rucińska, Anna Mroczek, Wojciech Leszczyński). Film powstał w ramach programu Młoda Animacja dofinansowanego przez PISF.


Daria Wiktoria Kopiec, reżyserka filmowa i teatralna, specjalizuje się w technikach animacji tradycyjnej stop - motion. Przyznaje się do fascynacji teatrem dokumentalnym. Jest absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Była stażystką L’Ecole Nationale Supérieure des Arts Visuels de La Cambre w Brukseli. W swojej pracy zawodowej łączy pasję do filmu i teatru. Reżyseruje na scenach teatralnych w całej Polsce. Jej spektakle są nagradzane na wielu festiwalach. Jest laureatką między innymi Lauru Konrada, prestiżowej nagrody teatralnej, którą otrzymała w 2018 roku oraz Głównej Nagrody Jury 9. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” za spektakl pod tytułem „Zakonnice odchodzą po cichu”. Jej teatr telewizji pod tytułem „Sprawa Rity G.” otrzymał Grand Prix na Teatroteka Fest, oraz nagrody na 42 Montreal World Film Festival w Montrealu, na Canada International Film Festival w Vancouver, na Worldfest Independent Film Festival w Houston. Jej autorskie filmy animowane; "Kosmos" (2016), "Gucio Zaczarowany" (2015), "Rzeki" (2014) zdobyły wiele nagród i były pokazywane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą.


60. Krakowski Festiwal Filmowy Online odbędzie się w dniach 31 maja – 7 czerwca 2020.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2020
Zobacz również
TVP chce uruchomić kanał TVP Dokument
Krakowski Festiwal Filmowy startuje 31 maja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll